Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Prosiecka dolina, parádní kaňon v Chočských vrších

Prosiecka dolina v Chočských vrších není na Slovensku tak známá jako třeba rokliny Slovenského ráje, je ale rozhodně jednou z nejmalebnějších. Pokud se sem vydáte, budete moci obdivovat divokou krásu a rozmanitost tohoto romantického krasového kaňonu, a zároveň si otestovat i svoji fyzičku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mája

Prosiecka dolina

Prosiecka i Kvacianska dolina jsou super...

Ale v článku při popisu přechodu je fotografie Ráztockého vodopádu a ne vodopádu Červené piesky v Prosiecké dolině. Ráztocká dolinka je přenádherná, jen pozor, když hodně prší, klády, sloužící na přechod jsou pod vodou...

Prosieckou dolinou jsem chodila pěšky od dětství za svoji babičkou a na to, že by tam jezdil autobus si nepamatuje ani moje maminka...autem se tam mohlo na povolení jeste asi před 15 lety...

"Domorodci" se těšili, že až vybudují novou silnici z Matasoviec, bude tam jezdit spoustu busů...opak je pravdou, ale o to víc krásy a laskavosti se v tomto kraji, kde se žije velice těžce zachovalo...

0/0
2.9.2007 12:27

zdeněk

prosiecká dolina

Musím oponovat názoru ohledně občerstvení na půl cestě mezi kvačanskou a prosieckou dolinou.

Tato zastávka v příjemné poměrně stylové hospůdce je velice příjemná a ceny přijatelné (polévka  30Sk,hotová jídla kolem 100Sk.)Nevím čemu říkáte vysokohorské ceny.Otevřte si tam stánek s občerstvením a dávejte to zadarmo a v porceláně chytrolíne.;-D

0/0
21.8.2007 11:45

Eva Hladíková

Rodinná dovolená ve Zvíkovském Podhradí

Nechala sem se přemluvit na rodinnou dovolenou do Zvíkovského Podhradí.S dcerou a dvěma dětmi jsme očekávaly slibované  podmínky:dětský koutek  ,bezpečné bungalovy,ráj pro děti!K našemu sklamání jsme zjistily,že 3m od bungalovu je třicetimetrový příkrý sráz k vodě bez jakéhokoliv oplocení,tedy bylo,leč několik let neudržované,stejně jako zábradlí okolo chatek,kde se dvouleté dítě opřelo a propadlo ven,protože  byly zrezivělé hřebíky.Luxus představovalo pískoviště  metr na metr a ohniště.Zklamaná jsem byla i z  cen,které  ve všech okolních restauracích jsou  přinejmenším přehnané a kvalita jídla?Darmo mluvit!Abych nebyla zase tak zatrpklá,služby a snídaně v hotelu Zvíkov byly opravdu na úrovni,personál skvělý,slušný a vstřícný.. Pravým podnikatelům dík,zlatokopům vzkaz: jděte do háje!?

0/0
18.8.2007 19:27

Jan Kratochvíl

Re: Rodinná dovolená ve Zvíkovském Podhradí

Tohoto nešvaru jsem si na cestách po Slovensku taky všiml. Mnozí provozovatelé služeb ještě nepochopili, že je třeba i nějakých investicí. Ale to jsou snad jen vyjímky. Vždy jsme volili ubytování v soukromí a pokaždé jsme byli maximálně spokojeni.

0/0
18.8.2007 22:08

d.

Re: Re: Rodinná dovolená ve Zvíkovském Podhradí

takych nepodporujte a oni krachnu

0/0
18.8.2007 23:47

Iva

Re: Re: Rodinná dovolená ve Zvíkovském Podhradí

Zvíkovské podhradí je v Čechách a ne na Slovensku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Rv

0/0
19.8.2007 17:09

Wimmer dal gól

Jel tudy měl dudy ...

nějakej Cimrman.

Je to pravda přátelé?

0/0
18.8.2007 18:57

Jan.Emil

Trocha historie z Prosiecké doliny až neuvěřitelné.

Tahle dolina je o to zajímavější, že přes ni vedla cesta pro povozy jejíž zbytky v dolině nacházíme. Vedla z Liptovského Mikuláše přes Prosiek do Zuberce a Habovky.  Povozníci po ní převáželi výpěstky  svého hospodaření na dráhu do Liptovského Mikuláše a zpět vozili mouku cukr,petrolej a odtatní potřeby které na druhé straně Liptova museli koupit.

Nejzajímavější je skutečnost, že přes ten pro turistu nejobtžnější úsek projížděli povozníci po dřevěných mostcích strmě vyspádovaných opíraných o železné  překlady z kolejnic a traverz. Dnes je možno najít ve stěnách jejich zbytky v blízkosti těch železných žebříků. Některé jsou pozohýbané geologickými pohyby horských stěn.

Povozníci jezdívali ve skupinách, aby si v těch strmých úsecích dřevěných mostů  mohli navzálem vypomáhat přípřežemi, takže to projížděly vozy tažené více páry koní nebo volů, kteří bývali na sílu lepší než koně.

Teprve později postavili v článku zmíněnou cestu přes Kvačianskou dolinu a starou cestu přestali používat

0/0
18.8.2007 15:06

Alena

Re: Trocha historie z Prosiecké doliny až neuvěřitelné.

Díky za vysvětlení, v Prosiecké dolině jsme byli už počtvrté,  a pokaždé jsme přemýšleli, proč jsou ty zbytky traverz v horní části:-)

0/0
19.8.2007 7:40

Jan.Emil

Re: Re: Trocha historie z Prosiecké doliny až neuvěřitelné.

Šel jsem tamtudy v roce 1983. Tehdy tam byly ještě zbytky těch dřevěných mostů již notně pohnilých.

Stejně to musel být pořádný adrenalin tamtudy jezdit s naloženým povozem a to jak dolů, tak nahoru.

Dřevěná podlaha, spád přes 20% snad spíš ke 30 procentům místy přes celou šířku kaňonu jindy jenom na okraji, pokud tam bylo nějaké zábradlí nevím ale rozjetý povoz by stejně neudrželo.

Zajímalo by mne kolik povozů se tam rozbilo a kolik vozků zahynulo.

Taky je zajímavé že ta strana Zuberce patřila pod okres Liptovský Mikuláš a nikoli Dolný Kubín odkud ba tam býval lepší příjezd. Papaláši z okresu tam jezdívali přes tu cestu nad Kvačianskou dolinou, proto ji asi postavili protože přes Prosieckou by tam s auty rozhodně nevyjeli. V zimě ovšem museli přes Dolný Kubín a Podbiel, stejně si myslím že tam papaláši často nejezdili a tak alespoň neotravovali.

0/0
19.8.2007 9:02

Jan.Emil

Re: Re: Re: Trocha historie z Prosiecké doliny až neuvěřitelné.

O těch dolinách píšou taky tady: http://cestovani.idnes.cz/dvojcata-krasovych-soutesek-prosiecka-a-kvacianska-dolina-pa2-/igcechy.asp?c=A060917_204118_igcechy_fdv

Podle nich sice cesta sloužila jen místním pro svoz sena, ale staří domorodci pamětníci dosvědčili že cesta byla průjezdná až do LM a taky to dokazují zbytky vozové cesty po celé délce doliny že cesta nesloužila jen pro seno.

Z diskuze tamtoho článku vyplývá že Kvačianskou cestou jezdil taky autobus který svážel lidi do práce a děti do školy, byla to stará Škoda RO kulatá na wbu najdu odkaz s fotkou protože tyhle autobusy už nikde nejezdí. Tyhle staré autobusy neměly motorovou brzdu, tak sjezd takové cesty musel bývat pro řidiče každodenní adrenalin. Doporučuji přečíst taky diskuzi k článku.

0/0
19.8.2007 9:25

Jan.Emil

Re: Re: Re: Re: Trocha historie z Prosiecké doliny až neuvěřitelné.

Slíbil jsem odkaz na autobus Škoda RO

http://auta.rur.cz/galerie.php?kodauta=6

0/0
19.8.2007 13:41

Sculptura

Oblazy

Oblazy, oblaza, life goes on bra...

0/0
18.8.2007 10:12Najdete na iDNES.cz