Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Repelent zažene i jaguára. Jak uniknout ze spárů amazonského pralesa

Skutečný příběh tří přátel, kteří se vydali na riskantní cestu do bolivijské džungle. Příběh z cyklu Přežít! vypráví o osudovém rozhodnutí, které proměnilo dobrodružnou výpravu za Indiány v boj o přežití.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Caracol travel

Chcete jit po stopach hrdinu serialu

Nase cestovni kancelar vam zajisti pruvodcovske služby v amazonske dzungli a pampe.  Najdete nas  na hranici Narodniho parku Madidi v mestecku Rurrenabaque v Bolivii. e-mail : caracoltravel@yahoo.es

0/0
21.5.2008 23:14

orca1

po bitvě..

Koukám že každej to v teple domova vidí velmi velmi jednoduše. Dle mého kritizovat mohou jen ti co něco podobného zažili ... Ono je něco jiného se stratit na Šumavě a něco jiného v Bolívii ... Nástup "ponorky" dokáže udělat i z největších přátel soky - to si málo kdo uvědomí pokud to nezažije. A kde jde o život jde povětšinou vše stranou - jen zlomek lidí si zachová tvář .... myslím že díly doposavad jsou velmi reálně nehrdinsky natočeny.... R^

0/0
31.5.2007 11:20

mr smrad

to je toho

to je toho muj deodorant zazene i zraloka ;-)

0/0
30.5.2007 17:32

fotrtom

žádný obdiv

Vzhledemk tomu jak se amírK a izraelec zachovali ke svému kamarádovi ze švajcu - tak jen ukázali, že jsou sobci a u mně si teda obdiv nezískali.

0/0
30.5.2007 9:44

PVD

No ja si jen rikal,

co to mohlo byt za kreteny. Za vsechny problemy si mohli sami. Spis by se ten porad mel jmenovat: Tudy ne, pratele!

0/0
30.5.2007 9:07

Re: No ja si jen rikal,

Kdyby šli s tím průvodcem, tak by je nechal v pralese a byli by jasný. Spíš ten pod peřejema měl postavit vor a počkat na toho nahoře. Na voru by v pohodě dopluli kam chtěj.

0/0
30.5.2007 10:46

tom

Re: Re: No ja si jen rikal,

Možná by bylo lepší, kdyby jsi příště "neradil" kdo měl co a jak udělat, ale zhodnotil to co udělali. Jinak by jsi mohl být klidně režisér...

0/0
30.5.2007 11:20

Re: Re: Re: No ja si jen rikal,

To je snad to samý ne ? Zhodnotit co udělali blbě, nebo říct jak to měli udělat dobře.

0/0
30.5.2007 11:40

venca

Re: Re: Re: Re: No ja si jen rikal,

A to GENERALOVI PO BITVĚ ZNAŠ? Mimochodem muj tip: Ty budeš asi Pepík křtěný Vltavou viď?

0/0
30.5.2007 12:37

Re: Re: Re: Re: Re: No ja si jen rikal,

Normální člověk by se v pralese držel vody. Choval se prostě jako blbec, ale to je fuk, aspoň si užil dobrodružství a má na co vzpomínat.

0/0
30.5.2007 14:02

Tectosagos

Re: No ja si jen rikal,

"Za vsechny problemy si mohli sami." To je panečku objev, vždyť to tvrdí přímo v pořadu, ti lidi sami zdůrazňují: "tohle byla chyba... byla to naše blbost... mohl jsem si za to sám... měl jsem raději..."

Je dobré že ukážou běžným lidem kteří dvakrát za život vyrazí přes hřebeny, na řeku nebo přes cizí kontinent kam vede naivita krmená hrdinskými nesmysly romantismu. Ti lidé se vydali všanc laciným odsudkům primitivů právě proto aby varovali ostatní. Jiní to chápou, nevyužívají vědomě odkrytého slabého místa.

Ten pořad se povedl, myslím že do něj vložili hodně peněz a pozornosti aby vypadal věrně.

Pro mne je zábavné sledovat v čem přesně udělali chybu a kdy, které možnosti nevyužili, a pozorovat třeba mimoděk zaznamenané projevy vrozených (geneticky daných) reakcí.

Přemýšlení nad tím co měli trosečníci udělat lépe je přesně to co chce pořad vyvolat a je čisté. Na rozdíl od povyšování a shazování lidí kteří sami přiznali svoje chyby k poučení jiných. Nebo jen k jejich kratochvíli.

0/0
30.5.2007 16:00

fotrtom

Re: Re: No ja si jen rikal,

Tak uplně jsem sice nepochopil co jsi chtěl svým příspěvkem říct, ale nějak mi to nedá: Je rozdíl udělat chybu (těch udělali spoustu a přiznali je) a ZACHOVAT JAKO VZROROVÝ PŘIKLAD HAJZLA! A to Ti dva přeživší svým přístupek k třetímu švýcarovi 100% dokázali. Já bych se za takové chování "zahrabal do země a styděl až do smrti"!!!

0/0
31.5.2007 9:56

Tectosagos

"nějak si nemůžu pomoct"...

Jestli máte potřebu vaše výkřiky spamersky opakovat ("nějak si nemůžu pomoct") každých pět centimetrů bez ohledu na téma... „Nechápete“ v prvé řadě vazbu mezi námětem, odpovědí, tématem.

Obsah vašich výkřiků na adresu přeživších nebudu posuzovat.

Ostatním něco k zamyšlení: ten mladík ze Švýcar byl efektivně vyřízený (mrtvý) už v okamžiku kdy se rozhodl lézt do džungle. Byl psychicky vyřízený, dlouhodobě v mínusu, i vnitřním založením byl labilní. Takový jedinec na dvacetidenní výpravě deštným pralesem nemá co pohledávat, do neprobádaného kraje mimo mapu, s neznámým průvodcem. Pokud je rozdrcen kopačkama od holky tak džungle není odreagováním a rozptýlením. Je rozptylovou loučkou.

Schválí že se bude lovit maso, ale vnitřně je rozhodnut maso nejíst. To chtěl uprostřed pralesa demonstrovat veganství? Chtěl si vybírat v menu a dělat potíže? Takoví ať zůstanou v bambusových Adventure Hiltonech. To není pejorativum, to je věcná zásada přežití. I většina amerických mastňáků to chápe jasně.

0/0
31.5.2007 22:36

Tectosagos

nejedl a nedodržoval hygienu.

Myslel snad že se budou lovit slepice, papoušci nebo zlí medvědi kteří se stahují z kůže příjemněji? Opice jsou všude běžnou potravou a nabízí se i v krámech. Musel to vidět.

Rozhodoval se bez vnějšího tlaku, v klidu. Úmyslně se rozhodl nejíst na cestě. Nestaral se o nohy (základní hygiena!), zanedbával se. = de facto se rozhodl v džungli trucovitě zemřít. Ostatní mu to jasně řekli. Trval na jeho nesmyslech.

Podobným ublíženeckým typům bývá všechno jedno, předpokládají že okolí je povinno se o ně starat, na každý pád, i když vědomě vyrábí průsery, požadují opečovávat. Ani riziko konce jim nepřipadá tak hrozné: aspoň by bejvalka uviděla co svým odmítnutím způsobila a litovala by, vzpomněla by si, snad. Sebeužírající chlapec se motal 8 měsíců  po světě a pak očekávatelným dopisem Drahý můj je těžce drcen... a odchází do džungle...

0/0
31.5.2007 22:44

Tectosagos

v ten okamžik byla cesta mladíka bezpečnější o mnoho řádů

Když ho aspoň přímá fyzická bolest ze zanedbaných nohou donutila uznat že do džungle nepatří a bude muset zpátky tak namítal ostatním že „se nevracejí s ním, že trhají partu“ (= bude osamělejší).  Ne že ho ohrožují či nechávají zemřít, o tom nepadlo slovo, a ani nemohlo, protože v ten okamžik a v té situaci byla cesta mladíka bezpečnější o mnoho řádů. O jeho ohrožení nebyla řeč.

I s bolavýma nohama byla zpáteční cesta na 3 dny, měl vybavení, jídlo, průvodce se zbraní. Mladík měl šance na přežití několikanásobně větší než ti dva dobrodruzi. Ani průvodce nic nenamítal o riziku.

Důvody mladíkova nenávratu se nějaké rýsují. Necítím potřebu to pitvat. Nepotřebuji emocionálně nasazovat proti konkrétnímu mladíkovi, je jedno kdo to byl, odkud, jestli jeho psychická stavba se dá s někým porovnat nižší nebo vyšší, tady jde o srovnání s nároky pralesa a on tam neměl lézt. Za své chyby zaplatil životem, zaplatil za _jeho_ rozhodnutí a jeho postoje. A to i v možných scénářích nenávratu.

0/0
31.5.2007 22:54

Tectosagos

co v dokumentu nenaťukli:

zvážit stav ve kterém se lidé pouští do náročnějších věcí. Člověk vidí ve skalnatých horách frajle v teniskách a tričinku ve třech tisíci metrech, tisíc metrů nad cestou, šest kiláků od jediné boudy. Když začne pršet tak se demonstrativně rozbrečí, složí se na prdel, vyčtou amantům že se o ně nestarají i všechna ublížení které na nich svět páchal od narození. A starejte se, amanti, ony se na nohy stavět nebudou. Odneste nás, od toho jste tady.

Takových jsou v horách tisíce, a všechny rády uvěří že příčinou jejich trablů jsou ti kteří se s nimi a amanty nevrací na boudu a jdou dál na hřebeny. Stejné poměry jako v dokumentu, v méně extrémním prostředí: destilát nesamostatnosti, nerozumu, nepochopení reálného světa okolo, od samého počátku.

0/0
31.5.2007 22:59

lenoch07

Re: co v dokumentu nenaťukli:

Jsem rád, že si to napsal, souhlasím s tebou. Ten díl byl hodně dobrý a ty dva přeživší udělali hodně, aby ukázali i romantiku z druhé strany.

0/0
1.6.2007 9:11

Petr

Re: co v dokumentu nenaťukli:

jj, udelal si dobrej destilat celyho dokumentu

0/0
4.6.2007 16:43

vlmach

Repelent zažene i jaguára

Pitralon by byl lepší.;-D

0/0
30.5.2007 9:07

cermi

no

vcera sem na to koukal a musim uznat ze to bylo hodne drsny

0/0
30.5.2007 6:29

zpravodaj

TB

CDC: Airline passengers may have been exposed to drug-resistant TB

• Two flights involved: Air France 385 on May 12; Czech Air 0104 on May 24

• Exams urged for passengers in same row, two rows ahead or behind

0/0
29.5.2007 22:11

digitalnivysilani

za preziti

v amazonsky dzungli - respekt! kdo tam byl, dokaze si predstavit, co asi prozili

0/0
29.5.2007 20:37Najdete na iDNES.cz