Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Větrníkem za rozkvetlou stepí a poklady lidové architektury

Zvlněná kulturní krajina, kde se široké lány polí střídají s linkami větrolamů a řídkými remízky i ostrůvky lesa. Takový je jihozápadní cíp Litenčické pahorkatiny, vymezený městy Rousínov, Vyškov a Bučovice. Na první pohled trošku jednotvárný. Přesto uvnitř tají klenoty, které stojí za bližší přiblížení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mta

Domy nejsou tak staré

Jen menší upozornění k článku. Data na štítech domů neodpovídají jejich opravdovému stáří. Jsou jen pozůstatkem marnivosti zdejších obyvatel, kteří se předháněli, čí dům je starší. Ale jinak jsou opravdu hodné pozornosti všech návštěvníků.

0/0
9.6.2007 20:22

Kamila

Vydařený cyklovýlet

Inspirovali jsme se příspěvkem.Při pěkném počasí to byl perfektní výlet na kolách.Jeli jsme po modré z Bučovic a z Lysovic pak po doporučované červené.Místní si moc těch žudrových domků nepovažují,někde ani nevěděli,že tam nějaké mají a nebo se divili,že se o ně zajímáme.Jinak byli velmi vstřícní a ochotni nám poradit atd.Žudrové domy jsme našli v Kučerově(1),Hlubočanech (1),v Rostěnicích na návsi + 1 v blízkosti návsi, a v Lysovicích.Avizované muzeum jsme tam nenašli.Stojí to za to!!!!Z Lysovic na Větrníky jsme pěkně bloudili(ani domorodci pořádně nevěděli,kde to je)- nedokonale značeno.Krásná květena a pak perfektní sjezd do Bučovic.Celý výlet doporučuji všem romantikům a asi jen za sucha a hlavně na jaře(krásná pole řepky olejky apd.+ pěkné výhledy).Cesta vede vlastně jenom po polních cestičkách (lesem jenom kousek před Větrníkem).Jinak skoro nenáročný výlet.Zdraví KR

0/0
6.5.2007 19:38

Arty

Bučovice

Zámek doporučuji navštívit zejména 12.5. při zámeckém koštu Vín - viz - http://www.bucovice.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.aspx?id_org=1516&id_dokumenty=2082

Co se dopravní situace: o obchovatu se tu mluví už asi 20 let, ale nikdo se nemá na to aby to zaplatil - jednalo by se o cca 800 milionů. Obyvatelé města jsou z této situace také značně znechuceni a už jednou se odhodlali protestně zablokovat silnici E/50.

Nově začali stavbu blokovat památkáři, kteří si najednou po těch letech kdy je schválený územní plán (který předtím posuzovali) romysleli, že by to by změněné koryto řeky Litavy moc blízko zámku (zámek stojí původně na bažině)

0/0
1.5.2007 11:36

Arty

Re: Bučovice

V zámku doporučuji navštívit stpíše muzeum v nejhornějším patře zámku, židovský hřbitov (který je ovšem v dezolátním stavu), kostel. Pro cyklisty: Bučovice, kloboučky, jitřenka (přírodní koupaliště u tábora), "červeňák", možno pokračovat směrem na Bohuslavice, Kyjov. Cesta je většinou lesem po asfaltových testách (takže to není žádný terénní žážitek, zato je dost kopcovitý) ,které vybudovali naftař (ve ždánském lesu se těží ropa) Cesty jsou dobře značeny.

0/0
1.5.2007 11:37

Violka

Dobrá rada nad zlato:)

Do Bučovic ani za peníze:)!!!8-oZámek je značně neopravený,už několik let jsou nově omítnuté pouze některé strany kašna na nádvoří lehce poničená a interiéry jsou přímo výsměch návštěvníkům(ač jsem tam žádné už dlouho neviděla:),není tam vůbec nic,mimo toho "proslulého" stropu,vybavení vykradené do poslední židličky.Náměstí je taktéž "úžasné" ,v těsném sousedství silnice E 50,dopravní situace jedoduše příšerná,obzvlášť v pátek odpoledne.Návštěvu vřele nedoporučuji!Budete zklamaní,ne-li znechucení.

Zato domy v Lysovicích jsou opravdu zajímavé a unikátní.Pro pokračování výletu bych ale zvolila úplně opačný směr než ten na Bučovice a sice Nemojany,Olšany,Luleč(zatopený lom v létě pro koupání ideální) a lesy v okolí Račic a Pístovic,pěkná příroda,vhodné i na kolo.

0/0
29.4.2007 18:54Najdete na iDNES.cz