Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Špilberk: účelná dostavba, nebo hnus?

V 90. letech minulého století poznamenala tvář národní kulturní památky Špilberk výrazná přestavba. Přestavba, která rozdělila odbornou i laickou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory a pozměnila panoráma našeho druhého největšího města – Brna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

itučňák

Pár fotek

http://foto.tiscali.cz/cb501463/brno_ze_spilberku_a_z_domu_panu_z_lipe/

0/0
12.2.2007 13:55

King_Feanor

Špilas je supr...

kdyby se neopravil tak, jak je, tak by zarůstal trním a hlohovím (ať je to cokoliv...) a dopadl by stejně jako ta restaurace, co je pod hradem... tam kde nocují bezdomovci a kdo ví jaké ještě hroší havěť...

0/0
7.2.2007 23:51

Koukolík

Jó, Brnooo

Brno je zlatá loď...R^:-)V

0/0
5.2.2007 20:28

Brňanda

dovětek k Brnu

Možná mě za tohle přirovnání budete kamenovat, :-/ ale nedávno jsem se vrátila z Vídně a  Brno mi tu Vídeň prostě připomíná. Jen je o dost menší...

0/0
5.2.2007 20:26

King_Feanor

Re: dovětek k Brnu

Však v dobrým slova smyslu se musí stát Brno předměstí vídně, aby začalo znovu vzkvétat... až se zase vrátí bohatí Rakušáci... až konečně pražáci přestanou brzdit a dajou peníze na stavbu dálnice, aby byl člověk za hodku in Wien... To bude Brnu krásně a bude to tu moc hezký...:-)

0/0
7.2.2007 23:34

Brňanda

Brno

Jako v každém městě, tak i v Brně by se našly veči, které se dají udělat lépe, vylepšit a naopak věci, které se nám moc nelíbí. Brno je menší město (pokud budeme srovnávat s např. Prahou...), ale, podle mě, se tu moc příjemně žije. Není to tu tak hektické, máme tu možnosti procházek do přírody, jak kolem města, tak i uvnitř (parky atp.). Historické centrum je také slušné. Procházky Brnem jsou moc fajn, člověk se zde prostě cítí dobře. Kavárničky... Kulturní vyžití tu je také. Máme tu spoustu kvalitních umělců, uměleckých souborů atp. Je docela vidět, že se s Brnem něco děje. Hodně věcí se opravuje, spravuje, staví... Možná jdou některé věci pomaleji, než bychom chtěli, ale aspoň něco...;-)

0/0
5.2.2007 20:25

Looki

ad Špilberk

nejde jen o to, co je zvenci, ale i o to, co je venku..

ano, jsem Prazak, ukamenujte me :-)

ale byl jsem v lete na Spilberku vevnitr na prohlidce a..vyklad zadnej, jen 20mistnosti s modelama obkliceni a vypaleni Brna..ale k tomu ani zadny vysvetlivky. Takze jdete od modelu k modelu a jen koukate, "co je noveho"..Rv

Je to takovy zapomenuty kacatko, na to jaka se z toho dela pamatka a symbol..dalo by se  to vyuzit daleko lip! A ted nemyslim nejakej hotel, nebo tu drahou hospodu tam..

Je to proste o nicem, no..

0/0
5.2.2007 15:23

r

Re: ad Špilberk

Pepíčku, radši příště zůstaň v cajzlstadtě a nedělej ze sebe hlupáka. Na špilberku je několik stálých výstav (dostaly několik ocenění) a pořádájí se i další (teď např. Sága moravských přemyslovců - opět oceněná a moc pěkná). Kromě toho je pochopitelně možnost projít kasematy, vyhlídku apod. Průvodce si není problém připlatit,což ovšem nejspíš některým natvrdlejším jedincům může činit problémy.

0/0
5.2.2007 18:39

Looki

Re: Re: ad Špilberk

ano..krupan se dostavil! Jestli mas mindrak z Prahy, tak jdi brecet do kouta a ne sem..:-©

Kasematy byly fajn, to jo..Ale jinak nic..

btw. byl jsem tam v srpnu (ne ted..nebudu tam jezdit kazdej mesic..proc taky).

A pruvodci nebyli..jen na kazdym rohu pospavaly babky duchodky..:-/

Kdyz jsem pak jel do Krasu na jeskyne, to se ten vyklad nedal srovnat!R^ I kdyz byl ve vsech jeskynich stejnej :-P

0/0
6.2.2007 15:36

r

Re: Re: Re: ad Špilberk

;-D

to se mi vždycky strašně líbí, jak si ti pražští "nadlidé" myslí, že je z toho jejich města každej posranej a každej večer mlátí hlavou do zdi z bezradnosti, že tam nebydlí.

Puclíku, mrkni občas do novin,  hranice už dnes vpodstatě neexistují, postbolševická Praha už je opět jen jedno z mnoha evropských měst.  A kupříkladu proti Berlínu je to jen vesnice. Tak si ty mindráky nech od cesty ;-)

0/0
6.2.2007 16:48

Sharkan

Re: Re: Re: Re: ad Špilberk

Jako Brňák se za tebe stydím... Jsi idiot, jestliže na pár faktických poznámek reaguješ takovým hulvátským způsobem.

0/0
7.2.2007 10:08

r

Re: Re: Re: Re: Re: ad Špilberk

moje způsoby by nebyly tak hulvátské, pokud by poznámky byly skutečně "faktické". Průvodce prostě připlatit lze, sám jsem ho využil. A poznámky typu, že Špilberk je o ničem, hulvátské nejsou v žádném případě. Brňáku ;-)

0/0
7.2.2007 16:12

Magda

jen tak na okraj

dvě západní "gotické" věže pražské Svatovítské katedrály byly postaveny až na začátku 20. století. Kdo se zadívá na jakýkoli dřívější obrázek této stavby, nikde je nenajde. Zajímalo by mě, jestli někdo ze zdejších odpůrců přestavby Špilberka, požaduje stejně aktivně zachování původního vzhledu kdysi tak architektonicky celistvého díla jako je Svatovítská katedrála a požaduje zboření těchto dvou věží a nebo je vnímá jako nedílnou součást.

0/0
5.2.2007 10:01

Looki

Re: jen tak na okraj

ajeeje..uz jsem se lek, kdy tady nekdo promluvi proti Praze..

ta dostavba ze 20.stoleti, to je dokonceni puvodniho zameru, kterj byl diky Habsburkum zastavenej a "odlozenej na neurcito" !!!

zase jablka s hruskama, ale hlavne proti Praze..;-€

0/0
5.2.2007 15:14

Zlý Soused

špilberk a veveří

Tahle diskutabilní přestavba má ještě jeden rozměr. Zatímco se do ní cpaly stovky miliónů a byla více méně zbytečná, tak druhý brněnský hrad Veveří chátrá a některé části dokonce hrozily zřícením(ikdyž už se tam taky začíná něco dít).

0/0
4.2.2007 17:11

Shumway

Re: špilberk a veveří

přesně tak , špilas si samozřejmě zaslouží být v důstojném stavu, na druhou stranu touhle přestavbou jsme sami sobě dokázali, že jsme za těch sto let od pseudogotických rekonstrukcí jiných památek, zas tolik nepokročili

0/0
15.2.2007 11:49

Tectosagos

srovnávat zanedbanou omítku s novým barákem za půl miliardy...

"Srovná–li laik snímky zanedbané části hradu s nynějším stavem" =?? Nejdřív předpokládat novou omítku za 10 mil - a až potom srovnávat s novou zrůdou za 500 milionů! Pak je totiž každý pošle do prdele s takovým výmyslem. Viděl jsem to panorama, otřesné.

Místní úřady také povolily uprostřed náměstí měšťanských cihlových domů modře svítící skleněný barák - jako pěstí do oka. Nechali zbořit nejstarší městskou zástavbu kvůli betonové piksle s butikama. Určitě je novější... Hlavně že v kapsách různých ing.arch. pravidelně přibývá. Ti pak vykřikují jak jsou schopní a dělají ze zlodějiny měřítko.

Maník který sám navrhuje, přiděluje, podepisuje a kontroluje... Další ukázka že tamní ODS je v tunelování stejně zdatná jako pražská.

0/0
3.2.2007 12:50

Tectosagos

Vávra pochválí i fialové panely pokud to bude kostel...

U Davida Vávry hraje roli jeden prvek v článku nezmíněný a který on sám už neskrývá: jeho ideologická stranickost. Ten pochválí kostel i kdyby byl z fialových panelů.

0/0
3.2.2007 12:53

tc

Re: srovnávat zanedbanou omítku s novým barákem za půl miliardy...

Nevidím důvod proč by měly všechny novostavby v centru Brna vypadat jak z roku 1750? Jistě, valná část brňáků se vždy vyznačovala výrazným konzervatismem a nechutí ke všemu novému. Rádi pak podpoří nářky architektů jejichž řešení nebylo vybráno a kteří zkritizují cokoliv co není z jejich prkna. Toť brněnská mentalita v koncentrovaném stavu. na závěr je dobré přihodit pár zaručených informací o tunelování a ODS....

0/0
3.2.2007 19:00

Moderní baráky ano,

Re: Re: srovnávat zanedbanou omítku s novým barákem za půl miliardy...

ale ne do centra. Tančící barák na Staromáku by asi taky nebyl to pravé.....takže hnusná svítící krabice na Svoboďáku a jeho vydláždění stojí uplně zaprd...je to zkrátka hnusné. Rv

0/0
5.2.2007 9:55

Tom

Re: srovnávat zanedbanou omítku s novým barákem za půl miliardy...

To je tak, když někdo nemá informace a potom plácá nesmysly. Jestli tou betonovou pikslí myslíš Špalíček (moc se opravdu nepovedl), předtím tam byl desítky let rezavý plot a náletové dřeviny. Po neustálých dohadech, kdy se nikomu žádný návrh nelíbil, se narychlo postavilo tohle. Tedy jako obvkle, o nádraží se diskutuje už 100 let a dalších 50 tu nic stát nebude.To co se strhlo, byl barák vedle, který už spadl v podstatě sám a místo něj se postavila přesná kopie. A v místě proluky na Svoboďáku stával barák ze 40 let, žádná středověká stavba. Těžko můžeme Brno zakonzervovat v podobě 18. století...

0/0
5.2.2007 9:09

r A

Re: Re: srovnávat zanedbanou omítku s novým barákem za půl miliardy...

konečně rozum R^

0/0
5.2.2007 21:03

.

netuneluje,, spadlo to samo,, kvůli rychlosti piksla,,

sám navrhuje, přiděluje, podepisuje a kontroluje, ale netuneluje... to je beton!

barák spadl "v podstatě" sám...

stavělo se narychlo a proto z toho vylezla piksla...

0/0
6.2.2007 14:36

Ebo

mno..

..koho zajímá jakej bordel se děje ve městě Brně za jeho zády ať zkusí www.spravodaj.cz je mi z toho na :-©

0/0
3.2.2007 12:50

Čelo

muhehe

Já si dodneška ničeho nového nevšiml :-)

0/0
3.2.2007 10:56

lookin

Autorovi: typografická poznámka

Posím, nahraďte ve spojení "Srovná – li" tu pomlčku spojovníkem a odstraňte ty mezery ("Srovná-li"). Vždyť se na to nedá koukat. Zcela to ruší dojem z jinak pěkného a zajímavého článku. ;-)

Osobně (jako brňák) hodnotím dostavbu velmi kladně, protože ačkoliv opravdu působí poněkud cizorodě a modernisticky, přesto je na ni pěkný pohled, narozdíl od věčně rozkopaných a špinavých ulic Brna nebo těch železo-skleněných hnusů, co se staví v centru (jako Špalíček nebo ta zrůda v bývalé proluce na Svoboďáku)...

0/0
2.2.2007 23:25

kecyvklecy

A dál...

Náměstí, to je další hnus.Plocha pro kosmickou loď.Kostky, který jak houba sají všechnu sračku co na ni nakape, což pak nelze a taky nepůjde očistit.Tady bylo šetření opravdu na nesprávném místě.Špalíček.Tak to je další ...fprdeli, Rozkvět, kuwa fix, tak dloouho blít nedokážu...atd.Vańkovka je taky perla.Děkujem.Přibude nádraží.To bude krása nesmírná. ;-O:-©

0/0
2.2.2007 19:31

Shob

Re: A dál...

Me se to libi a na novy nadrazi uz se tesim.

0/0
2.2.2007 20:20

brutal

Re: Re: A dál...

pojdi ....

0/0
3.2.2007 23:32

kecyvklecy

Ještě jednou...

...je to hnus, vypadá to a taky to je, slovy klasika, jenž se pohybuje kolem Špilberka "ta naše stodola".Škoda, tak to zprasit.Jihozápadní bastion je další pichovina.Proč ten postavili, je úplnou záhadou :-©:-©

0/0
2.2.2007 19:21

kecyvklecy

Je to hnus

0/0
2.2.2007 19:18

tomulli

jak uz bylo receno ...

... Spilberk je naprosto v pohode ve srovnani s tim, co pani architekti dokazali udelat s namestim Svobody (konecne ma brno poradnej kus sede plochy uprostred mesta), s tzv. palacem Omega a jine. Obrovske betonove skruze jakozto kvetinace na stromky jsou taky nadherne ...jen tak dal :(

0/0
2.2.2007 19:07

Bajus

Genius loci

Jediné co je v Brně dobré je Bláhovka...

0/0
2.2.2007 19:04

tomulli

Re: Genius loci

aaa, pan je znalec :)

0/0
2.2.2007 19:07

A ještě Pomalý bar ...

Re: Genius loci

0/0
4.2.2007 15:02

nikdo

Re: Genius loci

Ještěže to víme... Alespoň něco tady máme dobré...(Y)

0/0
5.2.2007 20:14

Brenos

Brno

Vazeni, do Brna jezdim kazdou chvili. Brno mam moc rad a take mi je proti srsti,co se deje. Soudruzi radni se hadaji o nadrazi,vecne vypalena diskoteka na Vas civi,sotva vystrcite nos z nadrazni haly,vacne rokopane!!!!!! Pamatuji si Brno jako nadherne mesto,nyni doslova a do pismene BRNO CHRADNE!!!!!!! Ostrava tak zatracovana za cernotu a spinu skveta,je nadherna. Za nekolik let Ostravaci udelali dost prace. Asi tim,ze se nechteji prirovnavat nenazranym prazakum. Vzdyt Brno bylo krasnejsi nez usmolena Praha. Brnaci,neblbnete a nenechte si znicit Vase historicke mesto.

0/0
2.2.2007 18:47

Ludek_II

Re: Brno

Je pekne, ze osud Brna lezi na srdci i "prespolnim"

Ja jsem Brnak rodily.Musim s Vami souhlasit. Ta vypalena diskoteka je jeste krasne podtrzena novymi a "citlive zasazenymi" betonovymi skruzemi na nastupistich MHD na hlavnim nadrazi;-O

Musim Vam ale rici toto>Brno chradne a chradnout bude do te doby, dokud se bude mesto rozkradat za prispeni nasich "skvelych radnich" napric politickym spektrem dravym developerum a jinym lobby...

Proc si myslite,ze je tolik reci kolem nadrazi?Inu proto,ze pulka radnich skoupila pozemky,na kterych si mysleli, ze nadrazi protlaci.Nejake blaho mesta a cestujicich je jim u (Y), protoze jinak by naslouchali nazoru logistiku-nadrazi ma v centru sve misto.

Tim jsem Vam chtel rici,ze vBrne vladne de facto mafie,ktera si pekne krade ve stinu Prahy,ktera je vic na ocich.

0/0
2.2.2007 19:42

Shob

Re: Re: Brno

Prestan psat p!coviny. Jako clovek, kterej se v Brne narodil musim rict, ze Brno vypada kazdym rokem lip a lip. Spilberg, Svobodak i to novy nadrazi. Vsechno jsou to povedene projekty,  kdayz nejaci jelmanci nejsou schopni ocenit.

0/0
2.2.2007 20:19

Ludek_II

Re: Re: Re: Brno

Brnak a pise SpilberG :o) Brno, ze vypada lip ? Se podivej na Dornych !!! To je des bes co je temer ve stredu mesta druheho nevetsiho velkomesta v CR...A ty nastupni otruvky na hlavasu se tez povedly...Ale Ty asi MHD nejezdis, ze ? :o)

0/0
2.2.2007 21:37

VLDX

Re: Re: Brno

Ano, několik let co tady byla u pádla ODS zdevastovalo celé Brno. Teď když je opět ODS u vlády celé ČR čeká tento osud celou republiku mimo Prahy:-©

0/0
3.2.2007 12:08

eMan

Re: Re: Re: Brno

A jeje - bolsevicky degeni tady zase perlej. Pro vasi informaci - v Praze porad vladne ODS a mesto prosperuje. Tak hodne stesti vam i reseni vasich komplexu, krupani ;-D;-DR^

0/0
3.2.2007 16:07

ian69

Re: Re: Re: Re: Brno

2eMan: pro vaši informaci, s podmínkami, jaké má, není prosperita Prahy nic zvláštního. Zkuste se ale někdy podívat za západní hranice ČR, jak má vypadat město  inteligentně spravované. Praha je jen brána do špíny východní Evropy, nic víc.

0/0
6.2.2007 12:11

r A

Re: Brno

nic proti, ale Ostrava opravdu není "nádherná".

0/0
4.2.2007 21:28

Flat Vamp

...

...je to docela v pohodě. A nejspíč i lepší než fádní výzor věznice.

0/0
2.2.2007 15:30

Ludek_II

Pane Doubravnicky

...estli chcete u nas v Brne videt nevkus, prijdte se podivat na:

Palac OMEGA na "Svobodaku"

nakupni centrum VANKOVKA

Hrad Spilberk je jeste uuuuuplne super...

0/0
2.2.2007 15:28

VLDX

Re: Pane Doubravnicky

Vaňkovka celkem jde, ale Velký Špalíček to je teprve dílo :-©

0/0
3.2.2007 12:09

Rob

Re: Pane Doubravnicky

Jestli se Vám líbí rozbořená továrna a díra mezi domy na Náměstí Svobody, tak prosím... Vaňkovka je v rámci možností vcelku hezká a proluka na Svoboďáku se mohla podařit lépe. Ovšem máme rok 2007 a je asi nesmysl stavět ve slohu z předcházejících století... Moderna se konzervativním lidem nelíbí, budiž, ale doba jde dál... Lidé také doma nesvítí svíčkou. Bez vývoje by jste ani neměl internet, aby jste nám tu psal příspěvky. Když už tedy podléháte 21. století, tak prosím respektujte i architekturu 21. století ;-)

0/0
4.2.2007 18:11

Ludek_II

Re: Re: Pane Doubravnicky

To je sice ok...ale totez by mohli rikat komuniste o budove Federalniho shromazdeni v praze...vedle je statni opera a fakt je to jako pest na oko - dneska na to kazdy plive,ale tehdy to bylo snoubeni architektury baroka a ery budovani moderiho socialismu ci jak se to rikalo...

0/0
5.2.2007 7:36

Moderní baráky ano,

Re: Re: Pane Doubravnicky

Dům pánů z Lipé opravili hezky....zelenomodrá krabice je hnus....Japonci si to fotí, aby doma ukázali, jací sme tu kreténi...

0/0
5.2.2007 9:59Najdete na iDNES.cz