Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Dotovat vlekaře je bizarní myšlenka, říká jeden z nich

Podobně jako zemědělci v případech, kdy je jaro léto, podzim anebo zima, a tudíž jsou tito biti a potřebují jakékoliv dotace, dospělo předsednictvo Svazu provozovatelů vleků a lanovek k závěru, že letošní průběh zimy postavil majitele vleků a lanovek do stejné pozice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

belgian chocolate

neboj, lidi si stěžovat nebudou

prostě pojedou do Rakouska, a ještě si to budou pochvalovat.

0/0
22.1.2007 19:12

DERT

SUPR:

JAKO ZE NESTAČÍ ZE SE Z MYCH DANI NAPAKOVALI KAMPELIČKÁŘI,TED NATAHUJOU PRACKY VLEKAŘI,HOTELIEŘI A JINÁ CHAMRAĎ.TO BY S TOHO ČLOVĚK FAKT CHCÍPNUL.

0/0
22.1.2007 1:22

SirHH

dotace

dotace obecně jsou naprostý nesmysl, a to i pro tolik omílané zemědělce. Argument že jíst musíme všichni a proto je potřeba je dotovat je směšný. Stejně tak všichni spíche a chodíme na záchod - dotuje někdo výrobce mís, toaleťáků, postelí, nebo peřin? Proč bychom tedy měli dotovat zemědělce? pokud se svou produkcí neuživí, bude pro ně i pro nás lepší když změní obor podnikání. Problém ale je, že ty zemědělce dotují všude, takže kdyby se to ukončilo jen u nás, převálcují nás dovážené potreviny dotované z jiných států (ale na druhou stranu - proč se nenajíst z daní francouzů poláků apod :)

0/0
19.1.2007 12:08

dorota

dotovat ztráty na E55

Dotovat ztráty je nutné. I my, terénní pracovnice z oblasti E55, požadujeme dotovat ztráty, které nám vzniknou v případě enormní nepřízně počasí. Pokud např. budou padat veliké kroupy a my si ani nevrzneme, tak by nám měl ztráty hradit stát  (potažmo občané) ...

0/0
19.1.2007 8:47

Pitrs

Majitelé a provozovatelé vleků a lanovek

 Styďte se, styďte se podnikáte jako každý jiný podnikatel, svůj podnikatelský záměr jste si vymysleli sami. Celodenní jízdné je tak drahé a když loni vlivem dostatečně dlouhé sezony jste nebyli schopni nacpat si kapsy našimi penězmi dobře vám. Investlovali jste? Každý člověk  investuje do svého a musí počítat s tím, že přijde horší doba a na nájem, ídlo, rodinu musí mít finanční zásobu. Anebo jestli vám to hrdost dovolí, sbalte se a běžte žebrat na ulici, nebydlete v luxusníxh vilách a nejezdětě luxusními autami na luxusní dovolenou atd.

0/0
19.1.2007 7:58

Michal, člen výkonného výboru

Re: Majitelé a provozovatelé vleků a lanovek

Ještě jednou, nám ty Vaše příspěvky nevadí, bude problém, propustíme zaměstnance. Kdo si myslíte že zaplatí jejich podpory? Vy. My nechceme dotace to zas někdo něco breptal a nazval to jinak.

0/0
19.1.2007 8:04

Exekutor

Re: Re: Majitelé a provozovatelé vleků a lanovek

Vyhrožujete tím, že propustíte zaměstnance ? ;-D Kolik jich je ? 5 a půl?  Myslíte, že to s někým hne ? Nehrajte to na city. Dotovat vás stejně nikdo nebude, jelikož jste  malá bezvýznamná voličská základna a  vaše hlasy ve volbách nikomu nepomohou. Jedině, že by jste měli balík na podmáznutí a ten stejně nemáte. A jestli si chcete půjčit, jděte na banku. Nějaký problém? Max. v tom, že vám nic nepůjčí jelikož tam přemýšlí hlavou a zváží si rizika vaší návratnosti. To není jako dojit bezedný stát jak koho napadne :-)

0/0
19.1.2007 8:46

Honza

Re: Re: Majitelé a provozovatelé vleků a lanovek

Že jste loni, kdy byla zima půl roku, neodvedli nějaké dobrovolné daně? Pak bych vašim požadavkům rozuměl chudáčci.

0/0
26.1.2007 16:04

Restol

vlekari a dalsi pakaz

To by za chvili mohli prijit i provozovatele koupalist neni slunicko zaplatte nam, kolik nam vlekari dali loni a predloni kdyz bylo snehu mnoho a mnoho kde to jsme ?????

0/0
19.1.2007 7:45

Tomas

nesmysl

Já o dotace taky nežádám, i když jsem závislí na sněhu. ! TAK PODNIKEJTE V JINEM REZORTU . !!!

Vleky stoji nekřestanské peníze tak jste si měli z loňské zimi našetřit !!!!

0/0
19.1.2007 7:40

Michal, člen výkonného výboru

Ne dotace

Ještě jednou. MY JSME NEŘEKLI, ŽE CHCEME DOTACE, MY JSME SE DOHODLI, ŽE POŽÁDÁME STÁT O PŮJČKY. Myslím, že je to rozdíl, půjčka se musí vrátit. Věděli jste to? Kromě toho, když je pan senátor tak chytrý, tak ať zaměstná všechny ty budoucí propuštěné zaměstnance aspoň ve svém regionu Jesenického okresu kde podniká se svým vlekem nebo v naftových dolech na jižní Moravě, aby jim stát a Vy všichni nemuseli přispívat na podpory a sociální dávky.

0/0
18.1.2007 22:29

svatapravda

Re: Ne dotace

Co když příští rok opět nebude sníh?

0/0
18.1.2007 23:06

Michal, člen výkonného výboru

Re: Re: Ne dotace

Dopručuji přečíst si také článek z 15.1.2007 "Mírná zima každých osm let" na těchto stránkách o trochu níže. Přiznám se, že v tzv. horském průmyslu jsem teprve od sezóny 1999-2000. Než jsem do toho šel, zjišťoval jsem si z hydrometeorologického institutu teploty v mé oblasti za několik let zpět. Je pravdou, že takový průšvih jako letos nebyl ani v tom článku zmíněných letech 1989-90 a 1988-89, protože sice nesněžilo, ale alespoň mrzlo. Každopádně se z této periody dá očekávat, že tento "průser" se bude opakovat za dalších 6 - 10 let. Tedy aspoň doufám. Ono totiš letos ani tak nejde o sníh, jako o to že nejen že nesněží, ale ono hlavně ještě ani nemrzlo.

0/0
19.1.2007 0:50

Michal, člen výkonného výboru

Re: Re: Ne dotace

Pardon chybička se vloudila, to druhé období bylo 1998-99.

0/0
19.1.2007 0:51

wolich

Re: Ne dotace

Na půjčky není stát ale banky, Věděli jste to?

0/0
19.1.2007 7:05

Michal, člen výkonného výboru

Re: Re: Ne dotace

Věděli jsme to a ty půjčky máme a právě o ty se jedná. Ono to nebude zase až takový problém, aby nám banky posečkaly se splácením úvěrů, ale potom si lidé budou stěžovat, že se na našich horách nic nedělá, protože i když ty úvěry potom budou zaplaceny, tak nám banky hned tak nepůjčí. a zase budou jiné nářky. Stát bude také vracet peníze do bruselu, protože nebude na kofinancování. Ono je to jedno propustíme zaměstnance a zaplaťte si jejich podpory ať máte radost.

0/0
19.1.2007 8:01

xble

Re: Re: Re: Ne dotace

boože, Báárto, ty jsi tak hloupej (JdC)

No tak ty tři lidi propusť, si myslíš že se z toho národ položí nebo co?

Co mě bude stát víc? Dotace státu nějakým "borcům", co si myslí že zrovna jejich kus palouku je pupek světa? Anebo propuštěných pár lidí?

:-©

0/0
21.1.2007 20:18

Žofka

Re: Ne dotace

To jako má být jako nějaké "vysvětlení" nebo "omluva"? Proč chcete žádat stát o dotace??? Když jste si nedokázali vytvořit rezervní fondy, tak požádejte banky!!! Je spousta možností!!! Nevím, proč by měl být stát zodpovědný (poskytovat někomu pomoc) za podnikání. Je to přece naprosto dobrovolná činnost!!!!! Tak si vymyslete nějakou jinou alternativu zábavy pro turisty-chce to jen fantazii a možností je opravdu mnoho.! 

0/0
19.1.2007 8:00

Obcasnykomentator

Re: Ne dotace

Chlapče "Michale", takhle zpackanou medializaci problematiky a snahy o její řešení aby tedy pohledal! I když připustíme, že novináři jsou blbci a veřejné mínění vůči "vlekařům" silně negativní, a i když nevím, jak jste své záměry prezentovali, tak tohle je z vaší strany totálně zpackaný. Copak to bez Moudrého, Lhoty a Veselého ve funkcích nedokážete líp? Jasně, Bělunek je truhlík, ale to nedáte dohromady pár chytřejších, kteří by to zmákli líp než tenhle průšvih? Ty to tady svým diskusním snažením nezachráníš.

0/0
19.1.2007 8:11

metan a spol.

Nic ve zlém

Spoléhat na to, že ztrátu z mého podnikání, ze svých daní zaplatí ostatní spoluobčené, když mi nejde podnikání proto, že jsem nebral v úvahu rizika, které s daným oborem souvisí, je hodně drzé. Myslím, že je řada jiných oborů, kde je potřeba dotovat mnohem více. Nehledě na to, že investovat do sjezdového lyžování do budoucna ztrácí smysl, viz  http://www.blisty.cz/2007/1/15/art32301.html

0/0
18.1.2007 21:50

Zuzana.

ps

I já si myslím, že dotovat kohokoli, když mu zrovna nejdou kšefty, je ABSURDNÍ, nesmyslné, hloupé. Podnikáme dobrovolně a z vlastního rozhodnutí, bereme na sebe i to riziko, že nám nepůjdou kšefty... A kdo to nedokáže, ať to prostě nedělá.

0/0
18.1.2007 20:48

Zuzana.

Rozumné slovo

To je slovo rozumného chlapa.

0/0
18.1.2007 20:46

Lajtnant

rozumný názor

Konečně někdo (autor článku) má rozumný pohled na věc. Žádné podnikání se neobejde bez rizika! Za to riziko je podnikatel v případě úspěchu odměněn výdělky, o jakých se většině zaměstnanců ani nesnilo. Když to nevyjde, tak holt následuje krach, ale s tím rizikem přece každý do podnikání jde!

Přece není možné, aby zaměstnanci ze svých daní dotovali podnikatele pokaždé, když tito nevydělají tolik, kolik si naplánovali !

0/0
18.1.2007 18:52

brsoň

AHÁÁÁ

A pak že je komunismus na ústupu - každému podle jeho potřeby, mezi rovnými jsme si někteří rovnější...atd. Hergot, kam jsem tenkrát schoval tu červenou knížečku?!?!?!

0/0
18.1.2007 17:20

fuciminapicu

xxx

A proč vláda nedotuje zmrzlináře a koupaliště v létě když nejsou vedra a  leje? To je riziko povolání... no, co se dá dělat, taky podnikám a vim co je to špatná sezona.

0/0
18.1.2007 17:20

Slávek

Já chci taky

Já mám na skladě český trička , který nemůžu bez velkýho prodělku , skzevá levný šmejdy z Číny prodat. Taky bych chtěl nejakou tu dotaci.

0/0
18.1.2007 16:29

xble

Re: Já chci taky

máš příležitost, vlekaři budou demonstrovat určitě v Praze před nějakým ministerstvem, potiskni je nějakým legračním výkřikem typu "teď nedáte vlekařům - kdo to bude příště? Lékaři, kteří mají málo pacientů?"

No takový trička tam půjdou na dračku - a ty se jich ještě se ziskem zbavíš ;-D

0/0
21.1.2007 20:22

Michal

Pro všechny "kapitalisty"

Informace od členů SPLV. Starosta nejmenované obce uvádí : Nemá cenu vést diskuse, ale konat. Problémem je,  že naše rozkolísaná politická scéna není schopna reagovat rychle a účinně a řešit aktuální problémy. Byl jsem počátkem týdne v Rakousku a ze zpráv jsem se dozvěděl, že rakouská vláda již rozhodla o celoplošné podpoře rakouských skiareálů s ohledem na blížící se jarní prázdniny. Takovou rychlost u našich postkomunistických politiků asi nelze očekávat, ať jsou modří, růžoví, černí či zelení. O rudých se nemá cenu zmiňovat.

Když to jde o dotace u zemědělců, je to vždy řešeno.

Tak co vy všichni rádoby kapitalisti na to?R^

0/0
18.1.2007 12:52

tatami

Re: Pro všechny "kapitalisty" KECA!!!

Velmi zajimave!!! Jsem v Rakousku taky, tuhle scenu sleduji dost podrobne a pokud vim tak se o tom diskutuje, ale spis ze to asi nebude. Ale je mozne ze mate lepsi informace. Nebo neumit nemecky / to je castejsi/.

0/0
18.1.2007 13:54

Michal, člen výkonného výboru

Re: Re: Pro všechny "kapitalisty" KECA!!!

Jak jste viděl, pro mě to byla informace stejná jako pro Vás. Já jsem tuto informaci pouze předal dál, mám ji zprostředkovaně, ale věřím jí, protože si nedokážete představit dotační systém v ostatních zemích

0/0
18.1.2007 14:46

Tatami

Re: Re: Re: Pro všechny "kapitalisty" KECA!!!

Ty troubo, dotacni system v jinych zemich si dovedu predstavit urcite o mnoho lepe nez ty. Ja si ho totiz nemusim predstavovat, ale celkem slusne ho znam.

0/0
18.1.2007 16:09

tatami

Re: Pro všechny "kapitalisty"

No reagoval jsem unahlene hned na prvni prispevek ale ten pan toho tady napsal vic. : Takze podle pana Michala vlastne by mel veskere rizika podnikani nest stat! Nevydelam , stat mi doplati abych nezkrachoval, vydelam, no tak nekam ty dane uliju abych tolik neplatil a dovolena  v Tramtarii je zaplacena. Velmi zajimava myslenka. a velmi zajimavy pristup k podnikani. Takovy opravdu lidsky a rekl bych cesky.

Uz je mi jasne proc Cizky maji venku za povl. A nejhorsi je ze to s nema odnesou i ti slusni. Takze ti slusni by meli temhle "Koumakum" cas od casu VELMI DURAZNE rict kde jsou hranice. Jinak bdete ten povl vsichni

0/0
18.1.2007 14:02

Hujer-ovoce-zelenina

Re: Re: Pro všechny "kapitalisty"

Nejhorší na tom je ale to, že ten reprezentativní póvl  aby se udržel u koryt je opravdu schopen zadotovat kde co aby si koupil hlasy svých voličů. Je to opět jen takové bolševické přerozdělování, podpora neschopných, okrádání jednich na úkor druhých pod rouškou velkohubé solidárnosti.   :-©

0/0
18.1.2007 14:08

Michal, člen výkonného výboru

Re: Re: Pro všechny "kapitalisty"

Jak vidím, vy si skutečně myslíte, že náš jediný zájem je oškubat stát za každou cenu. S Vámi nemá cenu diskutovat, protože jste si asi nepřečetl ten první příspěvek do diskuze. Cížky mají venku za póvl protože tam jezdí velké procento skutečných zlodějů, kteří kradou v supermarketech, ale již si také velmi dobře uvědomují, že češi jim zaplatí velmi významná procenta tržeb v turistickém ruchu a chovají se k nám úplně jinak než před několika málo lety. Ale bez toho, aby se tady naučili třeba základům lyžování a snowboardingu by tam v zimě z daleka tolik lidí z čech nejezdilo.

0/0
18.1.2007 14:54

Tatami

Re: Re: Re: Pro všechny "kapitalisty"

Poslouchej ty clene vykonneho vyboru, takze vlastne kdyz ceska vlda nepomuze s dotacema ceskym vlekarum, tak se nebudou mit cesi kde naucit lyzovat a nebudou jezdit do Rakouska do Alp. No a vlastne rakousko zkrachuje. Tak ted si nam to vysvetlil.

Pratele a tohle individuum vam vladne!!!!!! 

Vic neni treba dodavat. Podle teto logiky by ty dotace pro ceske vlekare mela zaplatit rakouska vlada. V podstate je to pro ni jedina sance jak prezit.

0/0
18.1.2007 16:15

Michal, člen výkonného výboru

Re: Re: Re: Re: Pro všechny "kapitalisty"

Tatami, víš co jdi do p....le. Tvoje logika je úžasná. Můžeš být jenom rád, že ty (schválně s malým "t" - velké si nezasloužíš) nejsi závislý jako zaměstnanec na někom, kdo v tomhle oboru pracuje. Podle příspěvků výše lze konstatovat toto. Nechť zkrachují, šli do toho s rizikem. Částečně v tom je kus pravdy, šli jsme do toho s rizikem. Jenže to odnesou kromě nás zaměstnanci (my se z toho už nějak vymotáme), kteří půjdou na pracák. Budete ze svých daní platit jejich podporu. Celé horské regiony budou mít velmi zvýšenou nezaměstnanost, cestovní ruch se částečně rozpadne (vloni udělal cestovní ruch v ČR zisk cca 1,5 milardy USD). Nemyslete si pánové jako senátoři Kolářové (autor článku) nebudou mít na to aby skoupili všechna střediska o co jim vlastně jde nejvíce a ve finále to bude pro stát a i pro Vaše peněženky dražší. Ještě jednou - MY NECHCEME NEVRATNÉ DOTACE,  my žádáme o půjčky na překlenutí výpadku tržeb. Půjčka se vrací, víte o tom?

0/0
18.1.2007 22:22

Michal, člen výkonného výboru

O dotacích příspěvcích a pod.

Jezdíte do ciziny? Tam na areály byly dotace ve výši až 90%. To se to buduje skoro zadarmo. Jinak nikdo nechce dotace, nikdo nechce nic odpouštět a neplatit, pouze hledáme způsob překlenutí období třeba formou půjčky. Jenže pan Kolář napsal o něčem, o čem ještě neměl ani páru. Riziko je, bude a bylo ve všem, míru rizika se každý snaží snížit investicemi do výroby technického sněhu. Jenže u nás se vše nakupuje za evropské ceny, ale ceny pro Vás uživatele nemohou být evropské, ale české. Sjezdovky a vleky proto nemohou být na stejné úrovni, protože nikdy nebude dosaženo srovnatelných tržeb jako v cizině. Při vynikající loňské zimě bylo na daních všeho druhu odvedeno samozřejmě nepoměrně více než jindy. Takže se vyjádřete kdo co vlastně požaduje z Vašich daní? Vlekaři a lanovkáři to nejsou. Celý článek od pana Koláře byl vlastně zcestný a tato diskuze je tím pádem bezpředmětná. A jak jsem se dočet, tak klidně jeďte všichni ven a vyvezte peníze mimo republiku, určitě pak bude líp.

0/0
18.1.2007 12:18

nojo

Re: O dotacích příspěvcích a pod.

Možná si váš kolega žehlí svědomí za zdevastovanou přírodu a jiné nekalosti. Na druhé straně si myslím, že když se jeden rok extrémně daří, udělám si dostatečnou rezervu a ne že se ještě zadlužím. Ona i ta chamtivost musí mít svoje meze.

0/0
18.1.2007 13:06

Michal, člen výkonného výboru

Re: Re: O dotacích příspěvcích a pod.

Ono nešlo o chamtivost, ale o modernizaci českých lyžařských středisek. Nejdřív mnoho návštěvníků nadává jak je všechno zastaralé, jaká je malá kapacita středisek jaké jsou fronty na vlecích, jak nejsou lanovky atd. Provozovatelé se snaží vyslyšet tyto v mnoha případech oprávněné názory a proto nesedí na vydělaných penězích, nekupují si (ve většině případů) mercedesy a podobná auta ke svému použití a peníze vkládají do modernizace a zkvalitnění služeb. Průměrná horší sezóna by nikoho z míry nevyvedla, ale čeho je moc, toho je až příliš. Mimo to, ono se říká, jak vynikající byla minulá sezóna. Ano byla, ale pro návštěvníky. Jezdilo se za každým bukem, bylo dost sněhu i přírodního a dlouho. Na druhou stranu bylo to tak dlouhé, že se až neúměrně zvedly náklady na obsluhu, údržbu aj. takže celkový hospodářský výsledek byl v průměru jen mírně lepší, u některých provozovatelů byl však dokonce horší. To není stesk, ale realita a co se mého střediska týká, já jsem měl výsledek lepší.

0/0
18.1.2007 13:32

Hujer-ovoce-zelenina

Re: Re: Re: O dotacích příspěvcích a pod.

Vážený pane Michale, mě ale vaše podnikatelské problémy vůbec nezajímají asi tak jako vás ty moje. Kdyby bylo jednoduché podnikat, tak to bude dělat každý. Naše hory stejně nenafouknete a Alpy z nich neuděláte i kdyby jste na ty kopečky navěsili turbo sedačky.;-) Chyba vůbec byla vám povolit  ekologicky naše hory tak zatížit.

0/0
18.1.2007 13:48

Michal, člen výkonného výboru

Re: Re: Re: Re: O dotacích příspěvcích a pod.

Já vám nevnucuji naše problémy, je to jen odpověď na údajnou chamtivost. Co se týké "ekologického" zatížení našich hor, tak Vám můžu říct, že nebýt rádoby "ekolgů" kteří umí více jen kydat nesmysly, než skutečně přírodu chránit a pomoct jí, tak tady v česku mohly být i velmi kvalitní ski regiony a jiné velmi lákavé nejen zimní aktivity a přírodě by se třeba naopak pomohlo. Víte vůbec jak to dělají třeba v tom Rakousku? Já ano, protože jsem hovořil mimo jiných např. s představiteli jednoho z největších alpských středisek Ski Amade. Naši samozvaní "ochránci přírody" o přírodě a její ochraně nic neví (určitě jsou i takoví co něco ví, ale s těmi se lze konstruktivně dohodnout) a svou rádoby ochranu ženou do extrému.Rv

0/0
18.1.2007 14:36

Michal, člen výkonného výboru

Re: Re: O dotacích příspěvcích a pod.

Takže já v těchto příspěvcích nehovořím jen za sebe, ale také za ostatní provozovatele. Kromě toho, někdo se zadlužil i dřív než zrovna před touto sezónou a ono nejde ty závazky zaplatit za sezónu ať je třeba taková jaká byla v loni. To si myslím, že by každý radši rok počkal, vydělal a pořídil za "hotové". Každá investice je běh na dlouhou trať.

0/0
18.1.2007 13:39

qualcom

Re: O dotacích příspěvcích a pod.

místo BMW 5 jsi sis měl udělat rezervu na horší rok.Jezdím jenom ven. Za ty prachy co chcete v Česku je to směšný jedna sedačka za 750K a 30min fronta, venku 30E a fronta žádná a 200km k tomu a v hospodě kolem tebe lítaj a nemáš pocit, že jsi nějakej povl

0/0
18.1.2007 17:20

HOUSiK

Re: O dotacích příspěvcích a pod.

Na půjčky tu není státní rozpočet, ale banky. Rv Trapná je jakákoliv dotace (zejména ty zemědělské), kromě dotací pro neziskový sektor.

0/0
18.1.2007 20:39

Jouda

Tak doufam, ze mi bude

stat kompenzovat moje lyzarske cesty do Rakouska a Italie, pac ja nenazrancum na ceskych kopcich uz davno nedavam ani vindru a nechci je dotovat ani z dani...

0/0
18.1.2007 11:19

Michal

Re: Tak doufam, ze mi bude

Joudo, to že Rakušáci budou plošně dotovat lyžařská střediska Ti jak vidím nevadí. Požádej tedy je ať Ti ty cesty zadotují.

0/0
18.1.2007 13:41

qualcom

Re: Re: Tak doufam, ze mi bude

ty joudo, ale v raich v drtivé většině vlastní vleky obce

0/0
18.1.2007 17:24

Honza

Re: Re: Tak doufam, ze mi bude

Me to nevadi pac v Rakousku dane neplatim.

0/0
18.1.2007 17:29

eMental

Jestli to vyjde tak super

V lete otviram na brehu Vltavy Karibskou plaz a budu chtit kompenzace za to, ze nemam Karibik, koralove utesy ani palmy ;-D

0/0
18.1.2007 11:17

kill7

hm

myslím že je silně převlekováno a pořád vleky s větší a větší kapacitou

a sněhu bude míň a míň;-D

0/0
18.1.2007 10:23Najdete na iDNES.cz