Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zmizelé sudetské obce. Smrkovec, jeden z mnoha.

Toto je příběh Smrkovce, obce, která už neexistuje. Místo Smrkovce se ovšem může zařadit jiné jméno vsi z českého pohraničí, které zanikly nedlouho po konci druhé světové války. Třeba Vranov (Frohnau) nebo Vítkov (Wudingrün). Jejich konec začal v okamžiku, kdy z obcí museli odejít původní němečtí obyvatelé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

marte

Proč si někdo nevzpomene na Vrchotovy Janovice a okolí...

Pokud vím, tak odsouvali první helmuti. Jednak z pohraničí, za protektorátu vyklidili území mezo Benešovem a slapama, aby tam ss komanda mohly cvičit, prosadili si dálnici vídeň vratislav aniž mohlo na ni české auto. Chtělo by to trochu oživit helmutům paměť... ;-DRvVV>-

0/0
11.10.2006 14:39

MilanMilanMilan2

Re: Proč si někdo nevzpomene na Vrchotovy Janovice a okolí...

Jenomže brečet nad osudem odsunutých příslušníků národa, jehož jiní příslušníci nás chtěli vyhubit (s nadšeným souhlasem oněch někdejších sudetských spoluobčanů), je dnes více v módě. Rád bych jen připomenul, s jakým nadšením byla v sudetoněmecké veřejnosti přijata zkáza Lidic. Myslím, že právě toto definitivně zničilo (ve své době) možnost společného soužití.

0/0
12.10.2006 18:28

adresa1

Němci měli štestí

Němci měli štěstí. Vláda je jen naložila do vlaků a poslala "heim ins reich" - myslím, že tak nějak to pořvávali pár let před tím. Židi nebo civilisti z Lidic měli štěstí míň - skončili v plynových komorách nebo rovnou postřílený u svých domů.

0/0
10.10.2006 15:13

Mak1

Němci měli smůlu

kdyby nebylo 2. světové války, tak si dneska v klidu odtrhnou sudety na základě národnostního principu a celý svět jim to odsouhlasí

0/0
10.10.2006 8:02

speed8

Re: Němci měli smůlu

Historie nezná kdyby. Mimochodem, tzv. Sudety se "odtrhly" ještě před válkou na základě Mnichovské dohody a celý svět (až na výjimky) jim to odsouhlasil. 

Až potom typická vlastnost Němců - nikdy nemít dost, vedla k zákeřnému (další jejich vlastnost) napadání dalších a dalších států a WWII.

0/0
10.10.2006 9:27

Mak1

Re: Re: Němci měli smůlu

Hm - tak když jim to celý svět odsouhlasil, jaké jsme pak měli právo ty chudáky vyhánět ?:-/

0/0
10.10.2006 9:44

speed8

Re: Re: Re: Němci měli smůlu

Možná se moc neví, že podoba hranic ČSR z roku 1937 nebyla ihned po zahájení WWII do budoucna tak samozřejmá. Francouzi a Angličané odstoupili od Mnichovské dohody až v r. 1942 po Atentátu na Heydricha. To je též odpověď pro všechny pochybovače o smyslu Atentátu.

No a jelikož tedy byly ještě za války uznány naše předmnichovské hranice, začalo se též řešit co se tzv. sudeťáky. Koho odsun napadnul prvního, těžko říct, určitě většina naší reprezentace byla pro (např. ministr Drtina), ovšem museli si to nechat posvětit od Spojenců, zejména Stalin v tom sehrál jednu ze svých mála kladných rolí.

0/0
10.10.2006 10:04

Mak1

Re: Re: Re: Re: Němci měli smůlu

No jestli považujete za kladné násilné vystěhování 3 miliónů lidí z půdy na které žili po několik generací ..... Tak to klobouk dolů - byl by z Vás dobrý komunistický ideolog:-(

0/0
10.10.2006 13:45

speed8

Re: Re: Re: Re: Re: Němci měli smůlu

Z vás by pro změnu byl dobrý sudetský demagog. Pár set tisíc lidí sem nebo tam. Ještě řekněte, že u odsunu Češi zavraždili 300tis Němců, jak Landsmanšaft s oblibou tvrdí.

Počet vystěhovaných byl o půl milionu osob nižší než uvádíte a to, že žili po několik generací na nějaké půdě je jen část pravdy, ovšem opakovat se v této diskusi už nebudu.

Lidé v Lidicích také po staletí na své půdě žili a pak ze dne na den jejich vesnice přestala existovat, a ti lidé zemřeli. Takových Lidic je po Evropě tisíce.

Berte to tak, že odsun je pro Němce mimo jiné trestem, byť kolektivním, nebo jste obecně pro to, aby pachatelé zločinů nebyli trestáni ??

0/0
10.10.2006 15:49

Mak1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Němci měli smůlu

Beru to tak, že jsme v dělání svinstev za Němci nezaostali - a teď nemám na mysli jen odsun, ale i vyřizování si vlastních účtů mezi sebou nařčením z kolaborace, chování k našim vojákům bojujícím na západní frontě, .....

A když si dneska přečtu Váš příspěvek a podívám se na Jyrku Paroubků tak je mi jasné, že tento styl myšlení tu má velmi hluboké kořeny;-(

0/0
12.10.2006 9:41

speed8

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Němci měli smůlu

Tak se probuďte a neberte to tak ! Mám za to a si nejen já, že za svinstvy páchanými Němci zdaleka zaostal každý ve zbytku světa. Uvědomte si např., že počet obětí komunistů za 41 let u nás se, přibližně rovná počtu obětí nacistů jen za prvních 6 týdnů (!) zavražděných po Atentátu na Heydricha.

Mám pocit, že vy a vám podobní chcete omluvit Němce a za každou cenu hledáte způsob jak to udělat. A mícháte jabka s hruškama. Chování k našim válečným vojákům je úplně jiná kapitola, i motiv, proč se tak stalo je s německým motivem zcela jiný.

Nejsem voličem ČSSD.

0/0
12.10.2006 10:55

Mak1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Němci měli smůlu

Je mi líto, ale asi nemáme šanci najít společnou řeč. Protože srovnávat počet obětí komunistů - tj. čechů vraždících čechy s počtem obětí od okupantů za války je přinejmenším zcestné.

A rozhodně neomlouvám Němce - jen nejsem příznivcem " kolektivní viny " - přičemž pro odplatu konkrétním jedincům jsem všemi 10

0/0
12.10.2006 11:02

speed8

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Němci měli smůlu

Já bych to nesrovnával, reaguji na to, že každý druhý obhájce Němců argumentuje tím, že počet obětí komunismu byl větší než počet obětí nacismu. Pravděpodobně tomu tak skutečně bylo, ale rád se vrátím k vaší reakci, že podobná srovnání jsou zcestná.

V druhém bodě máte celkem pravdu, je to názor humanistů. Ale spíš jsem příznivcem razantního postupu ke skupině lidí, ve které je 90% vinných a těžko se rozlišuje kdo. Nicméně ani do odsunu nebyli zahrnuti komunisté, soc. dem., odbojáři a smíšená manželství. Ovšem museli to prokazovat.

0/0
12.10.2006 11:12

MilanMilanMilan2

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Němci měli smůlu

No, pěkně jsem si početl. R^

0/0
12.10.2006 18:24

usual suspect

Nejsme žádní vítězové 2.sv.války!

Jsme poražení.Skutečný vítěz je velkorysý a nepase se na utrpení poraženého a už vůbec se nemstí.Co byl Odsun?Jen akt msty,protože po válečném rozdělení Evropy na okupační zony byli Němci naprosto vyšachováni ze hry.A co jsme získali ?40 let komunizmu,a slušnej dějepisnej brainwash,jak tak koukám...Proč nebyli Němci uznáni za 1.republiky jako národ?Zase trapná česká msta za Rakousko Uhersko!A kam to vedlo?Křivda vede ke křivdě a ta k ještě větší křivdě...

0/0
9.10.2006 23:22

cote d'or

doporučená četba

cokoliv o Jaltské konferenci a Postupimské dohodě. Němci jako národ uznáni byli, ovšem úřední řeč byla za 1. republiky v Čechách čeština. tudíž, pokud chtěli do státní služby, museli česky umět. že se to za tolik staletí života v Čechách nenaučili, také o čemsi vypovídá.

0/0
10.10.2006 7:32

speed8

Re: Nejsme žádní vítězové 2.sv.války!

Ty jsi podivín. Tak aby bylo jasno: 1. nejsme žádní poražení, ČSR jako jeden z mála států tohoto regionu už od 30.let stála proti Hitlerovi a nekoketovala s totalitou jako např. Poláci, kteří nám bratrsky posléze odebrali Těšínsko. Zkrátka jsme na vítězné straně a náš příspěvek k vítězství odpovídal našim možnostem a situaci po Mnichovu. 2. Odsun je dílem snaha do budoucna zamezit národnostním přím (což se povedlo) a možná dílem msta, aby si to pro příště pamatovali - ale sakra proč ne ?? Za ty zvěrstva z toho Němci vyšli ještě levně. 3. 40.let komunismu jsme získali nezanedbatelnou mírou právě kvůli Němcům. Válkou umožnili Rusům vstup do Evropy a šok našich lidí z okupace, sliby komunistů a osvoboditelů o lepším zítřku, pochopitelně vedly k jejich volebnímu vítězství. 4. Němci byli pochopitelně vyšachováni ze hry. Snad bys nechtěl, aby strůjci 50mil. válečných obětí po bezpodmínečné kapitulaci diktovali podmínky ?!

0/0
10.10.2006 9:14

Doktor mediciny

Dr Beneš vcelku nechápu jakou máte motivaci

pohoršovat  lidi, kterým  zemž¨řekli příbuzní v koncentrácích nebo byli postříleni v Praze v Kobylisích nebo v Brně v Kouničkách.Pravicové  stranypokračují v politice Adolfa  Hitlera, ing  pauzarová/rodič  byli  zastřelení  zpo  atentátě na   říšského protektora  hned vyletěl z řediteldkého místa, ted má  důchosd asi 6 tisíc..

Sl   Kresová/ŘEDITELKA družena brno/vyletělla jako  další..Příbuzní rovněž  v Německých kriominálech, brate matky 4 roky samovazby...

0/0
9.10.2006 21:35

speed8

Re: Dr Beneš vcelku nechápu jakou máte motivaci

Příkladů je nepočítaně, jako bylo nepočítaně obětí. Například každý bude znát jednoho z našich nejlepších herců Miloše Kopeckého, který doprovodil svojí maminku na shromaždiště Židů u Veletržního paláce, před odjezdem do KT. Už se nikdy nevrátila....Že některé diskutující huba nebolí, např. Karla2002. 

0/0
9.10.2006 22:42

Mak1

Re: Re: Dr Beneš vcelku nechápu jakou máte motivaci

Ano - a věšení a upalování německých vojáků kolaborantskou lůzou, když se vzdali, utopení německých civilistů v Děčíně, .....

vím, bylo to těsně po válce, ale morálně to je stejně tak neospravedlnitelné, jako zvěrstva prováděná německými okupanty

0/0
12.10.2006 9:47

speed8

Re: Re: Re: Dr Beneš vcelku nechápu jakou máte motivaci

Zřejmě máte na mysli několik jednotlivců visících na kandelábrech na Václavském nám. či na Na Příkopě. Byli to SSmani nebo kolaboranti i v Norimberku byli SS postavení mimo zákon. V Pražském povstání páchali SS hrozná zvěrstva (na rozdíl od většiny WH). Na Pankráci  povraždili pár desítek civilistů, co se ukrývali ve sklepích, zabíjeli i parlamentáře s bílým praporem.

Civilisté v Děčíně (asi myslíte Ústí n/Labem - Krásné Březno) utopeni byli, ovšem dodnes není jasné za jakých okolností, takže vám k tomu nic neřeknu.

Osobně si myslím, že za zločin má následovat trest a pokud si to doba žádá a provinění je jasné, tak i bez rozsudku soudu. 

0/0
12.10.2006 11:06

Mak1

Re: Re: Re: Re: Dr Beneš vcelku nechápu jakou máte motivaci

Tak s tou poslední větou souhlasím s jedinou výhradou - za konkrétní zločin trest konkrétnímu jedinci - a jak píšete Vy - klidně i bez rozhodnutí soudu.

0/0
12.10.2006 11:09

Doktor mediciny

Jak souvisí kdo začal válku s devastací..

Prostudujte si prosím   dějiny...

Pak si přečtěte   všechny  diskuzní příspěvky.Když Vám to nic  neřekne, běžte an psychiatrii at Vám předepíší nootropní psycvhofarmaka

0/0
9.10.2006 21:30

speed8

..

V argumentaci Němců a jejich přitakávačů, kterých je i na této diskusi dost je jedno velké nebezpečí. Jdou na to od lesa a začínají chtít, aby se obecně odsoudily věci, které se zdánlivě pro masu lidí zdají jako odsuzeníhodné (bombardování civilistů, odsuny Němců z neněmeckých států, devastace tzv. Sudet...), aniž by se současně uvedly příčiny. Nemusí to dlouho trvat, až vymřou pamětníci a Němci začnou převracet příčiny války, zpochybňovat holocaust apod. Prezident Beneš měl po válce mimořádně předvídavý projev, ve kterém o tom mluvil. Je zajímavé, jak uměl předvídat, vždyť v tehdejší rozbité Evropě asi málokdo by připustil, že jednou můžou o vinících být pochybnosti.

0/0
9.10.2006 18:19

MilanMilanMilan2

Re: ..

R^

0/0
9.10.2006 20:28

Hanka

Je to nespravedlivost

Je to presne tak,Karle,kdo nikdy nezil v Sudetach,nema ani zdani jak se tam zilo.Dnes jeste tech par domorodcu,co jich tam zbylo,velice litostne vzpomina na ty casy,jak se tam v klidu a pohode s Nemci zilo. Zato tam ted maji spoustu cikanu, Ukrajincu atd., vsude  se krade a je  sama zavist.Uz davno to tam neni pekne. Skoda.

0/0
9.10.2006 14:48

cote d'or

a kdo zavinil konec té idyly?

Češi válku nezačali

0/0
9.10.2006 14:57

Quasar

Re: Je to nespravedlivost

S tímhle souhlasím. Jednoznačně.

0/0
9.10.2006 15:05

Dr. Beneš

Re: Re: Je to nespravedlivost

Stále nechápu, jak souvisí kdo začal válku s devastací Sudet ???

Kdyby začali válku třeba Mongolové, nic to nemění na tom, že ta krásná kulturní krajina byla naším "kulturním" národem zcela zdevastována (až na výjimky)

0/0
9.10.2006 15:34

christo

Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

uz to nekur.. CSR valku nechto, nadpolovicni pocet obyvatel sudet ano (nerikam ze vlada csr je uplne bezchyby),  odsun byl jedinou moznosti jak po valce udrzet v regionu klid) Navic odsun nevymysleli cesi, ale vitezne mocnocti a byl ucinen na zaklade postupimske dohody.. tak nevim co resis..  Krajina zdevastovana nebyla ani omylem - viz Sumava, Cesky les atd, a tam kde je zdevastovana, tak by kvuli tomu doslo stejne kvuli uhli (Most atd.)

0/0
9.10.2006 16:02

Dr. Beneš

Re: Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

No, je pravda, že je krajina zdevastovaná jen tam kde to Češi stihli (holt byly Sudety přece jen velký). Ono se vždycky něco najde.. buď uhlí nebo chemický průmysl, atd. atd...

Města jsou pak zdevastována (téměř) všude.

A opakuju, že nechápu, jak souvisí naše válečné "vítězství" s tím, že si nejsme schopni přiznat, že jsme Sudety zdevastovali..

0/0
9.10.2006 16:18

christo

Re: Re: Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

co toje proboha za kecy? praha byla taky nemecka z dobrych 30 %, je zdevastovana? devastace severoceske panve byla dana uhlim a devastovat se zacala v dobe kdy tam byly sudetaci, tak coto proboha meles? nemci znicili snad taky poryni kvuli cechum?

0/0
9.10.2006 23:27

belgian chocolate

devastace Sudet je následkem války

proto by si ten, kdo válku začal, na devastaci Sudet neměl stěžovat

0/0
9.10.2006 16:21

Dr. Beneš

Re: devastace Sudet je následkem války

Já válku nezačal a taky mi to vadí..

Chtělo by to se spíš zamyslet než vést tyhle řeči..

0/0
9.10.2006 16:42

speed8

Re: Re: devastace Sudet je následkem války

Patrně ti to vadí proto, že máš hlavu sjetou strojkem, na sobě bomber a na nohou kanady. Nebo se pletu ?

0/0
9.10.2006 19:34

cote d'or

komu to vadí

musí si jít stěžovat do frickárny

0/0
9.10.2006 21:52

speed8

Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

Hele, uvažovat tvojí logikou je zcestný. Je to podobný, jako bys sice připustil, že Němci zasloužili porážku ve válce a boj proti nim byl legitimní, ale na druhou stranu bys tvrdě odsoudil Spojence za každého zabitého něm. vojáka a každý zbořený dům. Stejně tak si Němci odsun ZASLOUŽILI resp. byl nutný pro budoucí mír a nelze litovat vedlejší toho produkt, tj. částečná devastace tzv. Sudet, která je ovšem sporná. Je jednoduchý demonstrovat devastaci tzv. Sudet na obci, která zanikla v souvislosti se zřízením vojenského prostoru. Proč autor neudělá třeba reportáž z Krnova a neporovná život před 1938 a teď ?? 

0/0
9.10.2006 18:11

usual suspect

Re: Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

ZASLOUŽILI?Co je tohle za ptákovinu?Dost na tom,že prohráli válku a z těch Ádovin vystřízlivěli.Ale proč je vyhánět z domova?Proč teda mocnosti nenechali vyklidit celý Německo a neposlali je za Ural?Sudety byli stovky let obhospodařovány(a dobře)německy mluvícími obyvateli,kteří přišli do divočiny která tam byla už v raném středověku!Byli tam už v době,kdy se předci mnohých z vás ještě ani nepřIstěhovali do Čech,tak mi tady nepějte tuhle nacionalistickou písničku a koukejte si přečíst něco o vlastních dějinách!Chodím po Sudetech s báglem už několik let a je mi z toho vychvalovaného Odsunu na blití.Takhle se nechovají vítězové,ale zamindrákovaný kolaboranti!

0/0
9.10.2006 23:00

Mak1

Re: Re: Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

A co dělaj teď albánci v Kosovu ???

0/0
10.10.2006 8:05

speed8

Re: Re: Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

Milej zletaj, mnozí z Ádovin nevystřízlivěli ještě dneska, což je vidět mj. i v této diskusi. "Vyhnáni" z domova byli proto, aby do budoucna nadále nemohli působit jako kudla v zádech, jako ve 30.letech. "Mocnosti" nevyklidili Německo za Ural proto, že nebezpečí národnostních pří v Německu logicky nehrozilo. Nevím jestli jsi Turek nebo Tatar, ale moji předci rozhodně v Čechám ve středověku byli. Odsun není vychvalovaný, mluví se o něm hlavně proto, že Sudeťáci neustále chtějí revidovat dějiny. Chtělo by to víc studovat a logicky přemýšlet.

0/0
10.10.2006 9:23

speed8

Re: Re: Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

Mohl bys též prosím aplikovat svojí logiku na Německo, když nás po Mnichovu okupovali 15.3.1938 ? Dostali snad přece co chtěli ? A v českých okresech Čech přece téměř žádní němci nebyli ? Co tu chtěli ? Kdo je sem zval ??

0/0
10.10.2006 9:53

christo

Re: Je to nespravedlivost

Hanko ze te svrbi pravice (nebo jakou rukou se top hailovalo:)

0/0
9.10.2006 16:06

Hanka

Re: Re: Je to nespravedlivost

Snad tu tvoji nevedomost a banalitu omlouva tve mladi, jinak mas nejaky zvlastni problem,ktery do naseho casu nepatri.

0/0
9.10.2006 16:38

christo

Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

to ze ses totalne vymatlana krava je vsak neomluvitelne, asi tecka.

0/0
9.10.2006 23:24

Veeger_x

Re: Re: Je to nespravedlivost

Christo, omluv moji nezdvořilost, ale kvůli takovým levicovým vo*lům jako jsi Ty, dnes někteří lidé, kteří by to v minulost neučinili, podporují nácky.

0/0
9.10.2006 17:38

christo

Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

a omluv mou uprimnost, kvuli takovym volum jako ty dochazi prepisovani dejin...

0/0
9.10.2006 23:23

speed8

Re: Je to nespravedlivost

To bych rád ty domorodce slyšel. Mám za to, že nejvíc klidu a pohody bylo s Němci v letech 1937-38 :-P. Je dobré vědět, že válka stála ČSR 360tis. životů a že Němci programově vraždili elitu národa, chtěli z nás mít ovce. S ohledem na památku těch mrtvých by bylo dobré jakoukoliv diskusi o "utrpení" Němců nepřipustit...

Že to tam není pěkné je lež, stav obcí v tzv. Sudetách je podobný stavu obcí ve vnitrozemí. Za socialismu obecně chátrala (stavebně) celá republika.

0/0
9.10.2006 18:26

Hanka

Re: Re: Je to nespravedlivost

Zase jeden nevedomy, ktery uz asi zapomel,kolik tisice vlastnich lidi zahynulo za komunisty. A takova elita odesla z Cech v 70-80 letech dobrovolne.Proc asi ?

0/0
9.10.2006 19:02

speed8

Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

Hele, chceš ty chytrá tvrdit, že komunisti u nás vraždili víc než nacisti ? Jsi vůbec normální porovnávat dvě totality a defacto jednu vyzdvihovat nad druhou ? Uvědom si, že nebýt nácků, velmi pravděpodobně by u nás socialismus nikdy nebyl. Je propastný rozdíl, když elita odejde dobrovolně a posléze se třeba částečně vrátí, než když elitu nějakej skopčák postaví ke zdi.

K těm tvým tisícům: vlastních lidí podle zdroje z netu (ÚDV) zahynulo cca 2,5tis. (justiční vraždy, úmrtí ve věznicích a lágrech...)

0/0
9.10.2006 19:29

usual suspect

Re: Re: Re: Re: Je to nespravedlivost

No jo kámo,ale ono by se jim  to nepodařilo realizovat,bez velkého přispění čecháčků,který udávali a žili si v protektorátním teplíčku,viz třeba plné hajlující ND ne nepodobné tomu v roce 77,když se podepisovala Anticharta...je třeba vidět všechno a ne si vybírat jen něco synku...

0/0
9.10.2006 23:07Najdete na iDNES.cz