Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kde si dokonale nacvičíte feráty do Alp

Pokud se chystáte na prázdninové výstupy ve vysokých Alpách nebo Dolomitech, stojí za to vyzkoušet si předem feráty. Ideální tréninkové místo přitom najdete kousek za hranicemi poblíž Vídně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Supervht

Nepřesný popis ferraty Haid steig

Naprosto nepřesný je popis ferraty Hans-von Haid steig. Šli jsme jí v květnu 2007 a například si nevzpomínám, že by z ní bylo několik únikových míst. Další nepřesností je udávaná délka až 4 hodiny, která je opravdu hodně přemrštěná. I za horšího počasí se to dá stihnout za 2 hodiny. Cesta je obtížná (C/D) pouze ve dvou místech své délky. Jsou to zhruba 10 metrové úseky hladké skály s horší oporou pro nohy a vyžadující sílu v pažích. Ale žádné drama. Mnoho variant v dolní části jsem si také nevšiml. Nástup je jen jeden a pak je ferrata vedena jednoznačně. Pokud sháníte detailní popis ferraty s množstvím fotografií podívejte se k nám na web: http://www.supervht.com/Rax-2007.htm

0/0
29.1.2008 15:06

Tomáš T

Re: Nepřesný popis ferraty Haid steig

Hans von Haid steig má dva nástupy, starý "Alter" a nový "Neuer".

Dá se řící, že ten nový je ten "normální", běžný nástup do klettersteigu.

Starý nástup obchází nejištěně zprava dolní, docela těžkou ferátovou část za C a C/D. Prakticky se ten starý nástup nepoužívá, ale dal by se případně využít pro nucený sestup.

U sošky Madonny je další možnost opustit Hans von Haid steig a to traverzem do Malersteigu. 

Malersteig je lezecká (fixem nejištěná) cesta obtížnosti III- UIAA, která se někdy používá k nástupu do feráty Konigsuswandsteig (oficiálně E, ale ve skutečnosti je to tak D/E). Tuhle variantu nedoporučuji, protože je výrazně těžší a nebezpečnější než dokončení Hand von Haid steigu závěrečným "Béčkem" a nedoporučuji ji ani pro nástup do Konigsuswandsteigu, pokud není člověk dostatečně vylezený nebo se nemá možnost jistit lanem. Jinak Malersteigem se dá také samozřejmě dolézt až na náhorní plošinu pod vrchol Preinerwandu.

0/0
7.2.2008 12:32

Tomáš T

Re: Re: Nepřesný popis ferraty Haid steig

Suma sumárum. Pro "normálního" turistu Hans Von Haid steig má pouze jedinou únikovou variantu a tou je sestup po první třetině do Alter Haid steig.

0/0
7.2.2008 12:33

Tomáš T

Tip

Moc pěkná tůra z těch lehkých zajištěných cest je ještě Wildfahrte (B) v Raxu k chatě Habsburghaus. Je tam božský klid a nádherná příroda. Podle mě zážitky strčí do kapsy všechny ty "lehké" tůry v Groses Hollentall. Popis je na bergsteigen.at. Sestupujte Kaisersteigem (A). Je to velice příjemný sestup. Tůra má převýšení 1300 metrů, ale vůbec vám to nepříjde. Jedinou nepříjemností výstupu je suťová rampa v horních partiích. Je tam třeba jít těsně za sebou a našlapovat opatrně, aby uvolněný kámen někoho nezranil. Odměnou vám zase budou výhledy do krajiny, které byste na konkurenční odbočce Barenlochsteig (B), meměly.

0/0
20.9.2007 11:54

Tomáš T

Wildenauersteig

Doporučuji vzít si sebou lano. Cesta není průběžně zajištěna fixy. Je tam sice hodně kramlí, ale běžné sety mezi nimi nepřepnete, takže budete vždy chvíli nejištěni a navíc si lanem můžete třeba vytáhnout batohy v komíně, kde se s nimi na zádech při výlezu neprotlačíte. Dají se ale i jen podat.

0/0
19.9.2007 11:03

Quido

Obtížnost ferát u Vídně

S tou obtížností bych to neviděl tak zle. HaidSteig není moc těžká, "D" má spíš za zásluhy, ale dá se z ní blbě uhnout a dostanete se do nejištěného terénu.

HTL je pěkná sportovní cesta, "D" jí sluší, je trochu silovější.

Blutspur je fakt krvavá mrcha, jsou tam dvě místa, která můžou fakt dělat problémy. Kdo má problém na HTL, neměl by na ni vůbec odbočovat - platí i v případě fyzického vyčerpání. Blutspur se neleze samostatně, ale jako doplněk HTL. Začíná v horní části HTL a musí se překovat cca 8 m nejištěného lezení. to jen na doplnění.

0/0
24.3.2007 23:05

Tomáš T

Re: Obtížnost ferát u Vídně

HTL steig je na Bergsteigen.at ohodnocena D/E (velmi těžké až extrémně těžké) a v novém Klettersteig Atlasu hodnocena T6, což znamená extrémně těžké (E), takže to "vaše" D (velmi těžké) ji určitě nesluší. Blutspur se dá lézt samostatně. Cesta má vlastní název, vlastní topo, není variantou HTL steigu, ale dá se s touto cestou skombinovat za cenu vynechání horních částí HTL.

0/0
19.9.2007 10:13

Tomáš T

Re: Re: Obtížnost ferát u Vídně

Lepší je prostě jít na Blutspur až po přelezení celé HTL steig.

0/0
19.9.2007 14:30

žebříky v lese

wachtkamm
Wachtkamm je opravdu jen cesta s žebříčkama v lese, ale překrásná!
0/0
30.5.2006 13:47

Tomáš T

Re: wachtkamm

Sestupoval jsem jednou touto cestou od Otto-Hausu a už nikdy více! Zvolte raději Teufelbadstubensteig, po kterém vás nebudou bolet tak kolena do údolí Groses Hollentall. Není to výrazně těžší cesta, vede pěknější krajinou (výhledy) a chodník v údolí už nevede prudkým terénem.

0/0
19.9.2007 10:43

Grafik

Mě by zajímalo,
co je ještě kompas a co už buzola. Podle encyklopedie je buzola kompas se zaměřovacím průzorem či dalekohledem, ten ale žádná turistická pomůcka nemá, takže to, co skautům visí na krku, je kompas nebo buzola?
0/0
30.5.2006 11:24

pedr64

Re: Mě by zajímalo,
kompas ukazuje jen světové strany, na buzole můžeš nastavit požadovaný azimut a po orientaci podle mapy určit směr. Sakra, tos neměl ve škole brannou výchovu, nejdůležitější předmět pro přežití
0/0
30.5.2006 13:03

Grafik

Re: Re: Mě by zajímalo,
měl, ale tomu, co popisuješ, jsme vždycky říkali kompas.... :x)
0/0
30.5.2006 15:05

pavel

zkuste sem....
http://www.podgora.webin.cz - krasne misto na dovolenou
0/0
30.5.2006 9:20

Prudil

feráty
nejdřív jsem chtěl zaprudit, že ne feráty, ale feraty, ale kouknul jsme se do googlu a obojího je požehnaně, asi už prorazily i feráty
0/0
30.5.2006 8:22Najdete na iDNES.cz