Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Smíchov: z továrny na vlaky továrna na nákupy

Rodina Ringhofferů - kdysi jeden z nejvýznamnějších průmyslových rodů v zemi - změnila pražský Smíchov k nepoznání. Pokud by se dnes mohla do okolí křižovatky U Anděla znovu podívat, nevěřila by vlastním očím, jak se tato část Prahy opět proměnila. A zase k nepoznání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

u2

OK
PODPORUJU LUDWARA MA RECHT TOJE STAVEBNI STYL DNESKA A NEMYSLIM ZE JE BEZPOHLAVNI
0/0
11.3.2006 2:27

Tomas

Fotky k nicemu
Tesil jsem se na fotky porovnani stareho smichova s novym. Ale nic takoveho se nekonalo,  fotky u tohodle clanku jsou naprosto zcestne. Co ma spolecnyho interier tramvaje s promnenou Ceske republiky?? Je to odflaknuty clanek, je videt, ze autor nema osobni hodnoceni...
0/0
28.1.2006 18:09

nagra

Dokončení - Fabrika
Teď tam stojí bezpohlavní betonoslkeněné monstrum, které mi neříká nic. A jak se údajně zlepšilo životní prostředí na Smíchově? Fabrika je pryč, ale místo ní je to několik desítek tisíc aut denně, která projíždějí Kartouzskou, Holečkovou, po Strakonické atd. A stavíme, betonujeme, investujeme, podplácíme, kolaudujeme vesele dál. Víc a houšť. Kam se poděli lidi, co bydleli na Smíchově? Teď u Anděla potkám jen věčně vožralý houmlesáky, somrující pankáče a kapsářský cikánský bandy. Jestli je TOHLE ten Nový Smíchov, tak z toho mi je na blití.
0/0
12.1.2006 12:10

nagra

Fabrika
Ja v Tatrovce dělal, vyučil jsem se tam. V ty fabrice se zastavil čas, od časů Ringhofera se tam nezměnilo nic, stroje, jeřáby, kotelna, budovy, vše původní, po socialisticku flikované, aby to ještě chvíli fungovalo. Zaplaťpánbu, že ta příšerná fabrika už nefunguje. ALE! Některé stroje byly naprosté unikáty, konstrukce střech v jedné z hal bylo mistrovské dílo tehdejší průmyslové architektury. To, že z bývalé Tatrovky zůstala jen jedna stěna, dost nešťastně zakomponovaná do moderního skleníku za ní, je ale ostuda, která je do nebe volající. Ta část továrny, kde stály 2 komíny, které bylz dominantou Smíchova, měla být za každou cenu zachována. To byly obrovské prostory, kam by se dalo zakomponovat COKOLI. Kina, shopping centrum a já nevím, co ještě. Pokud by investor nebyl tak brutálně primitivní a orgány města tak stupidně servilní, mohli jsme na Smíchově mít špičkový barák, který by v sobě skloubil genia loci starého Smíchova a nový výhled do budoucnosti. Teď tam stojí bezpohlavní b
0/0
12.1.2006 12:08

chroustík

Dnešní rádobymoderní
architektura rádobynahrazující ty podle ní ošklivé továrny atd. je jeden poctivej českej HUMUS ! Nejen za socialismu, ale už i nyní bylo ve jménu kšeftu zničeno tolik místa, prostoru a starých pěkných staveb, že se staří dobří čeští architekti musí v hrobě obracet.
0/0
19.12.2005 10:57

Ludwar

Re: Dnešní rádobymoderní
PaneBože, a to by měli stavět renesanční zámky a gotický hrady? To už se prostě nikdy stavět nebude. Smiřte se stim, co je teď, jinak váš život ( a hlavně procházka po Smíchově) bude jedno velký trauma.
0/0
22.12.2005 23:19

Swooppy

Kde je ta krásná architektůra..
..kterou v tomto státě všichni od staveb slibovali,když kritizovaly stavby reálného socialismu.Paneláky jak králikárny,unifikované představby mostů  a všude přitomná modla -železo beton.No,zase jsme jenom sedli na lep těm,kterým stejně jako za socialismu,nejde o krásu stavby a kultůru okolí,ale o zisk z patřičného pronájmu.Kdo má oči si jistě vzpomene na obludnou skulptůru Myslbeku,skleněnou opičárnu na Přikopech vedle krásných klasicistních domů.A co takhle skleněná kostka v dolní části Václaváku.Taky pohled pro bohy.Smíchov,staletá historie která si jistě zasloužila daleko citlivější přístup,byla stržena a vyměněna za modlu železobeton /jak podobné socialismu/ a hypermoderní doplněk "sklo".Ale hypermoderněošklivé je to stejně.No,nejspíš už se žádný Obecní dům či jiná podobně krásná stavba nepostaví a budoucnost je ve skleněné kostce.A nebo - My jsme borgové - budete asimilováni!!
0/0
19.12.2005 8:32

haha

Re: Kde je ta krásná architektůra..
architekt ura, králíkárna, přítomná, kult ura, skulpt ura, Na příkopě.
" ... kterou v tomto státě všichni od staveb slibovali, když kritizoval i stavby ..."
0/0
19.12.2005 9:11

Ludwar

Re: Re: Kde je ta krásná architektůra..
????????????????????
0/0
22.12.2005 23:17

martikp

Re: Kde je ta krásná architektůra..
Me osobne se prebudovany Smichov velmi libi a stavby,ktere tam lze nalezt nejsou urcite unifikovane a srovnavat to s kralikarnami je smesne. To jste asi splepec. Mimochodem, kdovi jak to tam vypadalo pred tim si posteskne akorat z nostalgie. I ta stavba dole na Vaclavaku je pekna. Co je ovsem hruza je to co bylo potaveno na Karlovem namesti. Zamyslete se nad sebou, vy estete a vse nove jen slepe nekritizujte.
0/0
19.12.2005 9:45

Josef

Re: Kde je ta krásná architektůra..
Obchody, kavarny,kramy a ksefty maji byt na korze. Tak jak o tom vypravi stejnojmeny film, ktery nakonec ziskal i Oskara. A ne ve sklenenych krychlich! 
0/0
19.12.2005 16:42

Lucky

Nová praha, sklo, nákupy, zábava
Je zajímavé jak stereotypně investoři a jejich projektanti postupují: Nakoupíme výhodné pozemky, zboříme co na nich stojí, postavíme co nejlevnější železobetonový skelet, obalíme ho velkými skleněnými tabulemi, uvnitř uděláme ohromné obchodní centrum nebo tisíce čtverečních metrů sterilních kancelářských prostor. Celé to nazveme "Nový ...", "Centrum" nebo aspoň nějak anglicky. Jak stavba zapadne do okolí už nás nezajímá.
0/0
18.12.2005 14:50

petr

Re: Nová praha, sklo, nákupy, zábava
pokud jim to magistrat dovoli, tak proc ne? od toho je tu institut hlavniho architekta, pripadne stavebni urad... bohuzel benevolence stavebniho uradu se zvysuje umerne tloustce nabizene obalky
0/0
18.12.2005 16:37

banana

ctirad
a vite ze na smichove jsou zbytky hradu ctiradu nekdy nazyvaneho devin?
0/0
18.12.2005 12:34

Aferrado

Re: ctirad
To už není Smíchov.
0/0
18.12.2005 18:45

Faltyn

Logistická centra - sklady za 10 let
Bydlím na Smíchově a proti Andělu nic podstatného nemám, zažil jsem i předcházející stav a ten stál za .... Snad jen, že Anděl je nyní frenetický, každý spěchá vystoupit z tram/metra, nakoupit v hypru a nastoupit do tram/metra, takže to zas tak velké kulturní centrum není. Spíše mě děsí, co bude za 10 let s plechovými monstry na okraji Prahy. V té době budou plechy dosluhovat, investice splacena (možná) a co s tím.
0/0
18.12.2005 3:07

Ludwar

Re: Logistická centra - sklady za 10 let
Mám stejný trauma: Jako idealista jsem si vždycky přál, aby ve městě stály domy bez proluk a za městem byla příroda, pole, lesy, louky. Bohužel dnešní stav je takový, že ve městech jsou nevzhledné proluky (což se dá spravit), ale hlavně za městem na loukách a polích odporné plechové krabice. Je to strašně deprimující.
0/0
18.12.2005 10:34

Pavel

Starousedlík
Na Smíchově žiju celý svůj život. Přes Anděl jsem chodil na základní školu (dnes Drtinova ulice) a potom na střední školu do Preslovky. Mám dojem, že většino se ta "nostalgie" po starém vzhledu zmočňuje lidí, kteří Smíchov dřív neznali. Asi už se zapomíná na tu špínu, na prach který byl všude ve vzduchu když zafoukal vítr, nebo na železniční vlečku, která převážela tramvaje z Tatrovky na nádraží. Vlaky jezdily přes přejezd v Plzeňské prostředkem ulice Stroupežnického. Už vůbec nemluvě o tom, že podloubí u synagogy sloužilo opilcům jako veřejné záchody a Ringhofferova byla úplně uzavřená uvnitř průmyslového areálu, takže o ní nikdo ani nevěděl. Teď je tam čisto a jsou tam nasázené stromy (to tam nikdy nebylo). Pokud to někomu připadá hnusné, tak budiž. Ve článku se bojí, aby se Smíchov nestal "mrtvou zónou" (moc komerce). Vzpoměňte na starý Smíchov o víkendu a večer: U Anděla nebyla ani noha. Když tam přijdete teď ve kteroukoliv dobu, živo tam je
0/0
18.12.2005 2:13

Pavel

Re: Starousedlík
To už vůbec nemluvím třeba o parku na druhé straně Kartouzské, který byl skoro nepřístupný, ale teď je opravený a zpřístupněný lávkou z Nového Smíchova.
Jakožto starousedlíkovi se mi nová podoba líbí o 1000% líp.
0/0
18.12.2005 2:15

Faltyn

Re: Re: Starousedlík
Plně souhlasím.
až na to, že ta celá údržba a nový výstavba je tažená jedním motivem - nákupním - a je to na tom vidět (sterilita parku, chodníků  a na druhé straně postávající punkáči pijící a močící s homeless na Andělu).
 
0/0
18.12.2005 3:09

Alena

Re: Starousedlík
To jak se komu líbí Smíchov je dnes asi zbytečné zjišťovat. Je zničeno vše. Skleněná monstra, chléb a hry, aby lidé nezlobili. Nic víc. Příjemné kavárny s cenami dost vysokými. Jsou plné, já vím, ale nechápu to. Proč je důležité, aby lidé jen bloumali po obchodech? Je to divný životní styl. Jsem ráda, že nemusím bydlet U Anděla, protože místo park§ vznikají stísněné uličky, není kde se procházet. Starý, byť i špinavý Anděl byl milejší. A 
0/0
19.12.2005 8:05

Mirek

Re: Re: Starousedlík
Na Smichove zila moje maminka, vim jak to tam drive vypadalo a ted je to tam 1100% lepsi nez pred dvaceti lety.   Nevidim nic zniceneho, naopak je to tam hezky upravene.  Komuniste tam udelali stanici autobusu, drive tam byly hnusne, stare zpustle tovarny.    Aleno, co je ti potom, co tam lide delaji, zda chodi po obchodech, ci tam vyvstavaji.  Ceny jsou tam nizsi nez na Vaclavaku.  Dodnes si lide jako ty myslis, ze vsechno patri vsem a kazdy ma pravo poucovat, co majitel ma stavet na svem pozemku.   Investor Smichov zvelebil.  Pred dvaceti lety se tam nedalo ani zit.   Kdo by do toho parku chodil, staci jak vypada priserne Karlovo namesti.  Jestli zijes doma ve spine a v rozpadle kulne, je to tvoje vec, ale kdo si zil na starem Smichove moc nostalgie z tech let nema.
0/0
19.12.2005 8:22

Ivanastenka

Praha na tom neni zas tak spatne
to, ze se praha meni k nepoznani jsou jen vykriky do tmy. nove tramvaje mi nevadi, naopak je vitam, jelikoz stare tramvaje byly jestle vetsi kyc. a ze se z prahy stava moderni mesto? no a co? stejne penez, kolik se vrazi do modernizace se vrazi do udrzby a rekonstrukce starych pamatek. a uz rozhodne si nemyslim, ze z pohledu evropy by na tom praha byla nejak spatne, prave naopak. pul dne chodit po pamatkach a pul dne si odpocinout v restauracich,  nebo pohodlnem kine. v cem je problem?
0/0
17.12.2005 16:34

Luděk

Re: Praha na tom neni zas tak spatne
Souhlasím. Starobylou rezervaci jde udělat tak možná z Telče, už hůř z Českého Krumlova, ale rozhodně ne z jedenapul milionovýho města. To by ti lidi se museli všichni vystěhovat a do Prahy dojíždět se dívat na vakuovaný památky. Co pak stejně krásný města jako Budapěšť, Vídeň, Miláno, Barcelona nemají nákupní galerie a moderní pasáže?
0/0
17.12.2005 16:41

Berda

Re: Re: Praha na tom neni zas tak spatne
ano, ale jde to udělat s vkusem, duchem, a zajímavým stylem, a to tady bohužel schází
0/0
17.12.2005 21:23

Ludwar

Re: Re: Re: Praha na tom neni zas tak spatne
Jo, to máš pravdu, ale někdy mám dojem, že kdyby se to udělalo s tím nejlepším vkusem, tak se tu budou stejně oplakávat  fabriky. Viděl jsem co vzniká ve Varšavě a řeknu vám, zlatej Anděl.
0/0
18.12.2005 10:22

ian69

Re: Re: Re: Re: Praha na tom neni zas tak spatne
No argumentovat Varšavou je trochu mimo mísu. Bavím es e o vkusu ne o městě, které bylo vystavěno bolševiky
0/0
18.12.2005 15:03

Ludwar

Re: Re: Re: Re: Re: Praha na tom neni zas tak spatne
Zkrátka se jen domnívám, že kdyby v Praze nevzniklo něco podobnýho jako Anděl, tak je to nenormální. To, jestli se to někomu líbí nebo ne, je druhá věc.
0/0
22.12.2005 23:11

eleanor

To tak...
Barak KOC Novy Smichov, kde je nyni Carrefour, stavila firma SKANSKA, investorem byli francouzi, tedy ti co vlastni mimo jine Carrefour a architektonicky to delalo ceske studio DA (Rajniš, Fiala, Prouza, Zima, Měšťanová). Dle meho nazoru, francouzi maji vkus, obchodak je docela povedeny (az na svetylka na sloupecj ktere nefunguji, protoze tam neni zavedeny proud) a kdyby v nej investori neverili tak do nej necele 3 miliardy nevrazi.
0/0
17.12.2005 16:24

Pablo

Praha je v riti
Zkorumpovani nebo uplni blbi lide na magistratech dovoluji uplne vse. Je desive jaka monstra se v Praze staveji. Snad nejhorsi priklad je nakupni centrum na Flore podel stare hrbitovni zdi. Doslova jak pest na voko. Komunisti sice napachali silene architektonicke zrudnosti, ale rekl bych ze to co dela nynejsi garnitura je jeste horsi protoze prostredky a kapacity na to delat dobre veci dnes jsou. BTW, dnes jsem videl novou tramvaj ktera ma udajne nahradit stare prazske tramvaje. Ten novy exemplar vypadal jako vystrizeny z Marsu - copak neni mozne udelat pro Prahu moderni soupravy s konzervativnim designem, jako napr. ve Vidni, ktery by podtrhoval starobyly raz mesta? Uz se tesim jak bude tenhle tramvajovy paskvil projizdet po Malostranskem namesti.
0/0
17.12.2005 15:22

Mirek

Re: Praha je v riti
Za sto let ty dnesni nove tramvaje budou mit konzervativni design.  Verejna doprava je od toho,aby slouzila lidem, vcetne tem, co ziji mimo historicke jadro a ne od toho, aby se podrhoval starobyly raz mesta.  To se muzete ohanet konkou, ci fiakrama.
0/0
19.12.2005 8:30

karel

Ještě odkaz
A to dřív byla stará fabrika.
0/0
17.12.2005 12:34

karel

Pražáci by se měli kouknout do Liberce,
jak se dá stará fabrika zajimavě předělat na zábavní centrum.Myslím Babylon.
0/0
17.12.2005 12:32

jíra

Re: Pražáci by se měli kouknout do Liberce,
Babylon znám (ač Pražák :-))). Jo, tahle přestavba se docela povedla - jenže ono hodně záleží na tom, v jakém stavu ty původní budovy byly, víš? Myslím, že z Ringhofferových továren už se toho moc rekonstruovat nedalo ;-)
0/0
17.12.2005 13:40

eva

Praha mizí
Praha se mění v jeden velký hypermarket a ztrácí charakteristiku jednotlivých čtvrtí.Za největší kýč a hnus nabubřelosti,který nemá obdoby snad v celé Evropě považuju budovu Anděla-renomovaný architekt se chtěl ještě víc zviditelnit a Praha mu umožnila zajít až do extrému.
0/0
17.12.2005 11:59

Luděk

Re: Praha mizí
Až zbourajou Týnský chrám, tak mě zavolej.
0/0
17.12.2005 12:59

banana

Re: Re: Praha mizí
jakou ma tenhle vyblitek logiku ????
0/0
17.12.2005 16:09

Luděk

Re: Re: Re: Praha mizí
můj výblitek podtrhuje tuto "debatu"
0/0
17.12.2005 16:36

Tom-77

Každou stavbu starší
40 let zbourat a postavit vše nové ze skla a oceli. Jako v New Yorku. Amici létají do Evropy protože tam moc historických budouv nemají  a tady se pomalu bourají a staví se z oceli a skla. Je to trošku na hlavu.
0/0
17.12.2005 11:35

Ne

Re: Každou stavbu starší
Nemel jsem ten dojem, ze Americane letaji do Evropy se divat na tovarny z prelomu 19. a 20. stoleti. Nemam nic proti pamatkam, ale az zmizi hnusne (kdysi)predmestske ctvrti typu Smichov, casti Holesovic, Karlina a Vysocan. Proste tam kde pred sto lety podnikatelska hrabivost postavila narychlo nekvalitni baraky obklopene hnusnymi tovarnami. Az tohle zmizi tak skoda jich nebude.
0/0
17.12.2005 12:37

Luděk

Re: Každou stavbu starší
Jsi extremista. Lidi jezdí na Malou Stranu, Staré Město, kostely a paláce, ale určitě ne na továrny.  Chrámy a uličky ti nikdo nebourá a jestli ti je líto špinavé továrny, tak si zajeď na Kladno do Poldi.
0/0
17.12.2005 12:58

Tom-77

Re: Re: Každou stavbu starší
je mi jasne, že špinavou čtvrť je lepší zbourat, ale třeba by to šlo nějak spojit s modernou udělat z toho nějaký celek, architektů je jako hub po dešti tak by šlo nějak spojit staré a novým. Ale to nemohu posoudit nejsem architekt.
0/0
17.12.2005 13:27

Luděk

Re: Re: Re: Každou stavbu starší
To záleží na jiných. Některý tovární budovy se dají zpravit a vypadají k světu (např. z Brna by šlo udělat takový hezký centrum těchto staveb), na druhou stranu ten Smíchov nevypadal nějak unikátně a už vůbec né světově. Přišlo mi to, jak tuctová továrna. To, co je tam dnes, bude za chvíli taky tuctový, ale rozhodně sžitelnější. (aspoň zatím)
0/0
17.12.2005 15:56

Karel

Re: Re: Re: Re: Každou stavbu starší
Vse je otazka penez. Nejlevneji se stavi na zelene louce, o neco drazsi je si tu "zelenou" louku udelat likvidaci stavajicich staveb no a nejdrazsi jsou rozsahle rekonstrukce. Samozrejme to neplati na 100%.
0/0
17.12.2005 22:09

Mirek

Re: Re: Re: Každou stavbu starší
Nebyla to pouze spinava ctvrt, ale take prumyslova.  Nevim, co by se z tech rozpadlych hal dalo neco udelat.  Lofty z nich udelat nesly.  Ekonomicky se to ani nevyplatilo rekonstruovat.  Zbourani bylo to nejlepsi reseni.  Stara tatrovka nebyl zadny urbanisticky zazrak.    Mimochodem, cele to okoli zapada do sebe, z cinzovni domy se naopak upravuji, protoze z Andela se stava atraktivni misto. 
0/0
19.12.2005 8:27

sidonie 2

popelka - secesní vila
Těšila jsem se, že se s tím ringhoffer.zámečkem začíná něco dít - opravovat. To jsem se zmýlila před něj se právě souká další kancelářské monstrum, vila je tam skrčena chudinka a nevím, kdo na ni uvidí, od tramvaje z ní kouká jen skulinka, tajně jsem doufala, že prostranství mezihotelem Ibis a nájezdem do tunelu bude jeden velký park, ctěžce jsem se zmýlila, co v Praze se zelení, že - za tou se přece jezdí na Seychely...
0/0
16.12.2005 23:29

Luděk

Re: popelka - secesní vila
Nechci tvrdit, že bych si v tom místě, o němž jsi psala, nepřál parčik, ale na druhou stranu je na tom Praha se zelení velice dobře. Karlovo náměstí, Riegrovy sady, Vrchlického sady, Letná, Petří. To je spousta zeleně v samém centru. Jinde jsou na tom hůř. Třeba v Budapešti, ale myslím, že i ve Vídni či Mnichově.
0/0
17.12.2005 12:55

Tommy

Tommy a jeho problém
Hoši, kdo z vas mi dojede pro pivo???
0/0
16.12.2005 17:51

Luděk

ada
Plašíte a přitom netušíte co se čeká u Vltavy v Karlíně, Libni, Holešovicách.
0/0
16.12.2005 17:31

brsoň

.
dneska už není nikdo, kdo by měl nějakou vizi a někam rozvoj Prahy směroval. Jde jenom o peníze a to krátké peníze, teď, letos, možná ještě za rok. A za rok bude všechno pryč a půjde o další peníze. Takové hop sem, hop tam - postavíme, zase zbouráme.... Všechny tyhle multiplexy, obchodní zony, nákupní centra, shoping parky jsou úplně odlidštěné plochy bez ducha. Možná se tam někde kýve rozjásaný magor z Kentucky, nebo Mickey Mouse. Už samotný důvod vzniku těchto monster - hlavně vydělat, je degraduje na něco, kde člověk nemůže být spokojený, oddechnout si. Ty budovy to v sobě mají a stejně tak to i lidé vnímají. Je to škoda, protože nějaké příjemná procházka bez cíle uvnitř nákupní zóny....
0/0
16.12.2005 16:23Najdete na iDNES.cz