Diskuze

S Mikešem k největšímu dalekohledu v Česku

Když se díváme na neopakovatelné výjevy na obrázcích Josefa Lady, asi málokoho napadne, že tuto vesnickou idylu najdeme jen kousek od Prahy. Ladovo rodiště totiž leží v malebném Posázaví, pouhých třicet kilometrů od centra hlavního města.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

banana

18. 12. 2005 12:26
fotky
kdyby nekdi chtel hezke fotky ondrejovske hvezdarny jsou zde http://www.stredovek.com/list_photo.php?category=rozhledny&object=Ondrejovska%20hvezdarna
0 0
možnosti

Lion438

14. 12. 2005 16:50
znám
Tak přesně tenhle výlet sem loni absolvoval.- Musim říct, že je v Ondřejově moc hezká zahrada. A v Hrusicích zase hezky vymalovaná putika. Moc pěkný výletík.
redaktor webu http://www.nactileti.net" target="_blank" rel="nofollow">http://www.nactileti.net  
0 0
možnosti

wildge

14. 12. 2005 14:27
Dvoumetr
Dvoumetr maji. Ale vysledky minimálni. To na Kleti se s metrem pracuje mnohem vic.
0 0
možnosti

Cajda

14. 12. 2005 13:45
kDE JE mIKES A KDE OLD HRUSICE---? Dnes hrusice jsou spinava dira
no co se da delat. Nix je jak byvalo
0 0
možnosti

Rosomak

14. 12. 2005 8:10
No co dvoumetr, co to je
Když nějaký soukromník si postavil metrový. A kvůli tomu ho nemohou astronomové vystát, protože pro běžné lidi dělá slušné a levné dalekohledy s takovými průměry, o kterých si hvězdárny mohou nechat zdát... Tak raději koupí nějaký předražený výrobek ze zahraničí. Například si můžete pořídit půlmetrový Newton s paralaktickou montáží za cca 300.000 Kč, Cassegrain o cca 10% dráže a podobně. Přijdete na hvězdárnu, a co tam mají? Newtona 20 cm z první republiky. Podíváte se a uvidíte něco malého s obláčkem kolem, pak vám řeknou, že je to Saturn. Tak nějaké malé dítě určitě k astronomii nebo vědě nepřitáhnou.
0 0
možnosti

nygdo

14. 12. 2005 11:46
Re: No co dvoumetr, co to je
Pro pozorovani planet je prumer pres cca 20 cm prakticky zbytecny. Planety jsou dostatecne jasne a pokud se rozlisovaci schopnost dalekohledu (dana prumerem)dostane pres seeing (dany chvenim vzduchu, obvykle 1-2 uhlove sekundy), nove detaily uz zvetseni objektivu neprida. Pro pozorovani mlhovin, galaxii a podobne (objekty "hlubokeho vesmiru") je sice vetsi prumer objektivu (zrcadla) uzitecny. Ale pro verejne hvezdarny to stejne nema prilis velky vyznam, protoze byvaji umistene uprostred mest, kde je presvetlena obloha. Mel jsem moznost srovnat pohled pres 60cm Newton s 15cm refraktorem, oboji z Kravi Hory v Brne a rozdil tam samozrejme je, ale porad je to "ducharina". Na mestske obloze nema pro verejnou hvezdarnu velky prumer dalekohledu pro verejnost takovy vyznam. Delal jsem demonstratora dva roky a pokud mate ukazat neco rozmaniteho patnacti lidem v rozumnem case, vitezi moznost s dalekohledem rozumne manipulovat a snadno se u okularu stridat. Pokud clovek pozoruje sam nebo s par zn
0 0
možnosti