Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kde leží poslední přírodní ráj střední Evropy...

Panenské lesní porosty nenarušené zásahem člověka, bohatství květeny a zvířeny, dravé říčky a potoky s vodou tak průzračnou, že ji lze bez obav pít, horské louky nad hranicí lesa, modrající se hořce a daleké výhledy do kraje – takový je slovenský národní park Poloniny, jeden z posledních přírodních rájů střední Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Paví Očko

Bieszczady
V r. 2001 jsme byli také v Bieszczadech a bylo to nádherné, doteď na to s láskou vzpomínám, vesničky, kostelíky, příroda, prostě pohodička... Jeli jsme vlakem do Medzilaborců a pak ještě kousek autosem k hranicím. Pak jsme šli skoro dva dny hraniční stezkou směrem na východ a přešli (oficiálně:o) do Polska. Pak už nás čekal Bieszczadski park narodowy. Doporučuji spojit to s Duklou, to fakt stálo za to, ale raději se tam dopravte  nějakým dopravním prostředkem
Jinak vody bylo všude relativně dost (červenec), i na hraniční stezce, ale tam se muselo slézt vždy kus dolů na SR nebo PL stranu (ale slovenské mapy jsou v tomhle docela přesné)
0/0
29.9.2005 17:51

Rady

Trochu upřesnění
Před týdnem jsme se s přítelkyní vrátili z Bieščad. Pro upřesnění v článku!!! Vesničky se jmenují - Wolosate (Wolosatka je řeka) a Brzegi Górne je jeden název (slovensky Berehy Górne a hřbitov tam je spíše k rozčarování). A moje zkušenosti? Vycházeli jsme pěšky z Nové Sedlice před trojmezí do Polska. Dále přes Wielkou a Malou Rawku. Po polsko-ukrajinské hranici. Bát se nemusíte. I když to není ofic. přechod, klidně přejděte (pokud Vás neuvidí jak přecházíte ze Slovenska do Polska). Dál už vám dle občanky nedokážou odkud jste přišli. Dříve muselo být v pase razítko, ale teď v EU stačí OP. Od trojmezí už narazíte na hodně hodně lidí. Stejně jako v celých Bieščadech. Jen Bukowe Berdo je klidnější (snad proto, že značka pokračuje až mimo park. Jinak ceny jsou tam celkem v pohodě, mírně vyšší. Doporučuji kemp ve Wolosate (za rozumnou cenu dobré zázemí a málo lidí). Vřele doporučuji svézt se kolejkou. My jsme šli pěšky ze Žubracze do Balnice, po cestě několik milířů na pálení dřevěného uh
0/0
4.8.2005 9:03

kobylak

Poloniny o prázdninách
Byli jsme tam (v SR i v Polsku) v srpnu 2003 a jediný nadbytek tam byl turistů, na hraničním hřebeni bylo Poláků, jak v Krakově a všichni vás pozdraví. Jestli tam chcete jet kvůli zvířatům, tak ne v červenci a srpnu. A v Polsku jsme šli do těch nejodlehlejších koutů a pořád plno lidí.
0/0
3.8.2005 18:57

Martin

Re: Poloniny o prázdninách
My tam byli (na SR straně) loni v říjnu, a za dva dny jsme potkali jen jednu hlídku pohraničníků. Jen počasí už je v tuto dobu trochu ... no, nevyzpytatelné
0/0
4.8.2005 8:53

duro trulo

!!!
len nám to nepodpálte
0/0
3.8.2005 16:35

zulinka25

Poloniny
Neznám, ale vypadá to fakt zajímavě...dobrý tip na aktivně prožitou dovolenou.
0/0
3.8.2005 14:01

Radgar

...
Šel jsem tam loni hřebenovku z Dukelského průsmyku až na Kremenec. Je to fakt paráda, čisto, nikde nikdo. jen bych už nikomu nedoporučoval jít to jako my už z Dukly. Bukové lesy jsou nádherné, ale když skrze ně jdete už tři dny a kolem pořád nic jiného než buky, buky, buky kam až oko dohlédne, tak už to začne být poněkud fádní. Navíc je tahle první část mizerně značená a málo prošlapaná, my se orientovali hlavně podle hraničních kamenů, značky chvílemi zcela zmizely a chodník je hrozně zarostlý maliním, takže v dlouhých kalhotech se paříte a vkraťasech máte za chvíli rozedrané nohy. Ale jinak je to tam fakt paráda a nával turistů nehrozí moc ani v budoucnu, protože je to fakt hrozně odlehlé místo (tím myslím ve směru z Čech). Autobusem jsme tam jeli cca 15 hodin (myslím, to už si to nepamatuji přesně).
0/0
3.8.2005 13:44

Radgar

Re: ...
pro upřesnění: 15 hodin z Prahy. Jo a ještě je tam na hřebenech nouze o vodu, člověk musí pořád tahat tak kolem čtyř litrů s sebou a ty čtyři kila navíc jsou v těch kopcích znát.
0/0
3.8.2005 13:47

Thoron

Re: ...
Pokud chcete vidět a užít si skutečných polonin, je třeba zajít dále na polskou stranu Biesczad. Obrovské louky,zaoblené kopce, kromě hlavních kopců (Smerek, Tarnica) málo lidí, a oproti slovenské straně i krásný rozhled - vrcholy jsou většinou holé. My jsme jeli vlakem do Medzilaborců a dál to jde busem/stopem až k horám. Byla to jedna z nejhečích dovolených.
0/0
3.8.2005 17:45

Mass

Re: Re: ...
Malo lidi... ano, kdyz vyrazis nahoru pred sedmou hodinou, moc lidi tam nepotkas... jinak je to trochu vaclavak :) (přelom července a srpna)
0/0
12.8.2005 21:00

Šuty

Fotky
Jestli chcete vidět podobné fotky, mrkněte na http://nacestach.kvalitne.cz/ 
0/0
3.8.2005 13:14

pepe

Re: Fotky
Koukam, ze rozhazujes odkaz na sve stranky jak divy.
0/0
3.8.2005 17:59

jarda17

Drobná oprava:
Vlastní vrchol Křemence není na trojhranici (kde je opravdu v článku popsaný trojboký hranol), ale asi 200m dále na hranici Polska a Ukrajiny. Lze tam ale bez problémů dojít, a je odtud i trochu lepší rozhled.
Jinak, POLONINY jsou opravdu nádherné, mimo jiné i proto, že tam ještě nenašli cestu davy turistů. Takovéto články to možná částečně změní ...
0/0
3.8.2005 11:06

Mass

Re: Drobná oprava:
Davy turistů jsou na poloninách jak v Polsku, tak na Ukrajině. Lépe vyrazit na podzim či na jaře... nebo brzo ráno :)
0/0
12.8.2005 21:01

Tassman

Poloniny
Prima clanek. O Běščadech a Bukovských vrších si můžete přečíst i http://www.e-dovolena.cz/clanky/clanek.html?qid=44 
0/0
3.8.2005 10:58Najdete na iDNES.cz