Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Spinalonga, ostrov smutné krásy

Pokud vám někdo řekne, že si nemáte nechat ujít návštěvu leprária, místa, kde jako vyhnanci izolovaně žili až do roku 1957 nemocní leprou, zřejmě budete vážně přemýšlet o jeho duševním zdraví. Nicméně zajedete-li si dvacet minut lodičkou z krétského přístavu Eloúnda na ostrůvek Spinalonga, litovat nebudete.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hana

Zde
si může každý uvědomit cenu života a  zdraví. Je to místo vhodné k zastavení a sebereflexi.
Pokud máte štěstí a můžete si při prohlídce vyslechnout průvodní slovo člověka znalého tamních poměrů, je návštěva tohoto místa ještě působivější.
A můžete v místní kapli potkat strážce tohoto místa, kterého k osudu nemocných na Spinalonze váže vlastní prožitek.
0/0
20.4.2005 10:39

Zlej

Re: Zde
nebyl jsem tam, a přiznám se, že o tom místě zde slyším poprvé, ale četl jsem o mnohem horším místě - totiž na Havaji, ostrov Molokai. Dokonce tam probíhala vzpoura nemocných a jejich útěk z leprosérie a jejich stíhání vojskem. Píše o tom pan Stingl v knize Smrt v ráji. A pro všechny, kteří si myslí, že se ho to nemůže týkat, tak může: Itálie, Francie, Španělsko, USA, Rusko, s samozřejmě Afrika kompletně, Asie skoro kompletně, Jižní Amerika, Oceánie tam všude se lepra vyskytuje. Nikdy nevíte, kdy můžete onemocnět (sice by to byla náhoda, ale ta je jak známo blbec). I když nespornou výhodou je velice dlouhá inkubační doba a poměrně lehká léčitelnost. Akorát nesmíte dopadnout jako jistá žena v Rumunsku, která trpěla leprou asi 15 let a lékaři to nepoznali! No nic, není to veselý čtení, když o tom člověk něco ví...
0/0
20.4.2005 12:05

Panda Červená

Re: Re: Zde
Já tam byl, shodou okolností, loni. Je tam opravdu  pěkně a pěkně vedro. S tím strážcem místní kaple mám trochu jiný zážitek - nelíbilo se mu, že jdeme do kaple v kraťasech a ženské bez rukávů, tak nám hned vedle v nádrži na vodu pustil naplno benzínové čerpadlo, abychom z vyprávění průvodce pokud možno nic neslyšeli...  Jezdit tam schválně až z  nemá cenu, ale kdo budete trávit dovolenou na Krétě, podívejte se tam.
0/0
20.4.2005 14:42

Hana

Re: Re: Re: Zde
Každý průvodce či delegát CK ví, že do chrámů v Řecku je vstup umožněn v dlouhých kalhotách a se zahalenými rameny u žen.
Domnívám se, že toto by měli turisté s myšlenkou úcty k hostitelům respektovat.
A i ten starý pán v kapli na Spinalonz si, vzhledem k jeho osudu, úctu zaslouží.
0/0
21.4.2005 10:29

Zlej

Re: Re: Re: Re: Zde
nedivím se, že v jižních zemích nejsou zvědaví na uřvaný výchoněmecký "turisty" chodící téměř nahý a vyvalují svý pivní mozoly klidně i v kostele.  Souhlas, je třeba ctít místní zvyklosti, když jsem v zemi hostem.
0/0
21.4.2005 15:14Najdete na iDNES.cz