Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Bradla slovenských Bielych Karpat

Slovenská část pohraničního pohoří Bílé Karpaty se může pochlubit neobvyklými vápencovými skalisky, kterým se odborně říká bradla. Nacházejí se coby kamenem dohodil od naší východní hranice. Výlet sem zvládnete za jeden den i z našeho území a rozhodně stojí za to!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jakub Cíbik

Biele Karpaty

Najkrajší kraj na svete. Odporúčam výlet

Bolešov-Krivoklát, okolo Vršatca i do Lednice všade je tu krásne, len škoda že sa Bielym Karpatom dáva tak málo pozornosti. Určite si zaslúžia omnoho viac pozornosti. :-)

0/0
17.4.2008 18:38

cernuska@nes.sk

omyl
Skaza hradu Vršatec nebola spôsobená náhodným výbuchom,ale Rákociho vojskom pri obsadení hradu.Týmto vojskom bol zničený tento strážny hrad a nie náhodou. A domorodci ste Vy! Ďakujem.
0/0
10.9.2004 15:22

Brano

Re: omyl
Domorodec je úplne normálny výraz pre človeka, ktorý sa na tom mieste narodil. Poznám jedného, ktorý sám toto slovo používa.
0/0
7.10.2004 12:33

Prečuch Ján , precuchj@seznam.

Oprava mena
Utiekol mi mäkčeň, sorry. Pre niektorých Čechov - mäkčeň = háček.
0/0
23.8.2004 21:30

Precuch Ján , precuchj@seznam.

Omyl
Zastávka Kostolná-Zariečie nie je na železničnej trati z Vlárskeho priesmyku do Púchova, ale na trati Bratislava - Žilina a síce medzi Trenčínom a Novým Mestom nad Váhom. Myslím, že je druhá od Trenčína za Zlatovcami. Ale ako rodák musím priznať že me príspevol potešil, naozaj je to krásny kraj.
0/0
23.8.2004 21:28

Karboxyl

Bradla
Jenom k těm bradlů  - oni se sice táhnou od Bílých Karpat až po Vihorlat, ale rozhodně bych je nenazýval jako výzanmným stavebním prvkem Západních Karpat. Vlastně jediným případem, kdy tvoří nějakou souviaslejší geomorfologickou jednotku jsou Pieniny. Jinak se vlastně po celou délkou pásmo projevuje jen nesouvislými osamělými výstupy skal, jako jsou například bradla v Bílých Karpatech, protože je budované z vápence, který je velmi snadno erodovatelný. Celé pásmo ač přes svojí značnou délku je také velmi úzké, průměrně jen několik set metrů, takže se opravdu nejedná o nějak významný stavební prvek, tím bych spíš nazval pásmo flyše (pískovce, jílovce), které buduje téměř všechna pohoří Západních Karpat, jako jsou Javorníky, MS Beskydy, Oravské Beskydy ap.
0/0
19.8.2004 14:40

Běžešelemovací řůčovičky

0/0
19.8.2004 12:11

Karol

Hrad Lednica
Len pre informáciu... niekedy pred cca. 2 týždňami bola správa v novinách, že z Lednického hradu (kam sa ide po tých v skale vytesaných schodoch) sa niekto zrútil a zabil a tak ten hrad uzavreli.
0/0
19.8.2004 11:12

itchy

Vršatec
Vršatec a jeho celé okolí je moc krásný na podzim, kdy vše okolo hraje krásnými barvami. Doporučuji aspoň na výlet.
0/0
19.8.2004 9:58

bluegripen

Re: souhlasím
Byl jsem tam, stojí to zato.
0/0
24.8.2004 14:11

barthez

Re: Vršatec
při cestě z Brezové do vesnice  doporučuji výšlap  na vrch CHmelová odkud je krásný výhled do pováží.U bývalého(slyšel jsem ,že opět opravovaného) rekreačního střediska "chaty" se dáte vzhůru do kopce přes třešnový sad(už jenom nerodící stromy) a téměř na hřebeni(sedlo) je vyšlápnutý chodník vlevo k lesu kde je na stromě značka a chodníček Vás vyvede až na vrchol.Při cestě přes třešnový sad až nahoře v sedle je v terénu patrný přikop(terénní vlna) z těchto míst byl odstřelován hrad.Za druhé světové války měli němci na CHmelové dřevěnou rozhlednu(pozorovatelnu) sledovali celé pováží,lesy byli plné partyzánů(bunkry měli v Kražinách),ale přesto nikdy nedošlo k boji v lese na rozhledně nebo u ní,každá ze stran věděla ,že by vesnice i obyvatelé lehly popelem.Mimochodem třešně dozrávaly až v červenci a byly hrozně sladké.Okolí je zajímavé z různých příběhů,legend a pod.Prožíval jsem zde prázdniny.
0/0
5.12.2004 0:41Najdete na iDNES.cz