Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ve stopě nejhezčí jesenické hřebenovky

Asi 12 kilometrů dlouhé putování z Ovčárny do sedla Skřítek je právem považováno za nejhezčí jesenickou hřebenovku a jednu z nejkrásnějších horských tras u nás vůbec. Na běžkách to prostě nemá chybu, jen si musíme poradit s některými velmi náročnými sjezdy. Výchozím místem výletu je Ovčárna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Venca

Jelení studánka-Alfrédka-Karlov
Chtěl bych se diskutujících zeptat na zkušenost z trasy Jelení studánka - Alfrédka - Karlov. Minulý rok jsem chtěl touto trasou sestoupit z hřebenu, ale na Jelení studánce byla jen směrovka na Alfrédku a Karlov, ale dál nebyly žádné tyče, všude jenom zasněžená kosodřevina a turistické značky samozřejmě neviditelné. Při viditelnosti do 30 metrů jsem to "na náhodu" raději nezkoušel (neznám tuto trasu ani z letních měsíců) a raději jsem pokračoval dál na Skřítek - musím uznat, že ten závěrečný sjezd ze Ztracených skal opravdu stojí za to. Protože jedu do Jeseníků už za dva dny, budu vděčný za každou radu. P.S. Před rokem byl na rozcestníku na Jelení studánce u směrovky Alfrédka uveden dodatek "chata". Nebylo by lepší s ohledem na neznalé situace tento zavádějící údaj zamalovat.
0/0
22.1.2004 12:16

Michal

Re:
Je pravda že z Jelení žádné lepší značení není,ale když není úplně špatné počasí tak se nedá zabloudit. Sjede se dolů podél těch pár tyčí až narazíš na korýtko,dá se doleva a pak tím korytem (vždycky tam byla nějaká ta stopa) se dá po značkách přes les v pohodě na bývalou Alfrédku. Z Alfrédky doporučuji jet do Karlova po modré přes Mravencovku je to paráda. Hodně štěstí. Já si musím počkat na příští týden
0/0
22.1.2004 13:05

Niinimaa

Re:
Je to krásná lesní cesta, nejprudší je prvních 100 metrů klesání od Jelenky, se divím že tam nejsou tyče, naposled jsem tam jel před pár lety... obyčejně tam bývá stopa, nebot trasa do karlova z hřebenu nebo naopak je oblíbená
0/0
22.1.2004 13:05

Bělouš

Re:
Ahoj! Nevím kam se přesně chceš vydat, ale varuji tě, nebudou žádné stopy. V neděli jsem jel z Hvězdy do Velkého Kotle, bylo napadáno 30-40cm nového sněhu a mimo stopu to bylo velice špatné.Od neděle napadlo a stále padá. Na Ovčárně bude v sobotu určitě přes 2m a hřebeny budou se závěji. Kolik je tam stupňů asi víš. Alfrédka neexistuje, Skřítek dlouhodobě zavřený, Rabštejn nepravidelně otevřený, jen ve Staré Vsi je pořád otevřeno v Anennské huti a nebo v Karlově. Sněhu je dost i v 700m.n.m. Od neděle začíná v Jeseníkách cvičení vojáků v přežití v extremních podmínkách a to bývá hřeben pravidelně bez slušných stop.Znám Jeseníky velice dobře, ale za těchto podmínek bych mimo stopu moc nejel. Horám Zdar!PS: Jsezd z Jelení studánky za viditelnosti je bez tyčí přehledný. Trefíš v lese cestu a nebo jedeš ve stopě.
0/0
22.1.2004 13:48

Venca

Re:
V neděli (mělo by být polojasno) bych chtěl jet trasu Ovčárna - Červenohorské sedlo a asi ve středu (podle počasí) trasu Ovčárna - Skřítek. Z hřebene mám sice respekt ale myslím, že se dá projet, i když je stopa neprojetá. Věc se má tak, že letos jedu s přáteli, kteří na běžkách nebyli kdoví jak dlouho, a tak bych měl rád trasu Jelení studánka - Alfrédka - Karlov v rezervě, kdyby měl někdo problémy a my se potřebovali dostat domů. Navíc budeme ubytovaní v Malé Morávce, takže by se nám ten sjezd mohl hodit. Jak už jsem napsal, vloni při snížené viditelnosti nebyla ze sjezdu na Alfrédku vidět jediná tyč (pokud tam vůbec nějaká byla) a vzhledem k tomu, že zrovna dost foukalo a na hřebenu bylo jen minimum lidí, nebyl vidět ani náznak stopy. Chtěl bych se ještě zeptat, jak se dá na běžkách sjet ze Skřítku do Rýmařova a za jak dlouho to průměrný běžkař zvládne. Díky
0/0
22.1.2004 14:29

Michal

Re:
ze Skřítku do Rýmařova je nejkratší trasa po červené na Starou Ves (přes Škaredou Jedli cca 6km z kopce). Ve Staré Vsi přes přes Ptáčník se dá sjet až na křižovatku do vesnice a tam zase nasadit a jet po upravené běžecké do Rýmařova cca 7km. Chce se to radši zeptat. Není značeno.Cesta je nenáročná, víceméně stále klesání. Sakra já jsem z Rýmařova,ale teď jinde a tak ti závidím.Hodně zdaru.
0/0
22.1.2004 14:49

Obda

Re: Alfredka
Tyce pri sjezdu na Alfredku byvaji zasnezene. Tech prvnich 100 metru je prudsich, ale minout se to moc neda - pokud stojite ve dverich utulku na Jelence, tak primo vlevo. I ten zacatek znacky na Alfredku jde trefit bez problemu. Pak se jede korytem, takze taky OK. Ale pozor, pokud je hodne snehu, tak znacky ani koryto moc nejsou videt. (Pri dvou metrech vubec) A pokud nemate projetou stopu, pak mozna uhnete vic vpravo. To vsak prilis nevadi, skoncite tak na zlutem traverzu na Alfredku, akorat si tak kilak pridate.
0/0
22.1.2004 14:14

raduz

skřítek, alfredka,
Minulou sobotu byl  Skřitek zavřený., (btw - Rabštejn taky) Alfredka ta záhadně vyhořela před několika lety. Takže svačiny s sebou.
0/0
22.1.2004 11:18

lyžař

Re:
skřítek funguje od pondělka tohoto týdne... :-P  dokonce je tam i o neco rychlejsi obsluha...
0/0
22.1.2004 13:07

Bělouš

Pěšáci a nezkušení bežkaři
Kdo sundá běžky a ťápe ve stopě nemá na horách co dělat. Výjimka je samozřejmě zledovatělý sníh. Ve sjezdu ze Ztracených kamenů se divím, že je dosud málo úrazů. Když rozšlapaný dlouhý sjezd od pěšáků s lyžemi v ruce ve sjezdu zamrzne je nelépe se obrátit a jet jinam. Kdo to tady zná jezdí sjezd jen za hlubšího prašanu. Nedávno ještě byly na běžeckých trasách informační tabulky pro chodce, aby neničily stopu. Nakonec si ještě na IDNES přečteme, že nějaká ohleduplnost mezi běžkaři se nemusí pěstovat.A že "vodácké" AHOJ!, které se rozšířilo mezi skalními běžkaři, na horách bez ohleduplností k ostatním brzy zanikne.
0/0
22.1.2004 9:22

Honza

Re: Pěšáci a nezkušení bežkaři (Bělouš 22.01.2004 9:22)
Já bych pěšáky zase tak nezatracoval-myslím si že na horách co dělat mají a nejde je prostě vykázat ze zimních vrcholků.
0/0
22.1.2004 10:24

Bělouš

Re:
Rozlišuji: turistu, chodce, pěšáka a horala. Jen horal a ten kdo není pěšák neťápe ve stopě. Ten kdo je na horách a jde třeba i náročnou hřebenovku a jde mimo projetou stopu mi v žádném případě nevadí. Spíš si jej cením. Těch je ale málo. Většina pokud mine bežkaře nastoupá zpět do stopy a diví se pokud mu někdo něco nejdřív slušného řekne a pak .... Nevěřím, že se něco v nejbližší době změní, je to jen mé tajné přání. Horám zdar!
0/0
22.1.2004 12:43

Horalka

Re: stopa se ničit nemusí
ale v článku přece nikdo nenabádá, že když si sundáte běžky, musíte ničit stopu, dá se přece jít ohleduplně a nechodit ve stopě, jezdím pravidelně na běžkách v Krkonoších na Lysou a když pak jedu z Labský dolů (po modrý ten spád k Mumlavě), jsou taky místa, kde si běžky sundám a neničím stopu. Nemám snad na horách co dělat?
0/0
22.1.2004 16:30

Jura_spk

Re: pěšáci
Pohyb jakéhokoliv pěšáka v běžecké stopě je  b e z o h l e d o s t !!!
Bohužel mám za to jako víc a víc přibývalo milovníků pěší turistiky - nechť si choděj pěšky, či na sněžnicích. Ale důsledně mimo stopu !!!
To, že běžeckou stopou projde jeden pěšák a zanechá za sebou tankodrom, kde další stovka běžkařů trpí (a zmrzne-li takto upravená stopa, i riskují - úraz či lyže)   - to je bezohlednost  pěšáků !!!  ale i "běžkařů", kteří kopec schází středem vyplužené stopy - Je to chování PO MĚ POTOPA - když jsem to nesjel já tak zujte běžky všichni.
Asi jsem v souzení moc tvrdý, ale ty pády bývají ještě tvrdší. Co chybí, to osvěta .  Všude by se mělo připomínat nezkušeným, nahodilým navštěvníkům hor co se má a co nemá - vždyť to není nic jiného než pravidlo kulturního a společenského chování !!! Naučných cedulí jsou stovky, ale že bych na začátku turistické trasy v horském středisku viděl ceduli vlídně vysvětlující tato základní pravidla, to ne.
Ba si myslím, že vykazování pěšáků ze stopy je i prevencí úrazů. A to by snad mělo někoho zajímat - Horská služba, zdrav. pojišťovny či ne?
A co osvěta v tisku? Článek nadepsaný PĚŠÁCI NEŠLAPTE V BĚŽECKÝCH STOPÁCH !. Dnes jsem se dočetl : "raději vezmeme běžky do ruky a kopec sejdeme"
0/0
22.1.2004 17:13

Čuchtan

Re: co to plácáte?
myslíte, že běžecké stopy jsou po celé ploše kopce? že pěšák má šanci jít jen ve stopě? kašlu na sněžnice, chodím v zimě po horách křížem krážem a stopy neničím, ...nejste tak trochu militantní?  Nejezdíte s nápisem na bundě "V zimě hory jen běžkařům!"
0/0
22.1.2004 17:49

Jura_spk

Re: co to plácám ?
znovu jen ocituji svou první větu :
 
"Pohyb jakéhokoliv pěšáka v běžecké stopě je  b e z o h l e d o s t !!!"
0/0
22.1.2004 18:27

Daft

Re:
Koukale běž raději makat do posilovny, letos ti začátek sezony nějak nevyšel... : )
0/0
22.1.2004 19:12

Michal von Jeseniky

trasy
Je to pěkná trasa s nádherným výhledem,ale musí být opravdu hezky. Je taky dost náročná. Hlavně ten sjezd ze Ztracených kamenů ke Skřítku je jen pro zkušené. Ještě lepší na lyžování je podle mně trasa ze Skřítku ne na hřebeny ale krásně po vrstevnici na Alfrédku (bohužel chata už není), příp. dál pak na Mravencovku. Je to super klasická trasa a lepší v Jeseníkách neznám. 
0/0
22.1.2004 8:34

tom horn

mala chybka
kdyby chata na skřítku byla v provozu tak jo, ale neni, neni !
0/0
22.1.2004 6:53

Vlastik

Re:
Skutečně malá chybka, Tome Horne. Na Skřítku je v provozu motorest. Asi sis to spletl s Alfrédkou.
0/0
22.1.2004 8:44

Plavec

Re: Nebyla to chybka
Nebyla to chybka. Motorest Skritek byl skutecne na podzim prechodne uzavren kvuli rekonstrukci. Naposled jsem tam byl 11.1. 2004 a stale neni v provozu, ikdyz to vypada, ze to uz nebude dlouho trvat. Jestli nekdo vite datum otevreni, tak prosim dejte vedet.
0/0
22.1.2004 9:23

oturek

co nového v Jeseníkách
Do čeho dali letos vlekaři peníze - http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=1270
0/0
22.1.2004 0:13Najdete na iDNES.cz