Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Lyžování na Lysé opět zabránili úředníci

Na Lysé hoře se letos opět nebude lyžovat. Navíc stále není jasné, zda se na nejvyšší hoře Beskyd ještě někdy vůbec lyžovat bude. Spory o lyžování v této lokalitě se vlečou už rok a stav se zatím nezměnil. Horký brambor si jen přehodil bývalý Zemanův ministr s novým kolegou ze Špidlova týmu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Martin

Ekoterorismus? Ne.
To, že se nesmí lyžovat právě a jen na Lysé hoře (nebo Pradědu), je ukázkou praktického pragocentrismu, normální lidské blbosti a chamtivosti. Proč se může lyžovat třeba v tzv. Krkonošském národním parku? Protože je to kousek od Prahy a Německa! Proč právě sem jezdí tisíce aut, autobusů s pražáky a němčoury? Protože jsou tu lanovky, hotely, dálnice. Přece se TAM nemůže zakázat lyžování! A jakákoliv ekologie jde do pryč. 
Na Lysou v zimě každý musí vylézt po svých, ubytování tu není, dálnice do okolí žádná nevede (a dlouho nepovede), lanovku nepovolí (opět ti tzv. ekolológové). Těch pár stovek lidí (oproti desetitisícům v Krkonoších) mnoho škod nenadělá - proto jim to zakážeme, aby bylo vidět, jací jsme ekololózi! V Krkonoších řádí (přes léto) buldozery, kope ve velkém telekom, jezdí se a staví o 106 (ať žije ekológie). Ale sype to a máme to kousek do Prahy. Na Lysé (Pradědu) se již léta nesmí nic stavět, do okolí chtějí obce zakázat vjezd autům, autobusová doprava skomírá (zkuste dojet z Ostravy do Krásné či na Visalaje (50km) v zimě!), nejsou parkoviště, hotely. A pak se všichni strašně diví(me), že se v kraji nedaří podnikání!
Místo, aby byly účelně využity přírodou nabízené možnosti, budeme pod rouškou jakési ekolológie "chránit" již notně zdevastovaný vršek (jednoho) holého kopce! Před kým, před čím? Z množstí dostupných škůdců si vybereme ty nejsnáze postižitelné - lyžaře! Přes léto se na ten kopec dostane kdo chce, třeba i autem (a bandy výletníků i s pojízdnou prodejnou)! Na úbočích řádí tlupy místních zdivočelých motokrosařů (synků třeba právě těch tatíků zakazujících vjezd autům, nebo jinak starostlivých lesáků), ale s tím se (podle zodpovědných činitelů) nedá nic dělat! Kolik stromků zničí za celou zimu jeden lyžař? A kolik jeden motocyklista během jediné vyjížďky? Lyžařům se jednoduše nedovolí pustit vlek!
 A je to!
0/0
4.12.2002 10:58

Pražák

Re: Ekoterorismus? Ne.
Nemáte tak úplně pravdu. Krkonoše mají samozřejmě blízko do Prahy a taky z toho logicky těží. Ale na tom není vůbec nic špatného. Ovšem co se pravidel pro provoz lyžařských areálů týče, ta jsou úplně stejná jako v Beskydech nebo Jeseníkách - prostě v první zóně vleky nejsou, stačí se podívat na velmi ostrý spor o jinou Lysou horu - tu krkonošskou nad Rokytnicí kam sice vede lanová dráha, ale její provoz je striktně omezen. Čím tam budete argumentovat? Pragocentrismes? To asi těžko... Dál píšete, že do Vašich hor nevede žádná dálnice - opravdu to je pravda? V létě jsem se byl poprvné podívat na Lysou horu (a velmi se mi ve Vašem kraji líbilo), ale byl jsem docela vedle z toho, že přímo pod Lysou horu vede silnice pro motorová vozidla, tj. "skorodálnice" od Ostravy a Frýdku. Její konec je ve Frýdlantu, 4 kilometry od vrcholu Lysé. To by v Krkonoších, na které se odvoláváte, asi těžko prošlo. Nechci se tu pouštět do nějakých ekologických polemik, protože tomu nerozumím, ale myslím, že když chceme uvádět nějaké argumenty proti, měly by být alespoň věcné a ne jen ventilovat emoce.
0/0
5.12.2002 8:40

Eurorealista

Re: Re: Ekoterorismus? Ne.
Nemate tak uplne pravdu.A co Svaty Petr[Spindl],lanovky na planich take konci v 1.zone.Nevim,proc by se treba na Lysou  v Beskydech nemohla postavit lanovka.Je to nejekologictejsi zpusob,jak se dostat nahoru.Mrzi me,ze Beskydy nejsou tak dobre vyuzity pro zimni sporty.Lanovka na Lysou by tuhle oblast hodne zatraktivnila.Jsem Prazak a radsi bych jezdil nekam,kde si budou vazit kazdy koruny,kterou vydelaj,nez se tlacit ve fronte v nepredstavitelne predrazenejch Krkonosich,kde da Praci se domluvit cesky.
0/0
6.12.2002 11:21

Dr

Re: Ekoterorismus? Ne.
Martine, mluvíš mi z duše, není co dodat.
0/0
6.12.2002 12:38

Kytka

Ambrozek je ještě větší ekoterorista než Kužvart.
Ambrozek by byl nejradši, kdyby se lidem úplně zakázalo existovat, aby tu mohla být nerušená příroda.
Takoví šílenci patří do blázince, ne do vlády.
0/0
3.12.2002 16:28

Michal Rubeš

Re: Ambrozek je ještě větší ekoterorista než Kužvart.
Vleky postaveny načerno... Jezdí se tam do vydření trávy a vzácných rostlin... Možná by stačilo, kdyby ti provozovatelé vleků dodržovali zákony. Neníližtakpravda?
0/0
3.12.2002 17:37

petr

Re: Vleky načerno
Vlek a velká sjezdovka na Lysé hoře stojí od roku 1953. To, že pozemek sjezdovky za celou tu doby nebyl oficiálně vyňat z lesního fondu, je jistě chyba, avšak pouze formální. Prakticky tam už minimálně 50 let žádný les není. Sjezdovka na Lysé hoře je svými parametry v Beskydech jedinečná a kultovní (délka přes kilometr, převýšení přes 300m, díky nadmořské výšce přes 1000 m.n.m. výborné sněhové podmínky). V celé ČR není takových sjezdovek mnoho. Ohledně škod způsobených lyžaři: Stačí se podívat na svah rozrytý až na kameny chodníčky neukázněných turistů (kterých je o několik řádů více než lyžařů) a cyklistů na horských kolech. V porovnáním s tím je vliv lyžařů naprosto zanedbatelný. Mimochodem, zajímalo by mne, jaké vzácné a jinde se nevyskytující byliny konkrétně na té sjezdovce rostou?
0/0
4.12.2002 14:30Najdete na iDNES.cz