Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Neotravujte, slyší děti v Národním muzeu

Národní muzeum, jeden z pilířů české kultury, znepříjemňuje školním výpravám návštěvy. "Nechoďte sami, nesedejte si, nepište si poznámky na zemi, neopírejte se o zeď," to jsou věty, kterými kustodky a kustodi neustále školáky sekýrují. Jak mají ale děti získat k historii a kultuře pozitivní vztah, když jejich dotaz v muzeu skončí slovy "Neotravujte."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

0/0
27.11.2002 10:02

lukier

muzeum - rakev souhlas
byl jsem tam pred dvema lety a byli tam zaprasene stare exponaty, naprosto nevyhovujici, nevysvetlujici, umirajici. s tim sedenim je to taky pravda, kdyz tam chodite uz ctvrtou hodinu a radi byste si nekam sedli, tak to nejde
0/0
21.11.2002 17:12

Roman

Nejen školy
Na jaře jsem byl v Národním muzeu i se svými dvěma syny (2 a 5 let). Mladšího jsme měli ještě ve sporťáku, kde v klidu seděl a těšil se na zvířátka. Na prohlídku expozice jsme nebyli vpuštěni s kočárkem, který jsme museli odložit v šatně. Přiznám se, že způsob byl značně nevybíravý. Z toho důvodu jsme měli dvě možnosti - buď syna celou dobu nosit na ruce (což není ani příjemné ani pohodlné) anebo jej nechat běhat. Okamžitě po vkročení do expozice nás hlídačka (nikdy jsem nevěděl, že se jedná o kustodky, spíš bych je nazval bachařky) opět velmi nevhodně sjela, ať tam ty děti neběhají. Skutečně jsme si v muzeu připadali jako vetřelci. O možnosti si někde sednout nebo dokonce najíst či napít ani nemluvím. A se skutečností, že děti musíme neustále zvedat, protože se s nimi nepočítá, už ani nebojujeme. Zkuste se například zajít podívat na výstavu Mořský svět na pražském Výstavišti s předškolákem. Ruce vám upadnou...
0/0
21.11.2002 14:04

Elrond

Koukám
že chudáci děti ještě dopadly docela dobře. Mohli taky schytat pár ran holí od zdivočelých důchodců. Ti geronti se opravdu vyplatěj, jenom tam podřimujou a otravujou a když by někdo něco šlohnul, ani si toho nevšimnou.
0/0
21.11.2002 12:54

Michal Lukeš

Moje reakce
Pozorně sleduji celou reakci na dotyčný článkek. Úvodem bych chtěl jenom poznamenat, že jsem panu redaktorovi řekl mnohem víc věcí, než je v článku uvedeno. Moje výroky jsou tak do jisté míry vytrženy z kontextu. Včetně dalších aktivit, které pro děti připravujeme a plánů do budoucnosti. Nebyly zveřejněny, ale na to již jsem celkem zvyklý. Nevadí, rád odpovím na tomto fóru, pokud o to bude zájem. Ale teď k reakcím. Civilkáři by pochopitelně byli řešením, ale oni se smějí používat pouze na konkrétní pomocné práce. Pokud bych na nich postavil systém dozoru, evidentně bych porušl zákon. Nehledě na to, že takovýto člověk nemá pracovněprávní vztak k instituci a tedy vpodstatě nenese za nic odpovědnost, pokud něco udělá špatně můžete mu jen vynadat. Snažíme se spíše nastartovta systém brigád pro studenty, kteří toto místo berou jako příspěvek do kapesného azároveň jsou v oboru, který je baví. Skutečně jsem neprodloužil smlouvy nejméně 15 ti nejstarším dozorcům. Nestačí jen bourat, musíte i stavět. Považuji zy klad, že se postupně startuje lepšení situace, ale věřte mi, že desetiletí jistého fungování nezměníte za pár měsíců.
 
0/0
21.11.2002 12:51

Cancri

Louvre
Nedávno jsem byl v NM, je tam pěkná výstava o indonésii, byť malá. Těch rakví s otráveným pohledem co tam jen sedí na židli nemá smysl se vůbec na něco ptát. Pryč s nima a hned. Nápad Diany s civilkářema je skvělý. Zkuste se někdy zeptat na něco v Louvru, to je pohádka z jinýho světa.
0/0
21.11.2002 10:23

Diana

A co takhle
Co takhle využít civilkáře, určitě by se našlo pár biologů, geologů a přírodovědců, jsou mladí neopotřebovaní, mají blíž k dětem než ty stoleté důchodkyně a muzeum by to vyšlo ještě levněji.
0/0
20.11.2002 14:53

Marin

Londyn
Vetsina statnich muzei je zadarmo, kustodi jsou ochotni, krome National Gallery se da skoro vsude fotografovat. Tradice bab a dedku, kteri zpruzene reaguji na navstevniky musi uz konecne skoncit, protoze to nasi kulturnost posouva nekam za hranice Ukrajiny!!!
0/0
20.11.2002 14:30

Archivářka

Muzea - rakve
Hm, to je fakt smutné, kdekoli jsem byla v cizině v různých muzeích - např. ve Švýcarsku nebo USA, vždy tam byly školní třídy, děti často seděly na zemi, ale tak, aby nepřekážely ostatním návštěvníkům a poslouchaly výklad a zapisovaly. Jedině tak se podle mě naučí chodit do muzeí rády. ne že to pro ně budou jen takové muzejní "archivní zaprášené rakve."
0/0
20.11.2002 12:36Najdete na iDNES.cz