Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Aborigince zachránily britské misie

Násilí, nepochopení, nevraživost - tak vypadaly vztahy mezi australskými domorodci a přistěhovalci v době příchodu Evropanů. Postupem času si Britové uvědomovali utrpení Aboriginců a snažili se jim pomoci. Jejich odlišnou kulturu však přitom nepochopili. Chtěli, aby Aboriginci absolutně změnili způsob života a stali se prostě Brity s jinou barvou pleti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zdeněk Sládek

Nesmysl
Nevím kdo mohl napsat tak neuvěřitelně nesmyslný název článku: Aborigince zachránily britské misie.
Symbolem genocidy aboriginců jsou právě a hlavně tyto misie. Nejednalo se jen o britské, ale i německé, holandské a dokonce i jednu českou misii ve Victorii. Dodnes to dokládají místní názvy osad. Australané, stejně jako Američané své indiány, cíleně domorodce likvidovali ve velkém. Pod rouškou křesťanství a ve snaze o domestikaci "věčně se povalujících australských negrů" založili nejprve svatostánky - misie, kam domorodce násilím! Nikoliv dobrovolně, internovali. Ti následně podlehli infekčním chorobám.
Rovněž není uvedeno, že v 60 letech 20 století došla situace tak daleko, že stát odebíral domorodcům děti a posílal je na převýchovu ve snaze je "polidštit". Tento trend byl ukončen až v 70 letech. Uvědomme si, že totéž prováděl dříve Hitler. Proto mají dnes Australané plná ústa lidských práv a "milují" své domorodce a starají se o jejich kulturu. Většina domorodé kultury však byla zničena do konce první poloviny 20. století spolu s domorodými kmeny. Dnešní domorodci jsou lidé vykořenění, bez tradice. Desetitisíce let ústního předávání kultury domorodých kmenů byla totiž násilně přerušena. Proto dnes nevíme, co přesně znamenají mnohé skalní malby. V rámci turistického ruchu a oživení zájmu si potom sami domorodci vymýšlejí a snaží se budit dojem jakési kontinuity. žádná však neexistuje. Tato kultura nemůže být obnovena. Může jedině znovu vzniknou. To ovšem vylučuje, stejně jako u jiných přírodních národů, vliv naší technické civilizace. Je třeba se smířit s tím, že ty krásné pohádky - publikace o domorodcích - jsou většinou jen dedukcí autorů jak by to tak asi mohlo být. Domorodá civilizace starých austrálců totiž nespěje k svému zániku, ona již dávno zanikla...
0/0
26.1.2003 16:42Najdete na iDNES.cz