Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Za krásy Itálie se musí stále víc platit

V Itálii přibývá památek, do kterých se turisté dostanou jen za peníze. Platí se za pláže, kostely i přírodní rezervace. Od července se k seznamu placených památek připojil i slavný kostel Santa Croce ve Florencii, kde jsou hroby Michelangela, Galilea a Machiavelliho. Církevní památky přitom byly až donedávna zdarma.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ivo

Itálie a Česko
A což se podívat k nám? Jedním z nemnoha barokních kostelů, do nichž se platí vstupné je náš malostranský kostel sv. Mikuláše. Románský kostel sv. Jiří lze navštívit taktéž po zaplacení, a to dokonce kompletu za více objektů. U gotické části katedrály sv. Víta je tomu nejinak. Platí se za vstup do Zlaté uličky. Návštěva celé Národní galerie s v podstatě stálými sbírkami přijde v přepočtu na cca 25 EUR. Návštěva vily postavené arcitektem Loosem přijde na 10 EUR. Příliš mnoho pamětihodností navštívit nelze, nejsou přístupné. Svatovítský poklad není k vidění např. celá desetiletí. Velká většina kostelů je zavřená, jak pro věřící, tak pro nejvíce zaujaté návštěvníky. Některá muzea omezují otvírací dobu, nebo je možné je navštívit jen po telefonické domluvě, počet jejich návštěvníků tedy dále klesá. Množství uživatelů a vlastníků objektů se trestuhodně obrací zády i k Pražanům a nepořádá ani dny otevřených dveří. Ve vrcholící turistické sezóně (v Praze samozřejmě dlouhé) lze pochopit některá opatření směřující k usměrnění proudu povrchní turistiky. Celoroční platnost uvedených charakteristik je však negativem. Zajímalo by mě, zda bude zveřejněn vývoj počtu domácích návštěv Pražského hradu po razantním zvednutí cen. Bude nám pravděpodobný pokles lhostejný? Na druhé straně z vlastní zkušenosti vím, že většina pražských důchodců nevěděla o zavedení návštěv Hradu pro seniory zdarma. Chyběla tedy propagace.
0/0
22.7.2002 8:44

karel

Ještě se nepoučily
Chtít morálku od státu,kderý končil válku na jiné straně než začínal je pošetilé.Jak říká jeden znamý,nabouchejte si svoje památky do trenýrek.
0/0
17.7.2002 19:59Najdete na iDNES.cz