Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Když bouda zvládne splašky, možná přežije

Osud Luční boudy, nejstarší chaty v Krkonoších, je stále nejasný. Po zkrachování majitele je nyní bouda k mání za 20 milionů korun. Nového vlastníka objektu ale nečekají jen značné investice do nutných oprav a běžného provozu. Pokud nemá být chata uzavřena, bude muset začínající boudař bleskově vyřešit i letitý problém s nedostatečným čištěním odpadních vod.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ota

zadam bourani lucni bouda
mohli znova opravar  nove střechy a vodatrouba!!!zatim se podivat na jaro lucni bouda.
0/0
18.1.2004 15:07

Miroslav Matěcha

Zachraňte Luční boudu
Na Luční sem pracoval dvakrát dva roky a dvakrát se mi tu podařilo na čas zprovoznit elektrárnu (50kW). Do Luční a do jejího okolí s elektrárnou na Bílém Labi sem dodneška zamilovanej a myslím, že bych pro ně uměl a chtěl lecos udělat. Hlásím se do spolku na záchranu Luční. Nenechte padnout nejúžasnější Krkonošskou boudu ! 
0/0
31.1.2003 1:01

dejvovka

uf
Vžycky jsem se chtěl na Luční podívat a jsem rád, že se mi to v létě 2002 podařilo tak zvaně minutu před dvanáctou.. Třeba někdy na replaj.
0/0
17.1.2003 19:07

termit

viva la L.B
hej kecy.Fsechno. Lucni bouda je absolutni elita.Ti co žerou hory a kálej na luxus si nic lepšiho u nás nenajdou.Je to tam absolutně božský,totální krása...pracoval sem tam minulou zimni sezonu tak vim vo cem mluvim kua...a je jí strasná skoda...,skoda ze to neprovozuje stát,nebo to nemá celý horská sluzba jak naky vycvikovy stredisko,protoze esli to zbouraj,tak du blejt...majte se,..zdravi severni morava )) Kazdopadne je jasny ze zadnej ceskej podnikatel nejni schopnej to rozjet v normalnim stylu,protoze ta bouda je schopná spolknout tolik mega,ze z toho nepochopi,...mam to prolezlý skrz na skrz )
0/0
4.11.2002 11:42

Aleš Müller

Luční Bouda - dinosaurus na hřebenech
Problém LB je v její velikosti. Zatímco v dobách reálného socialismu byl jakýsi zájem o ubytování na LB, dnes není. Lidé dávají přednost "pohodlným hotelům u parkoviště". Ono totiž v pátek po práci dojet do Pece pod Sněžkou, vyšplhat oněch 10 km a 800 m převýšení a překonat jednu z nejdrsnějších pasáží v Krkonoších není jen tak snadné. Jinými slovy - změnily se priority klientů. A LB jakožto obrovská chata nesehnala dostatek klientely, která by tam byla ráda - jen pár běžkařů by bylo ochtono tam na pár dní jet. Takže jediný profit byl v restauraci. Nedá se tam sjezdovat, nedá se tam příliš jezdit na kole - jen běžky, pěší turistika, krásná příroda -  tundra.
LB postupně ztrácela klienty a zhoršoval se její stav. Je příliš velká na segment, který by měl o její služby zájem. Podle mého odhadu půjde do kytek - jen si nedokáži představit jak takto obrovskou boudu někdo zbourá?! I nedaleká Výrovka má problémy, je nedávno postavená, relativně luxusní a mnohem lépe dostupná. Obří boudu nakonec komunisti také nepostavili - protože i jim to vyšlo ztrátové.
Kdyby na jejím místě byla "útulna a přiměřeně velká restaurace" - pak si myslím že by se zájemci našli, ale žádný velký kšeft to není. Rozhodně si nedokáži představit, že toto někdo koupí za 12 milionů a z 90% zbourá a bude provozovat.
Přestože Krkonoše miluji a LB patří ke koloritu Krkonoš, musím konstatovat, že LB i Labská jsou přežitky minulosti a nemají šanci. Domnívám se, že nejlepší by bylo je zbourat (kdo to ale zaplatí?) a na jejich místě dovolit postavit restauraci s malinkou útulnou. O něco menšího by asi byl zájem - stanovit pravidla ochrany přírody, hygienny, licence na X let apod. Pak bych do toho šel sám.
Sbohem Luční !
AM
0/0
30.10.2002 16:41

Killy

Re: Luční Bouda - dinosaurus na hřebenech
Je to škoda a máte pravdu. Jen bych poopravil, nezměnily se priority, ale lenost klientů. Máme ještě štěstí, že se Němcům (Göringovi?) nepodařilo (neměli čas) ji dostavět do půdorysu hákenkrajcu a vybudovat tam ozdravovnu pro zasloužilé piloty Luftwaffe i s ranvejí. To by pak byl dinosaurus! Tak nakonec: Sbohem obrovské rohlíky z někdejší tamní pekárny.
0/0
1.11.2002 14:29

Honza

Re: Luční Bouda - dinosaurus na hřebenech
V mnohem se s Vami ztotoznuji,ale bourat , to ne. Potencialni nova stavba by totiz nemela to podstatne ze stare Lucni a to je genius loci.
0/0
24.1.2003 9:02

Miroslav Zicha

Luční bouda
Jsem jedním z vášnivých turistů, který nejraději navštěvuje Krkonoše. Rád bych vyjádřil politování nad tím, jak to dnes vypadá s Luční boudou. Pokud by se opravdu měl naplnit černý scénář a tato bouda by měla zaniknout, byla by to veliká ztráta nejen pro Krkonoše ale i pro celou Českou republiku. Jelikož je Luční bouda jedním z nejvýznamnějším historickým dědictvím celé Krkonošské obalsti, doufám, že dojde k její záchraně a postupné rekonstrukci. Myslím, že Krkonoše nepotřebují další boudu podobné té České na vrcholu Sněžky. Pevně věřím v záchranu tohoto dědictví.
0/0
29.10.2002 18:22

karel

Luční bouda?
Zbourat!!!! Místo toho postavit něco podobného jako je architektonický skvost Labská bouda (nebo něco podobného jako hotel Termál ve Varech nebo bývalé Federální shromáždění v Praze).
0/0
21.10.2002 13:17

kat

Drahá vládo a strano!I toto je tvá vizitka.Příroda a kultura odumírá s morálkou a moc přežívá. /citát z turistických věnování komunistickému režimu - Stožecká kaple na Šumavě rok 1983/ Vlastně se nic nezměnilo!?!?
0/0
21.10.2002 10:30

kat

0/0
21.10.2002 10:24

kat

čechy krásné čechy mé
Tohle se může dít jenom v Čechách, po horách se pohybuji již 30 let, byl jsem v Rumunsku, Bulharsku,Jugošce, Tatrách,Itálii a Rakousku ale zatím jsem nikde neviděl to co se děje tady. Stál jsem na mnoha vrcholech, ani je neumím spočítat a všude fungovaly chaty nebo aspoň různé útulny.Co dělá Klub českých turistů, když prodá jednu z největších chat ve střední Evropě.V Alpách fungují některé chaty v rámci Alpenverainu či Davu ve zcela skromných podmínkách a čekají na horolezce a turisty, majitel to nesmí brát jako výnosný kšeft, ale jako službu unavenému poutníku. Ale jsme v Čechách... a tady je jenom bordel...
0/0
21.10.2002 10:21

C

Re: čechy krásné čechy mé
Tak si ji kup a provozuj to. Jinak jsou ty tvoje řeči o službě jenom plané gesto.
0/0
30.10.2002 15:51

kat

0/0
21.10.2002 9:58

Pater Havlasa

Do pekla s Lucany
Snad Cestmir nevrazdil ty Lucsky grazly nadarmo????  Doufam, ze Lucni bouda se jako Lucany se do pekel propadne.  A Durynkovi se musime omluvit, ze nas sprostil toho usmrkanyho smrkace fracka Vratislavova, i kdyz sekerou a ponekud v mrazicich souvislostech.  Taky Neklan by mel bejt historicky znemoznenej za to, ze Durynka dohnal k sebevrazde.  Neklan byl linej rozvalenej prasivec.  Je nutno se, jako s boudama rozprasenejma po hrbetech Krkonos, s temito koumaky vyporadat navzdy.
Na hromnice, bych tu chatrc nechal spalit na pocest Durynkovy vrazdy toho smrkace.
0/0
21.10.2002 3:11

Markéta

Re: Do pekla s Lucany
Pane Havlaso, jděte se vycpat se svými únavnými komentáři, kterými přispíváte snad do každé rubriky. Fakt děs a hrůza, člověk se až diví, co ze sebe dokážete vypotit!
0/0
23.10.2002 7:43

Renek

Luční b.
Kdo zažil někdy horskou vánici, je rád za každou podobnou chatu. A Luční b. se nachází na velice výhodném místě, vždyť to bylo jasné už našim předkům. Jsem pro, ať ji koupí kdokoli. V dnešním světě už je přece jedno, kdo se kde narodil a jakou řeč se naučil první. Hlavně aby chata fungovala pro turisty a také pro horskou službu. Jednou ji může potřebovat každý, a i když je většina turistů rozumných, přece jen občas někdo neodhadne situaci a přecení své síly.
0/0
19.10.2002 9:01

turista

Re: Luční b.
že: Jsem pro, ať ji koupí kdokoli ...už je přece jedno, kdo se kde narodil a jakou řeč se naučil první.
No tak ji prodejme bohatému Arabovi a na Luční se budeme bosí klanět 5x tejdně směrem na východ.
0/0
19.10.2002 10:56

C

Re: Re: Luční b.
No pokud tu chatu nebudes potrebovat, tak tam nemusis vubec chodit. A pokud ji potrebovat budes, tak nevim jak ty, ale jak bych se radsi klanel k vychodu, nez zmrznul od severu. Akorat nevim, proc by si nejakej Arab kupoval vymrzlou plesnivou chatu s minimalnim vyhledem na zisk :)
0/0
20.10.2002 18:04

Jakub Turek

Luční bouda v IDNESu
V hledači napiště heslo "Luční" a uvidíte, co všechno se tu může dělat v zimě i v létě.
0/0
18.10.2002 17:51

Jakub Turek

nejstarší bouda
Labská bouda je nejstarší boudou na hřebenech Krkonoš a leží na jediné stezce, kterou se toto pohoří překonávalo. Je opravdu přestavěná Němci za války, ale o hákovém kříži se nikdy nemluvilo. Měla být však dvakrát větší. Rakušáci by tak významnou boudu opravdu asi nikdy nenechali padnout. A pokud zanikne, dopadne to u pramenů Bílého Labe stejně jako u pramenů Labe: z miskovitého údolí nebude při rychlé změně počasí úniku. Všechny cesty odtud vedou buď přes hřebeny nebo lavinovými svahy. Kromě toho nebudou peníze na likvidaci stavby stejně jako u Labské boudy a zůstane jen torzo škodící životnímu prostředí od pohledu i odpady, které budou ještě mnohá desetiletí unikat do okolí.
0/0
18.10.2002 17:47

bruno

Moje šadost
Ja šádat navrat wehrmacht in Wiese Baude. On udělat Baude do richtigu.
0/0
18.10.2002 16:21

E.T.

zachránit
Přežila nacistickou okupaci i tzv. reálný socialismus, tak snad proboha přežije i demokracii. Nebo ji a chrám sv. Barbory v Kutné hoře necháme spadnout???? Jo takhle kdyby se tam měl uskutečnit summit NATO - to by bylo jiný kafe - to byste pak asi hezčí boudu v Krkonoších nenašli
0/0
18.10.2002 14:15

richard

Re: zachránit
Tenhle stat nechava chatrat i baraky co mu patrej - jedte se podivat treba na zamek Jezeri. Co by se tady kdo staral o boudu ktera patri soukromnikum...
0/0
18.10.2002 16:16

TOH

Labska
Idealni reseni by bylo, kdyby se podarilo veskere plisne a pokud mozno i dluhy presunout na Labskou boudu a tento betonovy hyzdic odstranit misto Lucni. Tim by se zabily dve mouchy jednou ranou.
0/0
18.10.2002 12:12

on

Re: Labska
Jo to by bylo super mam ale strach ze ten betonovej bunkr ala horská bouda zádná plísen neznicí moznán tak atomovka.
0/0
18.10.2002 14:17

MM

Zachranit!
Nedovedu si predstavit, ze by treba nejstarsi horskou chatu v Alpach nechal stat spadnout. To je idealni prilezitost pro statni penize - misto vyhazovani penez oknem se tu primo nabizi moznost zachranit unikatni pamatku. Co na to ministerstvo kultury, hejtman, poslanci, senatori? Koupi si kresla za 60 tisic jako Nemec a nechaji to spadnout. Jsme holt v Cechach a ne v Rakousku (Svycarsku, Italii...).
0/0
18.10.2002 11:52

MK

Re: Zachranit!
Opravdu nechápu, proč by si měl stát kupovat boudu, kterou nepotřebuje. Navíc o žádnu památku nejde, ale je to obří "krabice", která by na hřebenech být neměla. Pokud by něco mělo MK udělat, tak koupit a následně zbořit v Peci hotel Horizont.
0/0
18.10.2002 12:12

RN

Re: Re: Zachranit!
Mozna byste se tam mohl zajet podivat. Jestli je v Krkonosich nejaka bouda budici alespon zdani puvodnosti tak je to Lucni. Kdyby sly plisne prestehovat na Labskou jak navrhuje dalsi prispevek, tak bych tam sel zadarmo pomahat.
0/0
18.10.2002 12:23

Zlý kukuč

Re: Re: Re: Zachranit!
Je to architektonická zvláštnost - jedná se o bývalá kasárna horských myslivců, která měla být vystavěna do půdorysu hákového kříže - je postaveno a dokonšeno pouze jedno křídlo. Stavba má solidní fundamenty a je schopná renovace - což takhle že by si ji vzali Sudeťáci :-) Hodně jich totiž v divizích Horských myslivců sloužilo spolu s Tyroláky. Zde se například vičily i jednotyk pro boje na Elbrusu - v Alpách totiž nikde kasárna v tak tvrdých podmínkách neměli.
0/0
18.10.2002 13:15

Boris

Re: Re: Re: Re: Konečně rozumný názor.
0/0
18.10.2002 13:59

Vlčice

Re: Re: Re: Re: Zachranit!
Když jim KRNAP nedovolí asfaltku až před boudu, nekoupí to.
0/0
18.10.2002 14:20

Pepák

Re: Re: Re: Re: Re: Zachranit!
Já si nejsem jistej, ale v roce 99 už tam snad asfaltka byla, ne???? Možná ne zespodu k chatě, ale určitě od chaty někam na hřeben... No, možná se pletu...
0/0
19.10.2002 1:36

Vlčice

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zachranit!
Cesta jde tím směrem z Vrchlabí, ale cca 5 km musíš pěšky jako na Dvoračky.
0/0
21.10.2002 9:48

Ashook

Re: Re: Re: Re: Zachranit!
Ja ja, mas recht. Jenze to je prave to, ten barak je moc velikej. A tak tech par nadsencu, co jeste chodi pesky nebo na bezkach, ten kolos nemuze nikdy uzivit.
0/0
18.10.2002 14:37

Toník

Re: Re: Re: Re: Zachranit!
Jedna se o horskou chalupu daleko starsiho data, nez se tu vubec prvni myslivec objevil. Chata se jevi, jako jedna z mala, jako by do tech hor skutecne patrila.
Nic bych proti tomu, aby si ji vzali "sudetaci". Alespon by se o ten objekt zacal konecne nekdo starat ...
0/0
18.10.2002 15:43Najdete na iDNES.cz