Diokleciánův palác láká turisty z celého světa

  • 11
Diokleciánův palác ve Splitu láká turisty z celého světa. Mnozí ale nevědí, že tato perla Chorvatska měla původně být jen taková 'skromná vilka' na důchod. Když totiž římský císař Dioklecián abdikoval, uchýlil se sem a žil zde až do své smrti v roce 313. Jak se mu tady bydlelo?

Bydlení to bylo hodné císaře: palác měřil 215 metrů na délku a 180 metrů na šířku, na nárožích se tyčily čtyři věže. Honosil se chrámy, kolonádou i egyptskými sfingami.

Chcete vidět císaře? Stačí se posadit na lavičku do stínu palem na místní splitské promenádě a povolit uzdu své fantazii. Vidíte ho, jak se prochází za sloupovím terasy, dnes už zazděným, a prohlíží si své galéry na moři... Tady však žádná promenáda nebyla, moře dosahovalo až ke zdem rozsáhlého komplexu.

Dioklecián byl v mnohém velmi pokrokový. Vyřešil odvoz smetí a kanalizaci, a také abdikace byla v jeho období velmi nestandardní. Naopak ale byl zarytým nepřítelem vyznavačů nového náboženství - křesťanů - a za jeho vlády opět stoupl význam kultu pohanských bohů. Zajímavostí je, že palác, v mnohém připomínající vojenský tábor, nebyl zdolán až do roku 614, kdy ho dobyli Slované.

Komplex byl vystavěn z vápencových kvádrů, jež pocházejí z ostrova Brač. Tentýž materiál byl prý použit při stavbě Bílého domu ve Washingtonu, čímž se rád pochlubí každý Dalmatinec.

Směsice architektur
Palác však nezůstal dlouho osamocený. Jak šel čas, ze všech stran se k němu přistavovalo. Tím vznikla zajímavá míchanice stylů - z antického mauzolea je dnes křesťanská katedrála, k níž se v 15. století přistavěla věž.

Navzdory různým přestavbám a přístavbám však monumentální Diokleciánův palác zůstává jednou z nejvýznamějších antických památek na světě a je zařazen na seznam kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Diokleciánův palác není jen mrtvou historickou relikvií, jak dokládají slova místní průvodkyně českého původu Snježany Novakové: "Chorvaté nikdy nic neorganizují, když se něco děje, jdeme do města, to znamená do paláce."

Procházka palácem


Katedrála sv. Dominia

KATEDRÁLA
Katedrála svatého Dominia - původně Diokleciánovo mauzoleum byla vysvěcena v 7. století, poté co byly odstraněny Diokleciánovy pozůstatky. Stopy po Římanech jsou zde vidět dodnes: uvnitř se vypínají dvě řady korintských sloupů, u paty zvonice lze vidět starou sfingu z černé žuly.

 

 


V uličkách paláce

ULIČKAMI PALÁCE
Palác protínají dvě hlavní "třídy": decumanus a cardo. Do nich se sbíhá mnoho malých uliček, které dnes lemují kavárny a obchůdky s keramikou či oblečením.

 

 

 


Socha sv. Řehoře

SOCHA SVATÉHO ŘEHOŘE
Autorem sochy biskupa, který prosazoval mši v chorvatštině namísto latiny, je známý sochař Ivan Meštrovič. Kdo si sáhne na palec Řehořovy sochy, může mít jistotu, že se do Splitu vrátí.

 

 

 


Jupiterův chrám

JUPITERŮV CHRÁM
Doba vzniku Jupiterova chrámu se datuje do 5. století. Vchod střeží černá žulová sfinga, která se dochovala bez hlavy. Pod chrámem se nalézá krypta, používaná druhdy jako svatostánek.

 

 

 


Zlatá brána

ZLATÁ BRÁNA
Dříve to byl hlavní vchod do Diokleciánova paláce a patřil mezi nejpůsobivější v celém komplexu. Tato brána směřuje k Saloně, starověkému městu, které si za Římanů vydobylo pověst nejbohatšího města.

 

 


Náměstí u paláce

NÁMĚSTÍ
Leží za branami Diokleciánova paláce a dostanete se sem Železnou bránou, nad kterou se tyčí věž s hodinami z 15. století. V tomto období si na náměstí nechala šlechta budovat přepychové paláce (na fotografii je vidět palác Cambiů). V jedné z budov je i Národopisné muzeum, které vystavuje lidová řemesla.

 

 


Podzemí paláce

PODZEMÍ
Až do šedesátých let minulého století nikdo netušil, že se pod jižní částí paláce skrývají rozsáhlé sklepy ve tvaru nepravidelného čtverhranu. Sklepení se později stalo smetištěm, ve stropu byly vyhloubeny díry, kudy se házelo dolů smetí a výkaly. Místnosti ve sklepě odpovídaly velikosti a tvaru těch nahoře.

 

Na trhu ve Splitu pod Diokleciánovým palácem lze sehnat všechno.

Jedna z nejkrásnějších zvonic na Jadranu pochází ze 13. až 16. století a je v prostorách Diokleciánova paláce. Z vrcholu je impozantní výhled na Split i blízké ostrovy.

Diokleciánův palác - památka UNESCO a ikona Splitu není určena jen k prohlídce. Stavba z roku 300 n. l., kdy ji nechal vystavět římský císař Dioklecián, žije vlastním životem i nyní. Před palácem je rušná, ale půvabná promenáda.

Jupiterův chrám v Dikleciánově paláci ve Splitu

V uličkách Diokleciánova paláce

Katedrála sv. Dominia v Diokleciánově paláci ve Splitu

Peristyl je křižovatkou dvou hlavních tepen paláce: ulic cardo a decumanus. Odtud prý vedla cesta do komnat imperátora.

Zlatá brána Diokleciánova paláce

Socha sv. Řehoře

Podzemní prostory Diokleciánova paláce

Náměstí u Diokleciánova paláce ve Splitu

,