Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Detroit vzdává dík panu Cadillakovi

  10:30aktualizováno  10:30
Město automobilek vzpomíná na muže, bez něhož by neexistovalo. Ten člověk nikdy neviděl auto, ale přesto jeho jméno nese vůz, který se stal synonymem přepychu. Založil město, které se stalo světovou metropolí automobilů: Detroit slaví letos v létě svých 300 let a vzdává hold francouzskému cestovateli Antoinu de la Mothe Cadillakovi. Tento Gaskoněc založil v roce 1701 město na břehu Velkých jezer, protože země mu zde připadala úrodná.

Detroit byl nejprve střediskem obchodu s kožešinami, ale byl to především automobil, který toto město proslavil po celém světě. Detroit v severoamerickém Michiganu dnes sní o znovuzískání lesku, který město zažívalo až do 50. let.

V době automobilového boomu, na kterém Chrysler, General Motors a Ford vybudovaly svou reputaci, přišli hledat do města práci početní přistěhovalci z Jižní Ameriky, východní Evropy a Středního východu. Detroit neměl nikdy tolik obyvatel jako v roce 1955, kdy zde žily asi dva miliony lidí. Avšak s programem výstavby dálnic zahájeným začátkem 50. let se postupně mnozí nově příchozí i obyvatelé Detroitu odstěhovali do přilehlých oblastí s cílem najít více klidu.

V místech, kde domy architekta automobilového průmyslu Alberta Kahna byly chloubou města, jsou nyní v centru celé bloky opuštěné a požírány přírodou, která se opět hlásí ke svým právům. V 90. letech má město již jen milion obyvatel. Podle posledního sčítání tvoří Detroit z 82 procent černoši a je v něm největší muslimská obec ve Spojených státech.

Turističtí průvodci popisují světovou metropoli automobilů jako "nebezpečnou, šedivou, kde bolí pohled na rez", jako město "považované za národní symbol městského úpadku". Komplex méněcennosti je v Detroitu natolik silný, že všichni viní město pokaždé, když nějaká hvězda amerického fotbalu nebo basketbalu odmítne podepsat smlouvu s jejich mužstvy Detroit Lions nebo Detroit Tigers.

Tento zvyk nedávno vedl jednoho novináře k napsání, že lze považovat za štěstí, že zakladatel města se nerozhlížel příliš kolem, když zde v červenci 1701 vybudoval předsunutou pozici Francouzů. "Je to dobře, že Antoine de la Mothe Cadillac se rozhodl rychle pro své nové obydlí," napsal Drew Sharp v deníku Detroit Free Press. "Musíme v Detroitu obnovit střední vrstvu," soudí Anne Mastersonová, mluvčí výboru pro nový ekonomický rozvoj města Detroit Renaissance Inc. Naděje však přetrvává. Šéfové podniků a urbanisté shodně tvrdí, že město prožívá obnovu, především s výstavbou třech velkých heren a dvou nových velkých stadionů.

Autor:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Je třeba zabít Hitlera. Výlet do Vlčího doupěte, kde se měl změnit svět

Hitlerův bunkr měl šest metrů silné zdi a osm metrů silný strop.

Věčný stín, vlhko a miliony komárů. Tak působí na první pohled rozlehlý listnatý les, v jehož středu se nacházejí...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Češky, které přes těžkosti na Kubě zůstaly, jsou hrdinky, říká Jana

Jana je na Kubě od roku 1963.

Její manžel byl jeden z prvních Kubánců, kteří v roce 1961 přijeli do Československa na stáž. A jejich vztah byl od...

Najdete na iDNES.cz