Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Déšť na horách výrazně ukrajuje ze sněhové pokrývky

  11:21aktualizováno  11:21
Ideální sněhové podmínky v západočeských pohořích příliš dlouho nevydržely. V noci z neděle na pondělí i včera v horských střediscích poměrně silně pršelo a sněhová pokrývka se výrazně ztenčila. Zatím se však dá lyžovat téměř ve všech střediscích, a to jak na sjezdových lyžích tak na běžkách. Teploty se pohybují okolo pěti stupňů nad bodem mrazu a sníh je velmi mokrý.

ŠUMAVA

Pouze ve vyšších polohách - například na Poledníku - včera sněžilo. Přes špatné počasí lyžařské vleky jezdily. Ve Sportovním areálu na Špičáku (0186/697567) leželo včera dopoledne čtyřicet centimetrů sněhu. Sjezdovky 1 a 2 jsou v horních úsecích vydřené. Na ostatních leží technický sníh a strojově se upravují. "Všechny vleky na Železnorudsku jsou zatím v provozu, i když zájem lidí o lyžování je v tomto počasí minimální.

Návštěvníci se spíše zajímají o náhradní program, jako je návštěva muzeí, bazénů a podobně. Na hřebenech hor leží stále až čtyřicet centimetrů sněhu. Jinak jde ale sněhová pokrývka vlivem deště dolů," uvedla Kristina Lehečková z Informačního střediska v Železné Rudě (0186/697033). Běžecké stopy na Šumavě jsou upravené z víkendu. Na Prášilsku (0187/589014) se některé trasy upravovaly i včera. Stopy jsou velmi mokré.

Aktuální informace o upravovaných běžeckých stopách i množství sněhu na Šumavě lze získat na internetové adrese Národního parku Šumava www.npsumava.cz (odkaz-aktuální stav lyžařských tras). Železná Ruda: Ferdinandovo údolí - Debrník - Hůrka - Nová Hůrka - Gerlova Huť a zpět do Železné Rudy, Gerlova Huť - Pancíř - Hofmanky - Tomandlův křížek - Můstek - Prenet. Prášily: Strojově upraven okruh z obce na Poledník a trasa přes Gsenget k jezeru Laka a na bývalou Hůrku, kde navazuje na stopy na Železnorudsku. Upravuje se rovněž tříkilometrový úsek na louce U hlásky v blízkosti Prášil. Srní: Upraven je okruh okolo Spáleného vrchu, trasa Srní - Staré Srní - Vchynicko-tetovský kanál, Srní - Tříjezerní slať - Javoří Pila - Rybárna - Modrava. Modrava: Upraveny jsou trasy Modrava - Rybárna - Javoří Pila, Modrava - Březník - Ptačí nádrž, Filipova Huť - Horská Kvilda - Černá hora.

SLAVKOVSKÝ LES

Lyžovat bylo ještě v pondělí možné i v Mariánských Lázních. "Upraveno je mimo jiné patnáct kilometrů běžeckých stop v areálu golfového hřiště. Sníh však rychle taje," poznamenal koordinátor projektu mariánskolázeňských běžeckých tratí Jindřich Horáček.

KRUŠNÉ HORY

Sníh pod přívaly deště neúprosně mizí. Ve většině krušnohorských areálů však lze dosud lyžovat, využít je možné i desítky kilometrů běžeckých tratí. "Krásné sobotní alpské lyžování je minulostí, padá sníh s deštěm, vane nepříjemný západní vítr. Teplota je nad nulou a sníh v Božím Daru se mění v břečku," posteskla si Alena Řehořová z božídarského infocentra. "Všechny vleky jsou ovšem dosud v provozu jak v Božím Daru a na Neklidu, tak na Klínovci. Na svazích ubylo dvacet centimetrů sněhu," doplnila Řehořová.

I přes nepřízeň počasí je však téměř nemožné v Božím Daru získat ubytování. Aktuální informace o sněhových podmínkách v Božím Daru a na Klínovci lze zjistit na telefonním čísle 0164/ 815108 či internetové adrese www.holidayinfo.cz. Sněhu ubylo všude. "V Kraslicích, kde si lidé v sobotu připadali jako na Aljašce, se již jezdit nedá," konstatovala Adéla Juránková z tamního infocentra. Podrobné informace z Kraslic lze zjistit na telefonním čísle 0168/ 686328. Lyžovat lze dosud například v Perninku či na Bublavě, kde ovšem také prší. Zda bude možné sportovat v Perninku i v příštích dnech, lze zjistit na telefonním čísle 0164/ 892104.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Najdete na iDNES.cz