Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desítky svatebčanů a tradiční hudba, taková je řecká svatba

  0:01aktualizováno  0:01
Svatba je v Řecku velkou událostí. Sjede se na ni celá rodina včetně všech bratranců, tet a pratet, strýců a prastrýců ze vzdáleného okolí. Zažít tu můžete pravoslavnou svatbu v kostele, na oslavě pak uslyšíte tradiční hudbu a uvidíte řecký tanec. Podobnou svatbu může zažít kdokoli, Řecko je totiž oblíbenou svatební destinací.

Jedněmi z nejoblíbenějších svatebních míst jsou ostrovy Santorini, Korfu, Rhodos a Mykonos. | foto: Profimedia.cz

Rodiče pro své dcery chystají v Řecku bohatou výbavu. Svatba je připravována dlouho napřed, prakticky hned po zásnubách. Často se jí totiž účastní i několik set hostů, svatba pro sto lidí je považována za menší.

Řecká svatba

Několik dní před svatbou se zvláště na vesnicích dodržuje podle tradice zvyk "vystavování výbavy". V domě nevěsty bývá vyčleněna jedna místnost, kde jsou shromážděny všechny přehozy, deky, vyšívané ubrusy, ručníky, utěrky a řada dalších věcí, které si novomanželka přinese do své domácnosti.


Pravoslavná řecká svatba

Samotný svatební obřad se odehrává v pravoslavném kostele, s ohledem na vysoké teploty během letních měsíců bývají svatby často až v podvečer.

Ještě v kostele jsou novomanželé obdarováni - ženichovi přišpendlí svatebčané na klopu peníze, nevěsta dostává od nejbližších příbuzných ženicha zlaté šperky.

Řecká svatba

Řeckou svatbu může zažít kdokoli
Svůj svatební den může na řecké pevnině či na jednom z mnoha ostrovů zažít kdokoli. Řecko je totiž jednou s oblíbených svatebních destinací.

Během několika posledních let se také v Řecku zjednodušily zákony a uspořádat svatbu pro snoubence, kteří nejsou řeckými občany, je tedy snazší než dříve.

Řecká svatba

V Řecku si můžete nechat uspořádat venkovní svatbu, svatbu na pláži či v pravoslavném kostele. Jednou z mnoha výhod je i to, že můžete po svatbě v Řecku zůstat a užít si i líbánek.

Pravoslavná řecká svatba

Řecko nabízí budoucím novomanželům mnoho míst, na kterých se jejich svatba či líbánky mohou odehrát. Jedněmi z nejoblíbenějších jsou ostrovy Santorini, Korfu, Rhodos a Mykonos.

V pravoslavném kostele mohou mít svatbu jen ti, kteří jsou pokřtěni podle pravoslavné víry a mají o tom doklad, pokud tomu tak není, pak jsou obřady zpravidla v prostorách hotelů, na pláži nebo před kostelem. 

Pravoslavná řecká svatba 

Zájemci o svatbu si musí nechat přeložit své rodné listy a další potřebné doklady do řečtiny a zajistit si obřad předem, nelze se rozhodnout až na místě. Doklad o uzavření sňatku se pak ještě musí ověřit a zapsat do matriky v České republice.

Svatba Jany Novákové a Jiřího Adamce

Zajímavostí je, že v poslední době uzavřeli v Řecku sňatek například režisér Jiří Adamec na ostrově Samos a loni Karel Šíp na Chalkidiki.   

Oblíbená svatební místa v Řecku

Rhodos

Ostrov Rhodos

Rhodos je čtvrtým největším řeckým ostrovem. Leží ve východním Středomoří, odkud za jasného počasí můžete spatřit obrysy hor na tureckém pobřeží.

Rhodu se přezdívá Ostrov slunce, protože podle mytologie jej jako dar dostal bůh slunce Hélios od boha Dia. Ať už je to s mytologií jakkoliv, slunečné přízvisko si Rhodos určitě zaslouží.

Korfu

Řecko, Korfu

Korfu bývá pokládáno za zemi Fajáků, známou z mýtů o Odysseovi. Už dlouhá léta patří mezi nejoblíbenější prázdninová místa turistů z celého světa.

Ostrov si zamilovala i rakouská císařovna Sissi natolik, že si zde nechala postavit luxusní letní sídlo Achillion 

Mykonos

Řecko - přístav Mykonos

Přístav na tomto ostrově, zvaný Malé Benátky, je považován za největší architektonický klenot celého kykladského souostroví. Dvou- a třípatrové domy s dřevěnými balkony působí dojmem, že se vznáší přímo nad vodami – proto ta benátská přezdívka. Malé Benátky ocení zejména umělci – jsou oblíbeným motivem mnoha malířů a výtvarníků. 

Santorini

řecký ostrov Santorini

Černé skály, ztuhlá láva, krásné počasí a pláže s černým pískem, takový je Santorini. Sopečný ostrov v Egejském moři snoubí divokou přírodu s historií a uspokojí jak milovníky luxusu, tak něžné romantiky.

Někteří archeologové považují tento řecký ostrov za ztracenou bájnou Atlantidu.

Autor:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Agresivním prodejcům v Egyptě hrozí za obtěžování turistů vysoké pokuty

Za agresivní obtěžování turistů hrozí prodejcům v Egyptě vysoké pokuty....

Egypt tento týden schválil zákon, který ukládá vysoké pokuty za obtěžování turistů. Opatření se má týkat například...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Najdete na iDNES.cz