Řeka Vltava

Řeka Vltava | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Kam na vodu v Čechách. Přehled nejoblíbenějších výletů pro vodáky

  • 26
Léto je v plném proudu, a kdo zatím letos nestihl „namočit pádlo“, může se inspirovat v našem vodáckém přehledu nejoblíbenějších českých řek, ve kterém vám přinášíme tipy na nejkrásnější vodácké vandry i jednodenní plavby.

Vltava – nejoblíbenější vodácká řeka

Vltavou prostě musíme začínat. Je to totiž nejenom náš nejdelší vodní tok, ale také naše nejoblíbenější řeka mezi vodáky. Mezi výhody Vltavy patří čistá voda, dostatek vody i v období sucha, vodácky zajímavé úseky a krásná příroda. Díky tomu ale počítejte s velkou návštěvností, plnými kempy a velkým ruchem na vodě.

Nejoblíbenějším úsekem je jednodenní splutí Vyšší Brod – Rožmberk, na horní Vltavě můžete absolvovat nádherný jednodenní úsek Soumarský Most – Nová Pec, který podléhá přísné regulaci a je nutné povolení. Přečtěte si: Splutí Vltavy, kde za pár hodin uvidíte víc ledňáčků než lidí.

Vltava je vhodná i pro vícedenní plavbu, z Vyššího Brodu do Boršova pojedete zhruba čtyři dny, plavbu si můžete prodloužit o horní úsek, eventuálně můžete zkusit přeplout i Lipno. Potom počítejte s 6-7 dny putování.

Řeka Vltava
Řeka Vltava

Plavba na Vltavě je zajímavá i díky nádherné šumavské přírodě a mnoha památkám – navštívíte např. klášter ve Vyšším Brodu, hrad Rožmberk, Český Krumlov či zříceninu Dívčí Kámen. Daní za to vše je vysoký počet vodáků. Pokud si chcete užít klid, doporučujeme vyhnout se víkendům nebo jet mimo hlavní sezonu.

Tip autora: projděte si stezku Čertovy proudy pod hrází Lipna. Obvykle na konci prázdnin se pouští voda a ti zkušení mohou splout jeden z našich nejtěžších a nejkrásnějších vodáckých úseků.

Podívejte se, jak to právě teď vypadá na jezu v Českém Krumlově. Přímý přenos vám přináší Slow TV:

Lužnice – vodácká klasika

Lužnice bývala bezesporu nejoblíbenější vodáckou řekou. Dnes leží tak trochu ve stínu Vltavy, a to je možná dobře, protože tu nepotkáte tolik lidí. Řeka ve své horní části meandruje jihočeskými luhy a lužními lesy, vine se kolem rybníků a malebných vesnic. Pod Veselím se trochu zklidňuje a líně teče k Táboru, aby pod Táborem naposledy ožila na několika peřejích a provalených jezech.

Řeka Lužnice
Řeka Lužnice

Nejoblíbenější trasa putování začíná v Suchdole nad Lužnicí, využívá uměle vybudované Nové řeky, pokračuje úsekem Nežárky a končí v Bechyni – počítejte zhruba s týdnem plavby.

Romantici a jedinci odolní vůči komárům jezdí tzv. Starou řeku, která meandruje lužními lesy a protéká naším největším rybníkem Rožmberkem. Tady ovšem počítejte s mělčinami a padlými stromy. Kdo má méně času, může se vydat na jedno až dvoudenní plavbu třeba z Tábora nebo ze Suchdola.

Tip autora: vydejte se na plavbu na konci srpna a spojte ji s houbařením. Kolem staletých dubů na hrázích rybníků roste spousta hřibů!

Berounka – řeka pro rodiny a pohodáře

Berounka patří mezi naše vodácky nejjednodušší řeky. Prakticky po celé své délce teče líným tempem, jen tu a tam se svezete na vlnkách jezové propusti. Proto je to také řeka vhodná pro začátečníky nebo rodiny s menšími dětmi.

Berounku proslavil spisovatel Ota Pavel, který do jejího kraje zasadil dějiště mnoha svých povídek a knížky „Jak jsem potkal ryby.“ Kraj, kterým Berounka protéká, je skutečně nádherný a hodný prozkoumání. V horním úseku pod Plzní protéká široká a mělká řeka panenským údolím bez měst, silnic a železnice, teprve od Skryj ji lemuje významnější silnice. Pokud chcete, můžete navštívíte několik zřícenin a známé hrady Křivoklát a Karlštejn.

Řeka Berounka
Řeka Berounka

Nejčastější začátek splutí je v Chrástu u Plzně, odkud můžete v pohodovém tempu za týden doplout až k ústí do Vltavy. Kdo má méně času, může skončit již po 4-5 dnech v Nižboru nebo si může vybrat libovolný úsek, který poplujete jeden až dva dny. Půjčoven lodí je podél řeky dostatek.

Tip autora: navštivte Skryje, lokalitu s výskytem zkamenělin trilobitů a hezkým muzeem J. Barranda.

Sázava – pestrá řeka pro každého

Sázava má vícero tváří – na horním toku na jaře burácí peřeje Stvořidla, ve střední pasáži se tok zklidní, aby těsně před ústím do Vltavy ze sebe řeka vydala to nejlepší na úseku Týnec – Pikovice. V létě se ale nemusíte bát, protože vody není tolik a obávané peřeje jsou krotké nebo dokonce díky nízkému stavu vody nesjízdné.

Sázava teče pestrou středočeskou krajinou, protéká mnoha městy a městečky, míjí hrady i malebné zříceniny. Víceméně po celém toku Sázavu sleduje železniční trať, takže přeprava bez auta je zde bezproblémová. Na svém středním toku je Sázava většinou sjízdná i v obdobích sucha.

Řeka Sázava

Kdo má dost času, může se vydat na týdenní vandr na úseku Ledeč n. Sázavou – Pikovice, díky síti půjčoven lodí ale existuje bezpočet kratších variant. Pro jednodenní splutí je oblíbený sportovnější a velice populární úsek Týnec – Pikovice nebo poklidný úsek na střední Sázavě Kácov – Český Šternberk – Ledečko. Přečtěte si: Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid.

Tip autora: navštivte Huť František v Sázavě – kromě muzea a galerie si tu můžete vyzkoušet foukání skla nebo pískování.

Ohře – krajem lázní

Ohře je po Vltavě mezi vodáky druhou nejpopulárnější českou řekou. A zcela po právu. Řeka je sjízdná celoročně, na horním toku meandruje nádhernou krajinou a až k Nechranické přehradě poměrně svižně teče. Týdenní puťák je vhodný i pro začátečníky, protože na horní části je tok klidnější a umožní vám „rozjezdit se“ na živější střední část řeky.

Nejhezčí úsek řeky je mezi Karlovými Vary a Perštejnem. Pro klasické týdenní putování doporučujeme týden na úseku Cheb – Perštejn, případně lze pokračovat do Kadaně. Spodní úsek pod Nechranickou přehradou protéká zemědělskou krajinou a není tolik populární. Pro jednodenní až víkendové splutí je nejlepší úsek z Karlových Varů s koncem v Radošově, respektive v Perštejně.

Ohře ale nabízí mnohem víc než hezkou plavbu – můžete navštívit Karlovy Vary, hrad Loket nebo si zasurfovat na Nechranické přehradě.

Tip autora: Na Ohři najdete dostatek tábořišť – jedno z nejhezčích je Hubertus pod Karlovými Vary, kde řeka tvoří hezkou peřejku vhodnou pro potrénování.

Máte své oblíbené trasy? Podělte se o ně v diskuzi s našimi čtenáři.

Informace na webu

Podrobnější informace, včetně kilometráže, půjčoven lodí, tábořišť apod.: http://www.raft.cz/
Online vodočty: http://hydro.chmi.cz/hpps/

, pro iDNES.cz