Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset procházek po stopách britských literárních velikánů

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Přinášíme vám deset nejlepších míst spojených se slavnými britskými autory a jejich nesmrtelnými díly. Vydejte se po stopách Williama Shakespeara do středověkého městečka Stratford upon Avon či Roberta Burnse, autora slavné písně Auld Lang Syne.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: VisitBritain

Jane Austenová – Steventon, Bath, Chawton

Autorku Pýchy a předsudku a Northangerského opatství proslavily vtipné a trefné popisy společnosti počátku 19. století. Jane Austenová se narodila v malé vesničce Steventonu nedaleko Andoveru, kde i dnes můžete navštívit kostel sv. Nicholase ze 13. století, kam se chodila modlit.

Později se přestěhovala do modernějšího domu v Bathu, kde najdete centrum Jane Austenové. Poslední roky života strávila na farmě v Chawtonu v hrabství Hampshire, i zde máte možnost navštívit muzeum.

William Wordsworth – Lake District

William Wordsworth žil v nádherné krajině Jezerní oblasti, kde složil jedny z nejlepších básní, které kdy byly v angličtině napsány. Navštivte jeho dva domovy v Lake District, Dove Cottage a Rydal Mount a pozorujte scenérii, která ho inspirovala. Pokud chcete vidět i "spousty zlatých narcisů", vydejte se do kraje jezer na jaře.

Beatrix Potterová – Lake District

Další významnou osobností Jezerní oblasti je Beatrix Potterová, pro kterou byla příroda opravdovou vášní. Navštivte její příjemný domov Hill Top, jež je plný upomínek na slavnou spisovatelku, jejích akvarelů i informací o jejích okouzlujících příbězích. Venku v zahradě není těžké si představit Petra Králíčka poskakujícího mezi květinami, zeleninou a ovocem, které tu stále roste.

Brontëovi – Pennines

I přesto, že život Charlotty Brontëové a jejích sester, Emily a Anne, byl krátký, tragický a nešťastný, dal vzniknout románům, které dodnes patří mezi naše nejoblíbenější. Fara v krásné vesnici Haworth v západním Yorkshiru, kde žily se svým otcem, je dnes muzeem a je přesně ve stejném stavu, v jakém ho rodina opustila. Leží nedaleko divokých vřesovišť Pennin, které jsou popsány v románu Na větrné hůrce.

Ilustrační foto

Thomas Hardy – Dorset

Thomas Hardy strávil většinu života na dorsetském venkově. Navštivte malebný Hardyho dům, pod jehož střechou napsal romány Under the Greenwood Tree a Daleko od hlučícího davu (Far from the Madding Crowd), a město Dorchester, ve kterém poznáte Casterbridge ze Starosty casterbridgeského (Mayor of Casterbridge).

Robert Burns – Alloway, Ayrshire

Nejslavnější skotský bard Robert Burns je známý po celém světě. Autor básní jako Auld Lang Syne and Tam O' Shanter se narodil v Alloway, kde je dnes Burns National Heritage Park. Navštivte Alloway a prohlédněte si nejvýznamější Burnsovu sbírku na světě.

Robert Burns

Dylan Thomas – Swansea a okolí

Charismatický básník, dramatik a autor povídek zanechal fenomenální dílo pozoruhodné oslnivou představivostí, inspirované zemí a obrazy jeho rodného jižního Walesu. Idealizoval energii přírody a rytmus vln dorážejících na velšské pobřeží ovlivnil i jeho jazyk. Zamiřte do Swansea a vydejte se po jeho stopách v krajině jeho mládí. Centrum Dylana Thomase představuje stálou sbírku věnovanou autorovi.

William Shakespeare – Stratford-upon-Avon

Nejhranější dramatik světa obohatil západní kulturu nejen novými slovy, ale hlavně fascinující představivostí, jakou neměl žádný autor před ním ani po něm. Jeho komedie i břitké tragédie odhalují hlubiny lidské duše. Navštivte historické město Stratford nad Avonou a pět domů spojených s Williamem Shakespearem, včetně jeho rodného domu a domu Anne Hathawayové. Podívat se můžete i na básníkův hrob.

James Herriot – Yorkshire

Ve svých půvabných románech popisuje James Herriot krásu severního Yorkshiru, radosti i smutky jeho obyvatel a bohatě zúročuje i zkušenosti venkovského zvěrolékaře. Thirsk leží v centru kraje dnes známého jako "Herriotův kraj", který obklopuje Národní park Yorkshire Dales na západě a Národní park North York Moors na východě. Na adrese Kirkgate 23 v Thirsku dnes najdete World of James Herriot Museum, muzeum vytvořené na počest Jamese Herriota.

Dr Johnson – Londýn

Velký básník, editor a slovníkář sestavil první úplný anglický slovník ve svém domě na Gough Square 17 v letech 1748-1759. Dům Samuela Johnsona je jedním z mála tak starých obytných domů, které se v Londýně ještě dochovaly. V domě uvidíte dobové borovicové schodiště, obložení a kolekci dobového nábytku, tisků a portrétů.

navštivte velkou británie

Naplánujte si cestu s VisitBritain Journey Planner.

VisitBritain fanouškům Británie doporučuje sledovat soutěže na Facebooku či Twitteru.

Další informace o Londýně a Velké Británii hledejte na www.visitbritain.cz.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Najdete na iDNES.cz