Chorvatský ostrov Susak

Chorvatský ostrov Susak | foto: Profimedia.cz

Deset nádherných ostrovů Středomoří, o kterých jste neslyšeli

  • 15
O těchto ostrovech většina z vás nikdy neslyšela. Nelétají tam chartery a ani je nenajdete v nabídce klasických cestovních kanceláří. Podívejte se, jaké skvosty se skrývají kolem Středozemního moře. Nádherné ostrůvky ukryté před světem vytipoval zpravodajský server CNN.

1. Susak, Chorvatsko

Ostrůvek o rozloze zhruba 6 km², na němž žije asi 200 obyvatel, najdete v Kvarnerském zálivu jihozápadně od ostrova Lošinj.

Ostrůvek, kde se výjimečně daří vinné révě, skrývá nedotčenou přírodu, průzračné moře, písečné pláže a romantické zátoky - například zátoka Bok je proslulá léčivým pískem a kdysi tu dokonce stály malé lázně. Na ostrůvku, který voní bohatě rostoucím oreganem (dobromysl), nevede jediná silnice a panuje tu zákaz aut, jezdit tu mohou jen traktory nebo kola. Nenajdete tu ani žádné banky, bankomaty, funguje tady jedna malá pošta.

Jediným městem je stejnojmenný Susak se starobylými úzkými uličkami. Ostrůvek, na němž se našly při archeologických průzkumech římské a dokonce i pravěké artefakty, je chráněnou rezervací. I proto tady nestojí ani žádné hotely, ubytovat se však dá v některém z malé hrstky apartmánů.

Na Susak se dostanete lodí (Jadrolinia) z města Mali Lošinj na ostrově Lošinj, případně člunem z Rijeky na pevnině.

2. Alicudi, Itálie

Italský ostrov Alicudi

Alicudi je nejzápadnějším z Liparských ostrovů, ležící v Tyrhénském moři. V této oáze sopečného původu nenajdete žádné silnice, banky a kromě jednoho malého obchůdku a stánku s novinami žádné další obchody. Jediným dopravním prostředkem jsou soumaři. Jednotlivé osady jsou spojené systémem schodišť, dohromady to čítá na 10 tisíc schodů.

Všude naprostý klid, tyrkysově zbarvené moře a tiché pláže. V současné době je na ostrově řada opuštěných domů. Obydlená letní sídla patří Italům a cizincům.

Na Alicudi je možné se ubytovat, např. v komplexu Casa Hibiscus Resort přímo s výhledem na moře.  

3. Chrisi, Řecko

Řecký ostrov Chrissi

Tento bývalý pirátský ostrov o rozloze asi 5 km² s palmami, písečnými dunami a smaragdovou vodou leží jižně od Kréty v Libyjském moři. Na ploše 35 hektarů se tu rozprostírá les z libanonských cedrů, jediný svého druhu v Evropě.

Kromě cedrů je ostrov, který vypadá jako střižený z Karibiku, známý unikátními památkami - najdete tu zbytky středověké kaple, ale především ruiny mínojských staveb i římské hroby.

Atrakcí ostrova je pláž v zátoce Belegrina, známá také jako Zlatá pláž, bohatě pokrytá malinkými mušličkami, korály i různými zkamenělinami.

Ostrov je kvůli nedotčené přírodě chráněný jako národní park, nesmí se tu kempovat ani rozdělávat oheň. Návštěvníci se sem dostávají na výlety lodí z Lerapetry na jižním pobřeží Kréty. A bohužel si odsud nemůžete odvézt ani žádnou mušličku - obsah batohů i kapes se při odjezdu lodí často kontroluje, upozorňuje server nakrete.cz.

4. Iles Sanguinaires, Francie

Francouzské soustroví Iles Sanguinaires

Souostroví, jehož název v překladu znamená Krvavé ostrovy, se skládá ze čtyř neobydlených ostrůvků západně od pobřeží Korsiky, největším je Mezzu Mare s majákem. Ostrůvky, které tvoří vulkanické horniny červené barvy, jsou proslulé úchvatnými západy slunce, takže večer vypadají jako v plamenech. Místní tvrdí, že nabízejí nejkrásnější večerní podívanou na celé Korsice.

Podle řady pověstí za sebou ostrovy mají temnou minulost. V dávných dobách byly magnetem pirátů a rovněž se tu nacházejí pozůstatky lazaretu, kam byli umisťováni do karantény lovci korálů po návratu z Afriky, podle některých zdrojů byli nakaženi morem.

Na ostrovech, které vyhledávají hlavně potápěči, jachtaři a surfaři, se nedá ubytovat, krásný výhled na ně se ale naskýtá z hotelu Stella di Mare na Korsice. Jezdí sem také výletní čluny z přístavu Ajaccio.

5. Linosa, Itálie

Italský ostrov Linosa

Ostrov Linosa (sicilsky Linusa) patří k Pelagickým ostrovům v Sicilském průlivu ve Středozemním moři. Dopravit se na tento sopečný atol je zdlouhavé, ale za tu námahu to stojí. Když se sem dostanete, budete mít pocit, jako byste se ocitli na jiné planetě. Najdete tady například uhlově černou pláž La Pozzolana se žlutými i červenými vrstvami písku, s oblíbeným barem Black Planet (Černá planeta). Naopak hlavní vesnička se skládá z růžových a zelených stavení.

Ostrov je domovem želv Caretta caretta. Můžete se sem vydat na výlet lodí z ostrova Lampedusa, nebo se tu i ubytovat v některé z vilek, například Casa Faro.

6. Medes, Španělsko

Španělské souostroví Medes

Zatímco severovýchodní pobřeží Španělska Costa Brava mohou v létě zaplavit davy turistů, jen na dohled od letoviska a bývalé rybářské vesnice Estartit leží sedm vápencových ostrovů, které představují naprostou oázu.

Už začátkem 90. let minulého století tady vznikl přírodní mořský park Illes Medes, který se svojí rozlohou přes 509 tisíc m² patří k největším ve Středomoří a je rájem potápěčů. Ti mohou prozkoumávat i jeden ze dvou lodních vraků poblíž ostrovů.

Ubytovat se lze ve stylovém hotelu Cal Tet v Estartitu a na ostrovy se vydat lodí.  

„Členité pobřeží a rezervace Illes Medes poskytuje velké množství nádherných lokalit pro zkušené potápěče i pro začátečníky. Pod vodou lze obdivovat především velké kanice, chobotnice a murény. Někdy je možné spatřit i rejnoky nebo měsíčníky. Za zmínku stojí i bohaté kolonie různobarevných gorgónií a červených korálů,“ píše se na webu www.barakuda-diving.cz, který zdůrazňuje, že jde o lokalitu, kde je ve Středozemním moři nejvíc ryb a korálů.

7. Bozcaada (Tenedos), Turecko

Tento půvabný ostrov se opakovaně umisťuje v prestižních anketách i renomovaných průvodcích (např. Lonely Planet) mezi desítkou nejkrásnějších ostrovů Evropy i světa. 

Turecký ostrov Bozcaada

Ostrov, spojený s dávnou historií, je zmíněný v Homérově Iliadě jako místo, kde řecká flotila čekala na Odysseovo znamení, aby mohla zaútočit na Tróju.

Na ostrově, kde se skvěle daří pěstování vína, najdete úchvatné skryté pláže, romantické zátoky, malebné domky i rybářské taverny. Dominantou ostrova je hrad, přestavěný v roce 1855, který je považovaný za nejzachovalejší v Turecku. Lákavý je ranní trh u přístavu, kde si mimo jiné můžete koupit například místní specialitu - džem z rajčat a okvětních lístků růží nebo třeba tymiánový med.

Dostanete se sem lodí z Geyikli, ubytovat se lze přímo na ostrově.

8. Palmarola, Itálie

Italský ostrov Palmarola

Tento skalnatý neobydlený ostrov v Tyrhénském moři, ležící u západních břehů Itálie, je druhým největším v Pontinském souostroví.

Ostrov s nádherným skalnatým pobřežím posetým jeskyněmi, zátokami, útesy a skalisky, je přírodní rezervací. I tady je ale několik přístavů, kde mohou přistávat lodě, které sem vozí turisty na jednodenní výlety. V létě je tu v provozu i několik restaurací, vykoupat se je možné na některé z několika malých pláží.

9. Serifos, Řecko

Řecký ostrov Serifos

Ostrov Serifos v souostroví Kyklady v Egejském moři láká hlavně ty, kteří touží po klidné dovolené v příjemném klimatu.

Hlavní atrakcí ostrova je starověká mramorová rozhledna Bílá věž, klášter Taxiarches či krápníková jeskyně Koutalas. Kde najdete takový luxus, že budete dokonce v srpnu u moře téměř sami a budete ve vzduchu cítit vůni tymiánu a zralých fíků, jako třeba na místních plážích Karavi či Ampeli.

Na ostrově je možné se ubytovat, dostanete se sem lodí z athénského přístavu Pireus.

10. Ile Piana, Francie

Francouzský ostrov Ile Piana

Tento miniostrůvek vypadá na pohled jako nějaký atol někde v Mikronésii, leží však 300 metrů od jižního cípu Korsiky. S ní je spojený písečnou šíjí, ležící asi 40 centimetrů pod hladinou, dá se na něj buď doplavat, nebo dojít pěšky z korsické pláže Pintarella.

Ostrůvek se vyznačuje pudrově jemným pískem a jednou z nejčistších vod ve Středomoří. Ubytovat se dá v golfovém resortu Villa Sperone.

Užijte si dovolenou u moře

Se slevovým portálem Raketa.cz navíc ještě ušetříte! Navštivte Itálii, Chorvatsko nebo sluncem zalité Španělsko. Z pobytových balíčků si vybere opravdu každý.