I na sjezdovkách platí pravidla, která by lyžaři a snowboardisti měli dodržovat. Ilustrační foto

I na sjezdovkách platí pravidla, která by lyžaři a snowboardisti měli dodržovat. Ilustrační foto | foto: SkiResort Černá hora - Pec

Desatero na sjezdovky. Proč existuje a na co si dát na horách pozor

  • 34
V krásných slunečných dnech přeplněné sjezdovky mnohdy zavání nebezpečím úrazu. Proto některé areály hlídají skipatroly. Dbají zejména na to, aby lyžaři dodržovali deset pravidel pro chování na sjezdových tratích, která doporučuje Mezinárodní lyžařská federace.

Každé lyžařské středisko i každá země mají svá pravidla, jak se má lyžař chovat na sjezdovce. Desatero Mezinárodní lyžařské federace (najdete ho na konci článku) může sloužit jako jejich univerzální přehled. Dnešní společnost je však pravidly přehlcená, a nabízí se tak otázka, zda jsou nutná i v případě pohodového pobytu na horách.

Piráti sjezdovek

Pohled zkušeného lyžaře

Z mé dlouholeté lyžařské zkušenosti vím, že nejdůležitější je na sjezdovkách následující: Zaprvé absolutně se spolehnout sám na sebe. Zadruhé zvládnout své ego, nebo-li uvědomit si své schopnosti a možnosti. Zatřetí předvídat, protože svým způsobem se může kdykoli stát cokoli. Začtvrté nepřehánět to s alkoholem. A zapáté nepodceňovat únavu. Petr Pravda

„Všeobecně nejsem zastáncem přehnaných regulací a dozoru, stačilo by, kdyby lyžaři zachovávali elementární zásady slušnosti a chovali se ohleduplně k ostatním účastníkům ‚sjezdového provozu‘“, říká Petr Kubka, člen Ski klubu novinářů České republiky.

„Bohužel tomu tak není, a proto vzniká poptávka po pravidlech a poté dohledu nad jejich dodržováním. A dokážu si představit, že do budoucna nás čekají i postihy za jejich porušování. Protože na stále frekventovanějších sjezdových tratích se vyskytuje stále více jedinců, kteří porušují psaná i nepsaná pravidla bezpečného provozu a jezdí po sjezdovkách jako řidič po silnici bez řidičáku,“ doplňuje Kubka.

Jako první v Česku okusili lyžování v nové sezoně na Černé hoře v Krkonoších...

Podle náčelníka Horské služby v Krkonoších tuzemští lyžaři o základních pravidlech ví a snaží se je dodržovat.

Pozor na děti

Na dodržování základních pravidel na českých sjezdovkách dohlíží také členové Horské služby. Podle náčelníka Horské služby v Krkonoších převážná většina lyžařů o těchto pravidlech ví a také je dodržuje, ale přesto se stále objevují některé prohřešky, které ohrožují bezpečnost dalších lidí na sjezdovkách.

„Lyžaři a snowboardisté často zastavují na nepřehledných místech, nebo za horizonty (hrany cest, za zatáčkami), rozjíždějí se bez rozhlédnutí a traverzují sjezdovku od kraje ke kraji,“ říká Adolf Klepš, náčelník Horské služby ČR v Krkonoších.

Podle něj zapomínají lidé na sjezdovkách také na dodržování dostatečného odstupu od ostatních lyžařů a nemají pak čas reagovat na náhlou změnu směru jízdy. „ Platí to zejména u dětí, které jsou svým způsobem nevyzpytatelné. Rozptyluje je spousta věcí a je potřeba s tím počítat,“ doplňuje Klepš.

Chotouňská sjezdovka

Podle něj je všeobecně při výletu do hor důležité odhadnout také své vlastní síly. „V případě hřebenových túr také apelujeme na zodpovědné naplánování trasy vzhledem k povětrnostním podmínkám, zdatnosti a technickým dovednostem, zásadní je přizpůsobit vybavení na túru aktuálním podmínkám,“ říká Adolf Klepš.

„Lidé by také neměli zapomínat na stažení naší aplikace Horská služba, mít u sebe nabitý mobil a v případě, že se jedná o člověka se zdravotními potížemi, tak také léky,“ doplňuje Klepš, který si poměrně překvapivě pochvaluje zodpovědný přístup turistů na horách k alkoholu. „S alkoholickými excesy na sjezdovkách, ale ani v terénu žádné zásadnější problémy nemáme.“

Desatero pravidel chování na sjezdovkách podle Mezinárodní lyžařské federace

1. Ohled na ostatní lyžaře

Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění

Předjíždět se může shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění

Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení

Každý lyžař se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek

Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech

Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.