Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desatero, jak přežít na sjezdovce

  14:10aktualizováno  14:10
Je čas hlavních jarních prázdnin a s ním bohužel i zvýšené nebezpečí úrazů na sjezdovkách. Jen za posledních pár dnů zemřeli dva čeští sjezdaři a další se vážně zranili.
Pád na lyžích, úraz - ilustrační fotografie

Pád na lyžích, úraz - ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Já sám jsem pak byl minulý týden v Itálském Val di Fiemme svědkem hned dvou vážných úrazů během jediného dne, při nichž zasahoval na jediné sjezdovce dvakrát vrtulník.

Hlavní příčiny, proč se množí úrazy na sjezdovkách právě v tomto období, jsou dvě a obě vyžadují maximální respekt. První je přetíženost sjezdových tratí a tou druhou je obleva, která zasáhla české hory i Alpy a výrazně mění během dne kvalitu sjezdovek.

Na co si tedy dát pozor a co udělat pro své zdraví? 

Mít vždy helmu a dobře seřízené vázání

Pavel Cinger z Horské služby Krkonoše radí jezdit pokud možno vždy s helmou. "U dětí by to měl být zákon, u dospělých téměř taky," říká.

Děti jsou menší a jejich hlava je tedy zejména při srážkách automaticky více ohrožena. Například švédský lyžař, který se tento týden srazil na sjezdovce v Bad Gasteinu s českým chlapcem, měl právě vážná zranění hlavy. "Ale pozor," upozorňuje Cinger, "ani přilba není všemocná, pokud někdo nepřizpůsobí jízdu svým schopnostem."

Vedle helmy doporučuje člen Horské služby i takzvané páteřáky – plastové chrániče páteře, které už zcela běžně užívají freeridoví jezdci. "Helma ani páteřáky nejsou všemocné, ale určitě neublíží a dá se tím snížit riziko úrazu." 

Maximální pozornost je třeba věnovat rovněž seřízení vázání. Bývá zvykem si v rodině nebo mezi přáteli měnit a zkoušet různé lyže. Jestliže si však žena o hmotnosti 60 kilogramů půjčí lyže od svého partnera, který váží o 25 kg více, pak při jakémkoli pádu extrémně riskuje zranění, protože lyže se jí s největší pravděpodobností nevypnou. Proto při je každé výměně lyží nutné správně nastavit i vázání. 

Úraz na lyžích - ilustrační fotoDesatero pro jízdu na sjezdovce

A teď desatero pro jízdu po sjezdovce. Sjezdové tratě u nás, ale i na mnoha místech v Alpách – jak jsem se sám přesvědčil minulý týden v Itálii – bývají přehuštěné lyžaři a snowboardisty. Kvalita sněhu díky náhlé oblevě pak v průběhu dne prudce klesá, sníh je nejprve zmrzlý, ale brzy povolí a těžkne a lyžař v něm hůře manévruje.

  • 1) První pravidlo zní - vybírat si sjezdovky podle svých schopností a zároveň přizpůsobit rychlost podmínkám a provozu.
  • 2) Kdo je rychlejší a jede zezadu, musí dávat pozor na ty, kteří jedou před ním. Znamená to předvídat a objíždět ostatní lyžaře v dostatečné vzdálenosti. Pokud si nejsme jisti, vyplatí se raději zastavit.
  • 3) Náhlými a nepředvídatelnými manévry neohrožovat rychleji jedoucí lyžaře za sebou a vedle sebe.
  • 4) Zastavovat předvídatelně a tak, abychom byli už zdálky vidět. Nikoli tedy náhle, uprostřed sjezdovky, na úzkých nepřehledných místech nebo pod terénními zlomy, kam není zdálky vidět.
  • 5) Za hustého provozu nikdy nekřižovat sjezdovku v celé šířce – platí to zejména pro ty, kteří jezdí radikální carving. Riskují srážku s někým, kdo jede zezadu.
  • 6) Při jízdě u kraje sjezdovky nechávat vedle sebe ještě aspoň nouzový únikový prostor pro ty, kteří jedou případně rychleji, aby mohli projet okolo a neskončili v lese.
  • 7) Dávat maximální pozor a snížit rychlost tam, kde se křižují sjezdovky, kde jsou výjezdy z lanovek, u ramp a skiparků. Dnes se jedná o jednu z nejnebezpečnějších zón.
  • 8) Výrazně zpomalit před dojezdy na konci sjezdových tratí a u lanovek, kde se hromadí ostatní lyžaři.
  • 9) Jet ohleduplně a pomalu v zúžených zónách, zejména na úzkých přejezdech mezi sjezdovkami.
  • 10) Nepřejíždět terénní zlomy, za něž nevidíme, vysokou rychlostí. Může tam stát či jet pomalý lyžař, při nejhorším ležet dítě, které tam upadlo. 

Pavel Cinger zdůrazňuje, že každý lyžař by měl přizpůsobit rychlost a výběr sjezdovky svým schopnostem. "Špatný lyžař na velmi náročné sjezdovce překáží a někdy skoro ohrožuje zdatné lyžaře," říká.

Faktor třetího kritického dne

Ondřej Katz, šéfredaktor Ski magazínu a zkušený lyžař v jedné osobě, upozorňuje také na nutnost odpočinku. "Takzvaný třetí kritický den na lyžích není hloupost. Navíc se může i během jediného týdne dostavit i podruhé."

Kromě toho z vlastní zkušenosti varuje před jakousi lyžařskou euforií. "Pozor je třeba dávat i v momentech, kdy si myslíme, že se nám nemůže nic stát a že nám sjezdovka doslova patří. To je přesně ten moment, kdy je třeba si říci pozor a malinko ubrat," říká.

Alkohol

Samostatnou kapitolou je alkohol. Většina z nás je přesvědčena, že pivo, ale zejména víno a různé "šnapsy" a panáky prostě k lyžování odjakživa patří. Pavel Cinger se nedomnívá, že by například v Krkonoších byl alkohol takovým nebezpečím. V Alpách s tím ale začínají mít problémy. V některých zemích při vážných nehodách proto už kontrolují i hladinu alkoholu v krvi. Pokud je lyžař zraněný a prokáže se, že před jízdou pil, pojišťovna odmítne platit.

Poslední rada proto zní: s alkoholem na sjezdovce raději velmi střídmě a pořádné aprés ski si dopřád až po definitivním sundání lyží.

Záchranáři ošetřují zraněného lyžaře na sjezdovce - ilustrační foto

Autor:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Najdete na iDNES.cz