Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den odletu

  15:45aktualizováno  15:45
Kompletní sestava českých horolezců i s lékařem nyní ukrajuje poslední hodiny před odletem z Pákistánu. Zatímco Josef Šimůnek se Zdeňkem Hrubým odjeli společně se zástupcem agentury Advaced Tours of Pakistan na ministerstvo turistiky, ostatní členové leží slastně v hotelových postelích a sledují na HBO jeden film za druhým. V Islamábádu jakoby se se všemi horolezci chtěl rozloučit zde málo vídaný monzun, a tak zlomyslně prší. Není to ale zase taková katastrofa, alespoň se zmírnil jinak velmi nepříjemný žár rozpálených ulic, zdí a aut.

Každý ze skupiny strávil několik hodin na trhu. V Ravalpindi (původně hlavní město než se vláda rozhodla postavit nové, o pátnáct kilometrů dál) je spousta obchodníčků jen tak na kraji silnice, spousta špinavých krámků a hotně i rádoby pěkných klimatizovaných obchodů.

Připravené jsou už i sudy s lezeckým materiálem, které poletí cargem. O půlnoci Pákistánského času odjíždějí všichni na letiště. Ale protože nás už Pákistán laččemu přiučil, je potřeba dodat: Insallah.

Natažená dlaň

Styčný důstojník je z nás možná nejštastněšjí: je doma, rozhodně tlustší, protože během celé expedice nehnul ani prstem, nechal si ve svých asi osmadvaceti letech narůst za ty dva měsíce chlapsky plnovous (špičky kníru si dokonce začal kroutit nahoru - vypadá komicky), má pocit, že ukočíroval svou první expedici a konečně mu šéf výpravy napsal potvrzení, že dosáhl výšky 6000 metrů - ve skutečnosti prd dosáhl, nehnul se od kuchyně, a tudíž dostane jako armádní kapitán extra výškový odznak a příplatek.

Ale ještě to nebylo všechno. Hned jak jsme dorazili do Islamábádu, nabízel úředník agentury, že je možné ihned zajet na ministerstvo a oficiálně expedici ukončit. O dva dny dříve. Budete mít už klid, sliboval. Ne, postavil se tehdy styčák. Musíme prodiskutovat ještě nějaké věci. Na ministerstvo půjdeme až těsně před odletem!

V tu chvíli všem zatrnulo. Styčák bude chtít expedici vydírat. Bez jeho blahovůli propadnou peníze složené na záchranný vrtulník, záloha pro případ zanechání odpadků v kempu a další a další peníze... Co teď? Šimůnek v tu chvíli horečně vzpomínal, co všechno původně dost jelimansky nezkušenému styčákovi řekl o nepálských styčných důstojnících - ti vyžadují kompletní horolezeckou výstroj (aby ji obratem prodali), stan (aby ho prodali), nové oblečení (aby ho prodali), extra úplatek za bezproblémovost a část vrácené zálohy na odpadky.... Tohle všechno, že by si ten kluk pákistánská troufl?

Nakonec ne tolik. Za všechno mohl pákistánský systém vyplácení styčných důstojníků: za každý den dozoru na expedici mu náleží 30 USD. A to v termínu od prvního přijetí na ministerstvu do druhé návštěvy úřadu. Takže o nějaké urychlování procesu styčák Chalid skutečně nestál.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz