Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den odletu

  15:45aktualizováno  15:45
Kompletní sestava českých horolezců i s lékařem nyní ukrajuje poslední hodiny před odletem z Pákistánu. Zatímco Josef Šimůnek se Zdeňkem Hrubým odjeli společně se zástupcem agentury Advaced Tours of Pakistan na ministerstvo turistiky, ostatní členové leží slastně v hotelových postelích a sledují na HBO jeden film za druhým. V Islamábádu jakoby se se všemi horolezci chtěl rozloučit zde málo vídaný monzun, a tak zlomyslně prší. Není to ale zase taková katastrofa, alespoň se zmírnil jinak velmi nepříjemný žár rozpálených ulic, zdí a aut.

Každý ze skupiny strávil několik hodin na trhu. V Ravalpindi (původně hlavní město než se vláda rozhodla postavit nové, o pátnáct kilometrů dál) je spousta obchodníčků jen tak na kraji silnice, spousta špinavých krámků a hotně i rádoby pěkných klimatizovaných obchodů.

Připravené jsou už i sudy s lezeckým materiálem, které poletí cargem. O půlnoci Pákistánského času odjíždějí všichni na letiště. Ale protože nás už Pákistán laččemu přiučil, je potřeba dodat: Insallah.

Natažená dlaň

Styčný důstojník je z nás možná nejštastněšjí: je doma, rozhodně tlustší, protože během celé expedice nehnul ani prstem, nechal si ve svých asi osmadvaceti letech narůst za ty dva měsíce chlapsky plnovous (špičky kníru si dokonce začal kroutit nahoru - vypadá komicky), má pocit, že ukočíroval svou první expedici a konečně mu šéf výpravy napsal potvrzení, že dosáhl výšky 6000 metrů - ve skutečnosti prd dosáhl, nehnul se od kuchyně, a tudíž dostane jako armádní kapitán extra výškový odznak a příplatek.

Ale ještě to nebylo všechno. Hned jak jsme dorazili do Islamábádu, nabízel úředník agentury, že je možné ihned zajet na ministerstvo a oficiálně expedici ukončit. O dva dny dříve. Budete mít už klid, sliboval. Ne, postavil se tehdy styčák. Musíme prodiskutovat ještě nějaké věci. Na ministerstvo půjdeme až těsně před odletem!

V tu chvíli všem zatrnulo. Styčák bude chtít expedici vydírat. Bez jeho blahovůli propadnou peníze složené na záchranný vrtulník, záloha pro případ zanechání odpadků v kempu a další a další peníze... Co teď? Šimůnek v tu chvíli horečně vzpomínal, co všechno původně dost jelimansky nezkušenému styčákovi řekl o nepálských styčných důstojnících - ti vyžadují kompletní horolezeckou výstroj (aby ji obratem prodali), stan (aby ho prodali), nové oblečení (aby ho prodali), extra úplatek za bezproblémovost a část vrácené zálohy na odpadky.... Tohle všechno, že by si ten kluk pákistánská troufl?

Nakonec ne tolik. Za všechno mohl pákistánský systém vyplácení styčných důstojníků: za každý den dozoru na expedici mu náleží 30 USD. A to v termínu od prvního přijetí na ministerstvu do druhé návštěvy úřadu. Takže o nějaké urychlování procesu styčák Chalid skutečně nestál.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz