Davos - Vláček do Parsennu | foto: Petr Bůček, MF DNES

Davos: tam, kde postavili první lyžařský vlek v Evropě

  • 3
O Davosu slýcháme hlavně v souvislosti se Světovým ekonomickým fórem, které právě dnes začalo. Davos – to je ale také výborné lyžování na 307 kilometrech sjezdovek, které si oblíbily nejen celebrity. Jak se lyžuje ve středisku, kde v roce 1934 otevřeli první vlek v Evropě?

Mlha přede mnou, mlha za mnou

Připadala jsem si jako v jedné české pohádce, která začíná slovy: za mlhou hustou tak, že by se dala krájet... Vyjela jsem lanovkou na vrchol Jakobshornu ve švýcarském Davosu těšíc se na blyštící se závěje sněhu a krásně urolbované sjezdovky, čekalo mě ale překvapení: mlha za mnou, mlha přede mnou.

Tak rychlé nahlédnutí do mapy a hurá do neznáma. Chvíli jsme tápali, chvíli jsme i stoupali, jaké ale bylo naše překvapení, když jsme sjeli trochu níž, mlha se rozplynula a my zjistili, že nám pod lyžemi vrže čerstvý prašan.

Namísto upravené sjezdovky jsme naše obloučky krájeli ve volném terénu. Za chvíli se objevil les a vykácená louka, ze které čněly pařezy, ideální místo pro slalom. Ještě o něco níž stály selské usedlosti, kde nám ochotně řekli, že lyžařské středisko leží pár kilometrů odtud a odveze nás tam linkový autobus, jehož zastávka leží asi o kilometr níž.

Večer jsme kamarádům mohli udělovat zasvěcené rady, jaký je vlastně zdejší vyhlášený "freeride“.

Kde lyžuje Angelina Jolieová i princ Charles

Takové bylo moje seznámení se švýcarským Davosem, mondénním střediskem, kam se za sportem a léčebnými kúrami jezdí více než sto let. Není to pouze místo, kam se sjíždí evropská smetánka, dům si tu koupila i Tina Turnerová, ráda sem jezdí i Angelina Jolieová, švédský král Karel Gustav či britský princ Charles. Na své si zde však přijdou i milovníci dobrého lyžování, ať už je stav jejich konta jakýkoliv.

Jezdit zde můžete na 307 kilometrech sjezdovek, celkem na sedmi kopcích a v pěti centrech, která nejsou vzájemně propojená vleky ani lanovkami. Jsme ve Švýcarku, a tak propojení zabezpečuje vlak.

Davos

Světové ekonomické fórum

Svou každoroční chvíli slávy však Davos, nejvýše položené město v Evropě, prožívá právě teď: od 24. do 28. ledna se zde koná každoroční Světové ekonomické fórum. Toho se každý rok účastní na 3000 finančníků, politiků, vědců i zástupců nevládních organizací.

V Česku se nejslavnějším propagátorem Davosu stal prezident Václav Klaus, který se konference několikrát zúčastnil. Ale ani on si nezapomněl nasadit lyže a vyzkoušet zdejší terény.

Davos dobře znají i milovníci hokeje. Každý rok se tu hraje Spenglerův pohár, na kterém už desítky let soutěží i české týmy. Vlaječky Sparty Praha, Rudé hvězdy Brno, klubu ČLTK najdete v místním Muzeu zimních sportů.

Turnaj získal své jméno po Alexandru Spenglerovi, německém lékaři a bakteriologovi, odsouzeném v Německu k trestu smrti za účast na revoluci v roce 1848. Ten rozpoznal léčebný potenciál zdejšího klimatu a v roce 1853 zde otevřel první kliniku specializující se na léčbu dýchacího ústrojí a tuberkulózy. Od té doby zažívá Davos velký boom.

Davos

První lyžařský vlek v Evropě

I počátky lyžování lze připsat Spenglerovi. Patřily mu totiž první lyže v Davosu, které si dnes můžete prohlédnout v muzeu. V roce 1932 tu otevřeli lyžařskou školu. O dva roky později postavili první vlek v Evropě, takzvanou kotvu pro jednu osobu.

Na počátku dvacátého století byl Davos městem s výstavními klinikami a rozlehlými balkony na leženou, odpočinek v horizontální poloze, který nemocným ordinovali lékaři.

Tuto zlatou éru Davosu bezkonkurenčně popsal ve své knize Kouzelný vrch Thomas Mann. On sám tady pobýval dvakrát, když přijel na návštěvu své nemocné ženy Katyi. Jeho pokoj mohou turisté i dnes navštívit v hotelu Belveder.

Davos

Kam na lyže

Vyberou si tady všichni lyžaři: Pischa, Jakobshorn, Rinerhorn, Parsenn, Madrisa – to jsou názvy pěti davoských lyžařských středisek. Každé z nich má něco do sebe.

Vyhlídkovým vláčkem do Parsennu

Nejstarší a zároveň největší je Parsenn. Nahoru se dostanete dvěma červenými vláčky, které tak často zdobí davoské pohlednice. Ten druhý je opravdu vyhlídkový, Davos odtud máte jako na dlani. Až na vrchol Weissfluchjoch, což je nejvyšší bod Davosu nabízející bezkonkurenční vyhlídku, lyžaře vyváží obří kabina.

Odtud se můžete spustit dvěma černými sjezdovkami, na které jako stužky na obrovské mašli navazují další a další červené sjezdovky. Snad nejdelší z nich vede do Schiferu. Ostřejší úseky se zde střídají s placatými rovinkami.

Zdejší specialitou je Carvingpiste, široká modře značená sjezdovka, která, jak její název napovídá, vyhoví především vyznavačům dlouhých rychlých oblouků.

Na Parsennu si můžete změřit letmý kilometr anebo se pozdravit s princem Charlesem. Místní říkají, že je možné ho tu čas od času potkat. Parsenn je místo pro pohodové lyžování, ocení ho především rodiny s dětmi.

Černé sjezdovky na Jacobshornu

To Jakobshorn je o něco ambicióznější. Tvoří ho sice jen pět sedačkových lanovek, nabízí však náročnější černé sjezdovky, které dají zabrat.

O tom, že Švýcaři neberou lyžování tak vážně, se můžete přesvědčit na vrcholu jedné z nich. Stojí tu horská bouda Jatzhütte, kde si kromě kávičky, dobrého jídla či něčeho ostřejšího můžete vychutnat hory pohledem ze sauny nebo z vyhřátého bazénku, který stojí jen tak na sněhu. Právě jeho návštěvníci jsou nejfotografovanějším artiklem této zastávky.

Davos

Lyžování je společenská událost

Lyžování není pro Švýcary jen závod s časem a permanentka vyježděná do posledního kilometru a minuty. Je to společenská událost, během které potkáte přátele a dopřejete si vydatnou snídani, oběd, zastávku na kávu s koláčem a později i něco ostřejšího.

Další ze středisek, Madrisa, nabízí sedm vleků s přehlednými červenými tratěmi, nepříliš velký je také Rinenhorn. Pischa se čtyřmi vleky se od této sezony proměnila ve freeridovou zónu s neupravovanými tratěmi. Takový je Davos.

Může se hodit


Jak se tam dostat

Z Prahy do Davosu je to téměř 700 km. Jede se přes Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Lindau, kolem rakouského Bregenz dolů na jih Švýcarska – na Davos. Ve Švýcarsku a Rakousku potřebujete dálniční známku, lze to ale objet. Pak musíte počítat s dvouhodinovým zdržením.

Kde se ubytovat
Najdete tu drahé přepychové hotely, ale i levné penziony a ubytovny, kde najdete ubytování od 50 švýcarských franků.

O středisku
sjezdovky celkem: 307 km
počet sjezdovek: 103
přepravní kapacita: 63.000 osob za hodinu
běžecké tratě: 75 km
nadmořská výška: 1124–2844 m n. m.
v létě: z Davosu se dostanete až na 700 km stezek

Kam se vypravit po lyžování
Bernina Express: vyhlídkový expres s velkými okny, který se vyšplhá až do nadmořské výšky 2253 metrů. Odtud klesá do italského Tirana. Na cestu tam a zpět si vyhraďte 7 hodin a zaplatíte 80 franků.
Pivovar Monsteiner: leží za Davosem a údajně jde o nejvýše položený pivovar na světě. Najdete ho ve výšce 1625 metrů a byl založen před šesti lety. Pivo chutí uspokojí i české milovníky zlatavého moku.

Další informace: www.davos.ch


Britská královská rodina