Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dárek pro labužníka

  16:11aktualizováno  16:11
Tato příhoda se stala již hodně dávno, ovšem rád na ni vzpomínám. Vraceli jsme se po několika týdnech vlakem domů. V kupé bylo dusno, přátelé podřimovali a já si v duchu promítal nádherně strávené dny v horách Kavkazu a později na Kubáni. Dny strávené v divokých, neprostupných údolích a pohořích Kavkazu v překrásné přírodě, návštěvy zapadlých horských vísek, dlouhé debaty s vesničany, jejich obrovská chudoba, ale čisté srdce a úžasná pohostinnost. To vše náhle přerušil nově příchozí, vousatý, opálený děda s dýmkou v puse.

Do kupé se vsunul obrovský černý, notně odřený kufr a za ním drobný, vousatý, opálený děda s dýmkou v ústech. Na hlavě měl nezbytnou placatou čepici se štítkem. "Chlapci, máte tu volno? Všude je plno a nikde mne nechtějí," řekl stařík a spiklenecky na nás mrknul, silně zabafal z dýmky a usmál se. Aniž čekal na odpověď, posunul odřený kufr do uličky a vměstnal se mezi nás. Únava ze všech rázem spadla. Se staříkem vstoupilo do kupé veselí a dobrá pohoda.

Byl to rybář z Azova. Celý život strávil na moři. Nyní je na odpočinku, ale ryby loví stále. Jede prý do Moskvy k vnukovi, který tam bydlí a pozval ho na nějakou dobu k sobě. Děda v Moskvě ještě nebyl, a tak se moc těší. Vyprávěl plno zajímavých, napínavých i žertovných příběhů ze života. Dychtivě jsme naslouchali. Nabídl jsem dědovi žigulovské pivo, které jsme dostali od přátel na cestu, a zábava nerušeně pokračovala. Horko a dusno neustávaly, co šlo otevřít, bylo otevřené.

 Po chvíli byla však tato pohoda narušována stále větším a větším pachem z ryb. I přes stálý průvan pach neustával, ale sílil, až to bylo téměř neúnosné. Ulička před naším kupé v jinak plném vagonu se téměř úplně uvolnila a cestující se tlačili na jejím konci. Stařík si povšiml našeho neklidu i poznámek, a protože si asi pomyslel, že jeho povídání nás již nebaví, změnil téma. "Chlapci, něco vám ukážu," tajemně se zatvářil, "vezu vnukovi dárek, podívejte se!" Otevřel víko kufru a my zalapali po zbytcích kyslíku, který tu snad ještě někde zůstal.

 Z kufru se doslova vyvalil pach žluklého rybího tuku. Kufr měl dvě přepážky. V jedné bylo srovnané prádlo a v druhé několik desítek tmavohnědých placek. Obojí velmi pečlivě urovnané a seřazené. "To je sušená ryba kambala, sám jsem vše ulovil a nasušil," řekl tichým a snad i trochu slavnostním hlasem. "To je lahůdka, které není rovno. Víte, kluk je měl moc rád. Bude mít určitě radost. A vůbec, chlapci, vezměte si každý jednu ode mne na památku. Ochutnejte." Začal ulamovat z jedné placky, podal Mirkovi a potom ostatním.

Marně jsme jej přemlouvali, že si tak cenný dárek nezasloužíme, že nemůžeme ani ochutnat, ať raději myslí na vnuka. Nakonec jsem však podlehl, zachránil naši čest, a také abych milého staříka neurazil, kousek jsem ochutnal... Následující hodiny jsem se léčil všezachraňující vodkou ke škodolibé radosti kamarádů. Jen jsem později přemýšlel, jakou asi radost z dárků měl vnuk, a zejména jeho žena!


Mnohé kavkazské vesnice vypadají podobně jako před sto lety.

Autor:


Témata: Rusko, chudoba, Moskva, Pivo, Vlak

Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Najdete na iDNES.cz