Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dárek pro labužníka

  16:11aktualizováno  16:11
Tato příhoda se stala již hodně dávno, ovšem rád na ni vzpomínám. Vraceli jsme se po několika týdnech vlakem domů. V kupé bylo dusno, přátelé podřimovali a já si v duchu promítal nádherně strávené dny v horách Kavkazu a později na Kubáni. Dny strávené v divokých, neprostupných údolích a pohořích Kavkazu v překrásné přírodě, návštěvy zapadlých horských vísek, dlouhé debaty s vesničany, jejich obrovská chudoba, ale čisté srdce a úžasná pohostinnost. To vše náhle přerušil nově příchozí, vousatý, opálený děda s dýmkou v puse.

Do kupé se vsunul obrovský černý, notně odřený kufr a za ním drobný, vousatý, opálený děda s dýmkou v ústech. Na hlavě měl nezbytnou placatou čepici se štítkem. "Chlapci, máte tu volno? Všude je plno a nikde mne nechtějí," řekl stařík a spiklenecky na nás mrknul, silně zabafal z dýmky a usmál se. Aniž čekal na odpověď, posunul odřený kufr do uličky a vměstnal se mezi nás. Únava ze všech rázem spadla. Se staříkem vstoupilo do kupé veselí a dobrá pohoda.

Byl to rybář z Azova. Celý život strávil na moři. Nyní je na odpočinku, ale ryby loví stále. Jede prý do Moskvy k vnukovi, který tam bydlí a pozval ho na nějakou dobu k sobě. Děda v Moskvě ještě nebyl, a tak se moc těší. Vyprávěl plno zajímavých, napínavých i žertovných příběhů ze života. Dychtivě jsme naslouchali. Nabídl jsem dědovi žigulovské pivo, které jsme dostali od přátel na cestu, a zábava nerušeně pokračovala. Horko a dusno neustávaly, co šlo otevřít, bylo otevřené.

 Po chvíli byla však tato pohoda narušována stále větším a větším pachem z ryb. I přes stálý průvan pach neustával, ale sílil, až to bylo téměř neúnosné. Ulička před naším kupé v jinak plném vagonu se téměř úplně uvolnila a cestující se tlačili na jejím konci. Stařík si povšiml našeho neklidu i poznámek, a protože si asi pomyslel, že jeho povídání nás již nebaví, změnil téma. "Chlapci, něco vám ukážu," tajemně se zatvářil, "vezu vnukovi dárek, podívejte se!" Otevřel víko kufru a my zalapali po zbytcích kyslíku, který tu snad ještě někde zůstal.

 Z kufru se doslova vyvalil pach žluklého rybího tuku. Kufr měl dvě přepážky. V jedné bylo srovnané prádlo a v druhé několik desítek tmavohnědých placek. Obojí velmi pečlivě urovnané a seřazené. "To je sušená ryba kambala, sám jsem vše ulovil a nasušil," řekl tichým a snad i trochu slavnostním hlasem. "To je lahůdka, které není rovno. Víte, kluk je měl moc rád. Bude mít určitě radost. A vůbec, chlapci, vezměte si každý jednu ode mne na památku. Ochutnejte." Začal ulamovat z jedné placky, podal Mirkovi a potom ostatním.

Marně jsme jej přemlouvali, že si tak cenný dárek nezasloužíme, že nemůžeme ani ochutnat, ať raději myslí na vnuka. Nakonec jsem však podlehl, zachránil naši čest, a také abych milého staříka neurazil, kousek jsem ochutnal... Následující hodiny jsem se léčil všezachraňující vodkou ke škodolibé radosti kamarádů. Jen jsem později přemýšlel, jakou asi radost z dárků měl vnuk, a zejména jeho žena!


Mnohé kavkazské vesnice vypadají podobně jako před sto lety.

Autor:


Témata: Rusko, chudoba, Moskva, Pivo, Vlak

Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...



Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Najdete na iDNES.cz