Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dámávand je symbolem Íránu

  13:38aktualizováno  13:38
Nejvyšší íránská hora Dámávand vysoká 5671 metrů nad mořem je symbolem této islámské země, ale při tom není svázána s náboženskými tradicemi. "Je oproštěná od historie i ideologie," vzletně píše na své internetové stránce íránský fotograf Nasrollah Kasraian. Má tak pro Íránce podobný duch jako pro Čechy Sněžka, Slováky Kriváň, Poláky Rysy nebo Rakušany Grossglockner. Každoročně sem míří stovky místních i zahraničních turistů, kteří obvykle vyjedou nejdříve terénním autem, poté přeloží svá zavazadla na osly a nakonec po svých dojdou na vrchol.

I tento závěrečný úsek je však náročný, protože trvá plných šest hodin, než návštěvníci dojdou nahoru. K tomu jim výstup znepříjemňuje všudypřítomná drobná suť a ve větší výšce i nedostatek kyslíku a dusivé plyny vyvěrající ze skal. Dámávand tak dává vědět, že ještě nedávno (ve geologickém smyslu) byl činnou sopkou.

Pro západní turisty však není Dámávand jen obyčejnou horou, ale také místem, kde se Íráncům rozvazují jazyky a padají ideologická klišé. V horách jsou si všichni rovni, a tak jihlavský horolezec Martin Komárek může vzpomínat na setkání v plechové bivakovací boudě ve výšce 4200 metrů. "Nebude to dlouho trvat, a bude tu občanská válka," vypadlo jednomu z diskutujících Íránců z úst. "Mladí podporují premiéra proti duchovním." Takové prohlášení na veřejnosti by jinde v této zemi bylo svatokrádežné a stálo by mluvčího svobodu.

Podobnou větu zaslechla na Dámávándu od místního horolezce i pražská studentka armenistiky Eliška Dvořáková: "Lidé jsou proti režimu, ale bojí se policie a vojáků." K podobným závěrům došel před pár lety v diskusích s Íránci v jejich soukromí i Petr Daniš: "Mladí lidé by chtěli to, co jejich vrstevníci jinde na světě - chodit s holkou po ulici, zajít si na fotbal, zatančit si na diskotéce."

V zemi sice vládne občanské právo, které uplatňuje vláda, ale faktickou moc má duchovenstvo, které prosazuje islámské zákony. "Nikdo se neodváží dělat cokoliv proti islámu," soudí Eliška Dvořáková. "Například je zakázáno kouřit hašiš, a tak ho nikdo nekouří." Srovnává to se sousedním Pákistánem, kde sice platí stejný zákaz, ale hašiš se tam běžně kouří i na veřejnosti. Trochu jiné zkušenosti má Petr Daniš: "Stav íránské společnosti připomíná konec socialismu v Česku. Některé věci tu skrytě fungují, i když se to nesmí." Jako příklad uvádí poslech americké hudby. "Občas se konají soukromé párty, kde taková muzika zní a dokonce se při ní i tančí."

Mladí Íránci lámou angličtinu o mnoho hůř než Pákistánci či Indové, ale o mnoho lépe, než jejich rodiče, kteří neumějí nic. "Jsou vděčni za jakoukoliv větu, kterou s nimi v tomto jazyce prohodíte," domnívá se Dvořáková. Mimo Dámávand to však mají Íránci těžké, protože stačí, aby se dali na ulici do hovoru s cizincem, a odvede je tajná policie k výslechu a někdy i do vězení.
Jakub Turek (MF DNES)

Pohled na horu Damavand z nížin

Pohled na horu Damavand z nížin

vyčerpaný turista na íránské hoře Damavand

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Najdete na iDNES.cz