Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dakar bez řidičáku: Miliardář ztracený mezi dunami

  13:23aktualizováno  13:23
"Proboha, co se to děje?" pípne esemeska z Prahy: "Prý oživují Dušana!" V tu chvíli mi přestane chutnat čerstvá ryba z Tichého oceánu. Sedím v restauraci jménem Sandra ve městě Tocopilla, přesně v místech, kde se líbá poušť Atacama s dvoumetrovými mořskými vlnami.

Rallye Dakar, 8. etapa Antofagasta - Copiapo | foto: Marián Chytka/ www.rally-raid.eu

Voda čistá, ledová. Tuleni a medúzy. U mého stolu hraje kytarista Let it Be, podal jsem mu tisíc chilských pesos.

A najednou se třesu. Tak tohle je konec, Dušan Kunovský možná umírá.

Celkem jsem si ho oblíbil, měl jsem pocit, že jsme na Dakaru jenom dva, kteří vlastně závodům moc nerozumí; já a on. Dušan jel polovinu závodu skvěle, byl druhý mezi nováčky, ale jeho to nevzrušovalo. Nepřijel vyhrát, bral Dakar stejně jako svoje himálajské výstupy nebo expedici na severní pól. Chtěl dobrodružství, a to se mu možná nevyplatilo.

online s dušanem Kunovským

Sledujte naši přílohu Dakar bez řidičáku. Pokud vše dopadne podle plánu, v úterý 12.1. od 12:30 bude probíhat on-line s Dušanem Kunovským.

Kdo ví, co se s ním teď děje v dunách velkých jak Beskydy kousek nad touhle hospodou…

Snažím se dovolat do Prahy, co se vlastně stalo, zatím marně. Vzpomínám na ráno před startem a vše se mi spojuje. Dušan ráno nebyl v pohodě. Rozhodilo ho například, že si o den dřív vážně zranil páteř jiný český jezdec, jeho kamarád Míra Zapletal. "Bude ještě závodit? Bude vůbec chodit?" ptal se mě, a já nevěděl.

Teď už vím, že Zapletal je po operaci a bude v pořádku, ale co je s Dušanem? Praha to nebere.

Ráno urazil štěstěnu, víme to všichni a ví to i on. Poprvé na Dakaru se oholil a to nemusel. A provedl ještě mnohem horší věc, když si všiml, že mu espézetka na Toyotě jenom tak visí, strhl si ji na památku. A to se nedělá. Značku si má vzít závodník až v cíli, v Buenos Aires.

Na telefonu konečně Praha: "Tak rychle, jak je na tom Dušan, prej ho oživujou," křičím.

Praha hlásí: "Jé, to jsme asi špatně formulovali. Asistenti se snaží Dušanovi oživit baterku, auto nejde…"

Volové. Zase jsem o něco šedivější.

Dakar bez řidičáku - originální postřehy Tomáše Poláčka

Mezi dunami

Nicméně Kunovskému stejně není nejlíp, dnes udělal se svým spolujezdcem Liborem několik velkých chyb. Už na startu auto poprvé tlačili a se špatnou baterkou vyrazili do dun. Kolegové jim později přivezli náhradní, ale chlapci pak stejně několikrát zapadli, nakonec do trychtýře v písku, ze kterého koukal jenom čumák jejich auta. Hodiny se z něj snažili vyhrabávat lopatami, marně.

Chvíli v poušti i spali. "Romantická noc to nebyla," řekne mi Kunovský mnohem později v bivaku, "ale na druhou stranu jsem věděl, že máme zásoby jídla a pití na tři dny."

Rallye Dakar, 8. etapa Antofagasta - CopiapoRallye Dakar, 8. etapa Antofagasta - Copiapo

Opravdu hrozilo, že v pustině zůstanou, my ostatní jsme jim neměli jak pomoct. Celý den jsme se jen modlili, ať kolem nich projede nějaký místní domorodec v silném autě a vytáhne je, protože na Dakaru je veřejným tajemstvím, že místní dvacetiletí kluci by duny projeli v levných autech rychleji a líp než spousta závodníků, odmala dovedou číst poušť.

A Kunovský je klikař, takže přesně tohle se nazítří dopoledne stane. Kolem jede náklaďák chilských nadšenců, kteří si vždy projíždějí trasu den po etapě. Vytáhnou žlutou Toyotu z jámy a Kunovský je dvakrát prosí, ať si vezmou peníze, protože bez nich by tu bivakoval dlouho. "Odmítli. Řekli, že by je to urazilo."

Rallye Dakar, 8. etapa Antofagasta - CopiapoRallye Dakar, 8. etapa Antofagasta - Copiapo

Na smutek víno

Do cíle dojede až třicet dva hodin po startu a po normální silnici, takže v závodě skončí. Chvíli je dost smutný. Radost mu udělá, když začne v bivaku ochutnávka chilských vín; dáváme si nejdřív bílé, pak růžové, nakonec červené.

Kunovskému zasvítí oči: "Ten konec mě štve moc, ale tak mě napadlo, že si na pár dní zajedu do vinařských oblastí u Santiaga."

A jestli pojede Dakar i za rok? Jistě, je to předčasná otázka, když ještě dopoledne nevěděl, kdy a jak se dostane do civilizace. "Těžko říct. Teď jsem zklamaný a potřebuju spát, spát, spát. Ale možná jo. Když lezu po Himálaji, taky si po čase vždycky říkám, že to je naposledy, ale už jsem tam byl osmkrát a těším se, že letos pojedu podeváté…"

anketa: Můj nejšílenější zážitek z Dakaru

Ivo Kaštan, účastník devíti Dakarů na motocyklu, letos manažer slovenského závodního týmu

Nejsem věřící, ale v jedno přece věřím: existuje bůh Dakaru, který tady všechno řídí. Mně pomohl hlavně roku 2006, kdy jsem jel asi dvě stě padesát kilometrů v dunách společně se slavným australským jezdcem Andy Cadecottem. Dokázal jsem se s ním držet, ale pak byla tankovací kontrola, já si nedal ani cigáro, abych mohl jet s Andym hned dál, ale motorka mi z banálních důvodů nenastartovala.

Nestalo se mi to nikdy předtím ani potom, vyrazil jsem až dvacet minut za Andym.

Po pár kilometrech jsem dojel k jeho tělu. Přehlédl nepatrnou díru a zabil se. Kdybych tehdy pokračoval s ním, dnes na tuto anketu neodpovídám…

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Najdete na iDNES.cz