Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dakar bez řidičáku: co má tohle společného se sportem?

aktualizováno 
Celý Dakar jsem se ptal závodníků na jejich nejsilnější zážitky. Většinou vzpomínali na (h)různé bouračky a neplánované noclehy v poušti. Teď Dakar skončil, jsem zpátky v Buenos Aires, osprchovaný teplou vodou v hotelu. Půl světa jsem projel stopem, ale ještě nikdy ze mě nevyteklo tolik špíny.

Češi v cíli slavné rallye Dakar, Jiří Janeček a Viktor Chytka | foto: Marián Chytka

Takže na zážitky se teď jdu zeptat sám sebe. A vybavují se mi hlavně tři.

První a druhý: Dušan Kunovský dojede půlku závodu až do Chile výborně, ale potom se jedinkrát špatně vyspí a finito. Vzbudí mě hlasité výkřiky, "vy hlupáci, vy hovada". Kouknu ze spacáku, a hele, to řve vždy jindy vysmátý Kunovský na své kamarády ze druhé Toyoty, kteří mu omylem přejeli tašku s oblečením. Nervy má v kýblu. Za hodinu zapadne do dun a už se z nich nevyhrabe.

Totéž se stane o pár dnů později, těsně před tím, než vyhasne motor naší poslední Tatře. "Kašlu na vás, jeďte si sami," budí mě místo mobilu psychicky vyřízený Zbyněk Kotal, který zaplatil zhruba padesát mých měsíčních platů za to, aby si mohl v Tatrovce zazávodit, ale teď má najednou pocit, že jeho kolegové v kamionu jezdí o dost riskantněji, než by měli.

"Kašlu na vás," odhodí do písku kombinézu a půl hodiny trvá, než mu ji zase navlečeme a alespoň trochu ho uklidníme. I když jenom na chvíli. I tohle auto pak v rychlostní zkoušce skončí.

Je jisté, že by se měl Dakar jezdit v klidu. Už proto, že opravdu závodí vždy jenom deset nejlepších strojů a všem ostatním jde výhradně o přežití a dojetí do cíle.

Ze všech vozů, které jsem po nocích umýval a leštil, uspěl pouze poslanec Jiří Janeček. Měl jsem z toho velkou radost, ale zároveň jsem teď zvědavý, jak se bude chovat při rozhovorech, jestli je férový. Pokud je, tak žurnalistům do všech diktafonů zdůrazní, že dojel hlavně díky pětadvacetiletému mládenci, kterého měl celé dva týdny vedle sebe. Na Dakaru se totiž můžou jezdci a navigátoři kdykoli vystřídat za volantem, a toho Jiří Janeček s Viktorem Chytkou denně využívali. Řídili oba dva.

Češi v cíli slavné rallye Dakar

Češi v cíli slavné rallye Dakar. Autor: Marián Chytka

Radost Čechů v cíli slavné rallye Dakar

Radost Čechů v cíli slavné rallye Dakar. Autor: Marián Chytka

Kdyby se Janeček nedejbože zachoval jako průměrný český politik a hovořil pouze o vlastních zásluhách, budiž alespoň na tomto místě zdůrazněna pravda. Poloviční zásluhu na onom krásném jednačtyřicátém místě mezi osobáky má sice neznámý, ale skvělý jezdec (a v civilu právník) Viktor Chytka.

Dakar bez řidičáku - originální postřehy Tomáše Poláčka

Na třetí silný zážitek, který si odvezu zpátky do Evropy, bych nejraději zapomněl:

Velmi jsem se pletl, když jsem si představoval, jak budou desítky Čechů držet v poušti nebo pampě při sobě, jak si budou upřímně fandit a radovat se, když ostatní dojedou etapu rychle a zdraví. Nikoli, tohle neexistuje.

Všichni sháněli celý rok sponzory, šetřili, stavěli a zdokonalovali auta, a teď nutně potřebují dojet na cílovou rampu, aby mohli soutěžit i za rok, aby nezkrachovali. Téměř každý myslí jenom na sebe a silné vlastenecké řeči nebo mávání vlajkami jsou jenom prázdným gestem, které snad bude dobře vypadat na sportovních stranách českých deníků, ale jinak nemá smysl.

Tak tohle je můj nejsilnější zážitek.

Dakar podle mě není sport, ale veliký byznys s dobrodružstvím.

Češi v cíli slavné rallye Dakar, ve voze Jiří Janeček a Viktor Chytka

Češi v cíli slavné rallye Dakar, ve voze Jiří Janeček a Viktor Chytka. Autor: Jaroslav Jindra, www.czechdakar.cz

Na závěrečném večírku se Jiří Janeček zeptal, kdo pojede příště, a já jsem ruku nezdvihl. Těší mě, že jsem mohl poznat dlouhou silnici napříč jižní Amerikou, ale pořád mám mnohem radši fotbal. Sport, ve kterém se nemění pravidla každý druhý den, při kterém většinou nelétají helikoptéry pro poloviční mrtvoly, při kterém nemají ti nejlepší závodníci dopředu projeté trati, které jsou těm ostatním, chudším, neznámé.

Mám radši sporty, při kterých se po každém gólu, který spadne do správné branky, raduje upřímně celý tým.

A přesně tohle mi na letošním Dakaru chybělo...
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Najdete na iDNES.cz