Kde se lidé koupali v krvi i bahně. Poznejte nejhezčí lázně Slovenska

S rozmachem wellness se posouvá i dnešní pojem lázeňství. Neustále přibývají nová a nová místa, která lákají za odpočinkem a relaxací spojenou s poznáváním okolní krajiny. To pravé lázeňství ovšem spočívá v léčebným zdrojích a ozdravných procedurách. Pokud hledáte obojí, vyrazte do Piešťan, patrně nejznámějších slovenských lázní.

Slovenské Piešťany jsou noblesní město ležící na nejdelší slovenské řece Váh pod západními svahy Považského Inovce. Lázeňské domy, luxusní hotely, prvorepublikové vilky, rozsáhlé a krásně udržované parky, to vše vás přesvědčí, že jste se ocitli v místech, kde není lázeňství pouze nedávný módní výstřelek, nýbrž dlouhodobá a pilně budovaná tradice.

Podivuhodné vody uherské

O životadárnosti zdejších přírodních zdrojů svědčí osídlení z dob hlubokého pravěku, kdy i lovec mamutů rozpoznal, že mu u téměř 70 °C horkých pramenů bude dobře.

A vskutku, punc výjimečnosti se s Piešťanami nese napříč věky. První písemná zmínka „O podivuhodných vodách uherských“ z roku 1549 není samozřejmě o ničem jiném, než o léčivých účincích zdejších koupelí.

Lázně v pravém slova smyslu se zde začínají budovat až na počátku 19. století po napoleonských válkách, kdy vzniká první klasický lázeňský dům s vanovými koupelemi.

Mezinárodní proslulost však Piešťanům přinesla až rodina Winterů na přelomu století 20. Z dnešního pohledu schopní manažeři dbali o rozvoj komplexně. Nejenže v lázních působili špičkový lékaři a odborníci, vyškolen byl i další personál.

Kromě kvalitního léčení dbali i na lázeňský život nesoucí se na společenské a kulturní vlně. Koncerty, výstavy, slavní hosté, ale i sportovní akce, to vše přetrvává dodnes a dotváří prestiž tohoto místa.

Lámání berlí

Přírodním bohatstvím Piešťan jsou minerální prameny a bahno. Minerálních pramenů je deset, mají teplotu 67 až 69 °C a během jednoho dne vydají více než tři miliony litrů léčivé termální vody.

Lamač berlí. Socha stojící u Kolonádového mostu symbolizuje motiv uzdravení.

Balneoterapie je jedna ze základních procedur pro pohybový aparát.

Obojí, prameny i bahno, vynikají vysokým obsahem síry. Základními procedurami je tedy pitná kůra, koupele v minerálních pramenech a balneoterapie – bahenní zábaly. Doplňkových procedur je však mnohem více.

Vše je zde zaměřeno na léčbu pohybového aparátu, bolavých kloubů, kostí, svalů, pojivových tkání a nervů důležitých pro řízení pohybu. Odtud tedy slavný symbol města – Lamač berlí, socha zosobňující uzdravení stojící u paty Kolonádového mostu.

To, co dělá pravé lázně je lázeňský život a odpočinek fyzický i psychický. Musí být pořád co dělat a musí to být lákavé. Lázně Piešťany v nabídce rozhodně nezaostávají.

Do zavazadla je vhodné přibalit tenisovou raketu, in-line brusle, golfové náčiní, kolo, v zimě lyže, snowboard, saně. Potěšit lze nejen své tělo, ale také zrak a sluch na koncertech, výstavách či sympoziích.

Vyražte do okolní krajiny

A když se člověk nabaží, pořád zbývá okolní krajina. Je krásná, mírná a se spoustou zajímavých cílů na dosah. Většinou k nim vedou cyklotrasy, takže kolo jako dopravní prostředek je více než vhodný.

Patrně nejoblíbenějším výletním cílem je Sĺňava, vodní plocha ležící v blízkosti města je rájem vodních sportů a rybářů. Takový výlet na lodičce nebo adrenalin na vodních lyžích je jistě slibné zpestření lázeňského pobytu.

Vodní nádrž Sĺňava je rájem vodních sportů, turistů, cyklistů, in-line bruslařů a rybářů.

Naleznete zde i krásné golfové hřiště.

Kolem vedou cyklostezky, kde potkáte nejen cyklisty, ale i in-line bruslaře. A pokud se budete chtít vydat dál, jen dobře. Jak už bylo řečeno, nabídka je pestrá. Do kolonky „musíte vidět“ můžeme jistě označit Čachtice, zříceninu hradu opředenou tajemnem své někdejší majitelky Alžběty Báthoryové, proslulé čachtické paní.

Za krvavou hraběnkou

Výlet do Čachtic je fajn trošku zpestřit. Nejlépe tedy bude, když z Piešťan vyrazíte do Moravan nad Váhom, nachází se zde Classic car muzeum a zejména mužům se pravděpodobně nebude chtít dále. Krásně nablýskané automobilové veterány polahodí oku a člověk by raději osedlal na cestu do Čachtic nežli své kolo.

Nedá se ale nic dělat. V rovinaté krajině je naštěstí i na kole pěkné svezení, takže vzhůru k dalšímu bodu, do Parku miniatur Podolí v Novém Mestě nad Váhom. V měřítku 1:25 a 1:50 si zde můžete prohlédnout více jak 60 nejslavnějších slovenských pamětihodností. Jistě najdete i čachtický hrad, abyste se dostatečně naladili a natěšili.

Byla, nebo nebyla Alžběta Bathoryová krvavou hraběnkou? Jistě víme jen to, že hrad Čachtice byl jejím sídelním místem.

Za necelých pět kilometrů si ho můžete prohlédnout v životní velikosti. Tyčí se na příkrém vrchu Považského Inovce a dává tušit svůj význam v dobách minulých. Sloužil jako strážní hrad západních hranic tehdejšího Uherska. Smutně známou souvislost s krvavou hraběnkou netřeba připomínat, právě legenda o krvavých koupelích uherské šlechtičny tento hrad proslavila.

Dnes oceníte zejména úchvatné výhledy na svahy Malých Karpat, na kopanice Myjavské pahorkatiny a Považského Inovce. Dalším bodem cyklovýletu je řeka Váh. Z Čachtic to vezměte do Považan a zde se napojte na cyklostezku sledující slovenskou nejdelší řeku. Ve směru proudu se po 15 km dostanete do Piešťan. V nohách budete mít téměř 50 km, ale terén je natolik přívětivý, že ani nebudete vědět, jak jste je zdolali.

Co stojí za povšimnutí

Kolonádový most od Emila Belluše je významnou funkcionalistickou stavbou z let 1930-1933, se sochou Lamače berlí od R. Kühmayera a lepty do skla od Martina Benky. Je globálním architektonickým unikátem a patří k nejdelším krytým mostům na Slovensku.
(viz foto 17 – Kolonádový most se sochou Lamače berlí patří k nejdelším krytým mostům na Slovensku. Zbudován byl ve funkcionalistickém stylu.)

Balneologické muzeum Piešťany je zaměřeno na historii slovenských lázní, ale najdete zde expozice archeologie nebo lidové kultury. Můžete zde obdivovat různé kolekce zdravotnických pomůcek z 19. století, historické obrazy a pohlednice a dokonce i pozůstalost M. R. Štefánika. Najdete zde unikátní nálezy ze starší doby kamenné.

Vodní nádrž Sľňava je nejznámější rekreační letní oblast v Piešťanech. Užijete si zde vyhlídkové plavby lodí, nejrůznější vodní sporty jako vodní lyžování, kanoistiku, windsurfing a jachting. Milovníci rybaření jistě ocení hojný výskyt kaprů, štik a sumců.

Čachtický hrad - zřícenina hradu Čachtice byla postavena již ve 13. stol. V 16. stol. proslul jako sídlo Alžběty Bathoryové, která údajně vraždila mladé dívky a koupala se v jejich krvi, aby zůstala stále mladá a krásná. Na počátku 18. století hrad vyhořel a od té doby jej již nikdo neobýval ani se nepokusil jej opravit. V současnosti jsou zříceniny volně přístupné a působí velmi romanticky. Z hradu se také naskýtají opravdu překrásné výhledy na okolní krajinu.
(viz foto 18 – Legendami opředený hrad Čachtice.)
Park miniatur Podolí - v expozici pod otevřeným nebem je v současnosti umístěno 68 modelů hradů, zámků, kostelů, chat a rozhleden.

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...