Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cykloexotika kousek od Prahy: kraj fríských koní, totemů i obřích sekvojí

aktualizováno 
Cyklovýlet Podblanickem nadchne hlavně romantiky. Navštívíme zámek Jemniště s rozlehlým parkem, malou ZOO a retro-kavárnou. V Ratměřicích si prohlédneme největším sekvoje u nás a ve Vlašimi zavítáme do jednoho z nejstarších anglických parků střední Evropy. Překvapením trasy bude unikátní les totemů.

Podblanicko. Pohled do korun největších sekvojovců u nás v Ratměřicích | foto: Jan HocekiDNES.cz

Kolem fríských koní

Náš cyklovýlet můžeme zahájit v Benešově u Prahy, kam denně jezdí z Prahy několik vlaků. Pokud nám maximalistická trasa o délce 85 km přijde moc dlouhá, můžeme se posunout vláčkem motoráčkem "Vlašimka" do Postupic.

Fríský kůň

Smolně černý fríský kůň patří mezi nejstarší evropská plemena koně. Soudí se, že jeho počátek je třeba hledat v době před 3000 lety. Je to původní severoevropské plemeno, blízké koni armonickému. Pochvalné zprávy nám o něm zanechali již staří Římané, kteří chválili jeho výkonnost. Své jméno dostal podle nizozemského Fríska.
Zdroj: Wikipedie

Zámek s parkem v Konopišti necháme protentokrát za zády a od nově zrekonstruovaného nádraží v Benešově se dáme směrem k pivovaru, za nímž najedeme na opuštěnou výpadovku směr Popovice. Vedlejší silnice s minimálním provozem se klikatí údolím benešovského potoka a příjemně stoupá ke Skalici.

Projedeme Dolní Podhájí a zanedlouho po levé straně spatříme budovy statku Pecínov. Již za Marie Terezie tu byl vybudován hřebčín a od té doby koně k Pecínovu neodmyslitelně patří. Před několika lety byl sice statek přebudován na luxusní hotel, unikátní plemeno fríských koní tu však stále chovají a tak můžeme jejich stádo spatřit na rozlehlých pastvinách.

ZOO a dorty na zámku

Teď nás čeká první větší stoupání k Pozovu, kde odbočíme vlevo na polní cestu pokračující do samoty Mokliny a dále do Roubíčkovy Lhoty. Na tomto úseku, vedoucím po náhorní planině skrze rozlehlá pole, můžeme poprvé spatřit Velký Blaník a Podblanicko v celé jeho kráse.

Podblanicko. Děti na Jemništi jistě zaujme malá ZOO

Děti na Jemništi jistě zaujme malá ZOO

Podblanicko. Kavárna s historickým interiérem na Jemništi

Kavárna s historickým interiérem na Jemništi

V obci Lísek mineme nádraží a směřujeme k nedalekému zámku Jemniště. Tady, v blízkosti zemanské tvrze ze 14. století vznikl v roce 1723 barokní zámek Jemniště. Zámek i rozsáhlý anglický park je přístupný a jeho interiéry jsou vybaveny dobovým nábytkem a sbírkami rodiny Sternbergů ze 17.-19. století.

Čekání na prohlídku můžeme strávit s kávou a sladkým zákuskem v zámecké kavárně upravené ve stylu 30.let nebo se můžeme vydat do rozlehlého parku s malou ZOO. Chovají zde například lamy, klokany nebo mluvící papoušky.

Podblanicko. Zámek Jemniště

Za kanadskými totemy

Z Postupic se dáme po červené turistické značce do osady Chalupy a dále po pravém břehu potoka Chotýšanka klesneme do chatové osady Albatros ukryté v zalesněném údolí.

Tady má postavenou chatu pan Jan Šiška, 88letý tramp a chatař z Benešova. Nebylo by na tom nic tak zvláštního, kdyby kolem jeho srubu nestálo hned několik desítek totemů - od metr vysokých vyřezávaných emblémů kanadských provincií, až po "klasický" desetimetrový totem s vetknutými křídly.

Chloubou pana Šišky je nově postavených šest totemů, které jsou zmenšenou replikou nejslavnějšího "lesa totemů", stojícího v centru kanadského Vancouveru. Totemy jsou volně přístupné a pokud nemáte kolo, dostanete se k nim také pěšky od vlakové stanice "Městečko u Benešova".

Podblanicko

Podblanicko

Starý hrad a Čínský pavilón ve Vlašimi

Z Městečka pokračujeme po polní cestě vinoucí se mezi rybníky k železniční stanici Domašín. Po prudším stoupání lesem najedeme na slepou silnici směřující do Hrazené Lhoty, odkud po polní cestě sjedeme do Polánky, kde se napojíme na silnici vedoucí do Vlašimi.

Hned za cedulí "Vlašim" před sebou spatříme jednu z ikon vlašimského parku, tzv. Znosimskou bránu. Jeden z nejstarších anglických parků nejenom u nás, ale v celé střední Evropě prodělal v minulých letech zásadní renovaci a rozhodně stojí za naši pozornost.

Podblanicko. Ve vlašimském parku nezabloudíte

Ve vlašimském parku nezabloudíte

Proslul zejména romantickými stavbami, budovanými hrabětem Auspergem v letech 1775 – 1785. Tehdy bychom tu například našli Maurskou fontánu, tureckou mešitu, benátskou studánku nebo chrám lásky na ostrůvku uprostřed jezírka. Dodnes se z té doby dochovaly tři pseudogotické brány, replika starého hradu tyčící se nad řekou Blanicí a unikátní čínský pavilón s vyhlídkovým ochozem.

Park je volně přístupný cyklistům a návštěvníci mohou využít nejenom dobře udržovaných cest, ale také naučné stezky, jež prochází nejzajímavějšími částmi parku. Po hlavní cestě vedoucí skrze park dojedeme až k zámku s muzeem, vyhlídkovou věží a zámeckou vinárnou.

Jestliže ale mohu doporučit ve zdejším kraji skutečně proslulou restauraci, pak bychom měli ještě v sedlech vydržet a s pořádným hladem dorazit do 5 km vzdálené vesnice Kondrac. Rodinná restaurace "U Matoušků" v Kondraci je v širokém okolí známá svou tradiční kuchyní, nízkými cenami a velkorysými porcemi.

Podblanicko. Renovovaný Čínský pavilon ve Vlašimském parku

Renovovaný Čínský pavilon ve Vlašimském parku

Za nejvyššími sekvojemi do Ratměřic

Sjedeme do Louňovic a po červené značce pokračujeme do Zvěstova. Cestou se můžeme zajet podívat k dalšímu romantickému parku do Odlochovic s barokní kaplí sv. Jana Nepomuckého a navštívit zde kavárnu či umělou jeskyni.

To už se blížíme k parku v Ratměřicích, nad jehož korunami stromů už zdálky vidíme vyčnívat dvě pravidelné špičky. Dva sekvojovce obří (Sequoiadendron giganteum), které zde rostou, jsou největší v Čechách. Přes 150 let staří a více než 40 metrů vysocí velikáni pocházejí původně z kalifornských hor Sierra Nevada. Kromě nich v parku najdeme liliovníky, tisy, jedlé kaštany a jiné vzácné stromy.

Z Ratměřic pokračujeme přes lesnatou "hrbatinu" Džbány směrem k Benešovu. Z mnoha možností doporučuji zvolit trasu přes Jankov a Strženec, v Dubovce odbočit na pěknou lesní cestu vedoucí k hájovně Kopaniny a přes nám už známý Pecínov dojet zpět do Benešova. Před sjezdem do Posázaví se ale nezapomeňte ještě jednou zastavit a rozloučit se s tímto krajem posledním pohledem na bájný Blaník…

může se hodit

Doprava: Z Prahy jezdí vlaky do Benešova zhruba každou půlhodinu z hlavního nádraží, Vršovic a Strašnic. V Benešově lze přestoupit na vlak do Vlašimi. Autem je od Prahy nejlepší příjezd po dálnici D1 do Mirošovic, dále po silnici E55 do Benešova, kde odbočíme směrem do Vlašimi.
Turistická mapa: Shocart 1:50 000, mapa č. 43 "Posázaví, Vlašimsko".
Užitečné weby:
www.jemniste.cz – informace o zámku Jemniště, historie, vstupy, otevírací doba, atd..
www.blanicti-rytiri.cz – informace o Podblanicku
www.vlasimskypark.cz – informační stránky o vlašimském parku.
Informační centrum Vlašim najdete na nádvoří vlašimského zámku.

Trasa cyklovýletu Podblanickem

Trasa cyklovýletu Podblanickem. Zdroj: Mapy © PLANstudio / trasu zakreslil Jan Hocek. Pro zvětšení na mapu kliněte.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

VELKÝ TEST ELEKTROKOL: Kategorie celoodpružených horských kol

Test elektrokol - Full

V kategorii celoodpružených horských kol testovali jezdci sedm kousků různých značek: Apache Scalp, Lapierre Overvolt,...

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL: Kategorie horských kol s pevným rámem

Test elektrokol - Hardtail MTB

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci sedm kousků různých značek: Apache Yamka, Author Elevation,...

Najdete na iDNES.cz