Cyklistickou stezkou kolem Labe

  18:57aktualizováno  18:57
Cyklistický výlet po části Labské stezky začíná v Hradci Králové u Městských lázní. Cesta vede po levém břehu řeky k předměřickému jezu, u předměřické elektrárny se napojuje na silnici a za Voženílkovým mlýnem vjíždí do Předměřic, kde za železniční tratí odbočuje vpravo na Lochenice.

V Lochenicích u pozdně barokního kostela Narození Panny Marie z 18. století odbočuje trasa vpravo, po místní komunikaci překračuje řeku a u Skaličky se napojuje na vedlejší silnici z Hradce Králové do Jaroměře.

Mírně stoupá na horní hranu terénní vlny nad Skalici, aby se pod Čibuzským kostelem opět vrátila do údolí. Labe přetíná u odbočky do Smiřic a projíždí Vlkovem a Rasoškami. Za vesnicí přejíždí Rasošský potok a přijíždí do Josefova.

Město Josefov vzniklo na konci 18. století, kdy byla na ploše 289 ha postavena vojenská pevnost. Areál pevnostních objektů a městských domů zůstal v téměř nezměněné podobě zachován do současnosti, zbořeny byly pouze brány. Představuje proto ojedinělý doklad pevnostního stavitelství konce 18. století a byl pro tyto své hodnoty vyhlášen městskou památkovou rezervací.

Pevnost, která se po svém vybudování nikdy vojensky neuplatnila, byla roku 1888 zrušena a využívána hlavně jako zajatecký tábor. Nejvíce válečných zajatců do jejích prostor bylo umístěno v období 1. světové války, kdy jejími prostorami prošlo 40.000 Rusů, Srbů a Italů. Obranný systém podzemních chodeb je částečně zpřístupněn - vchod je před někdejší Hradeckou branou po levé straně při silnici, po které se přijíždí od Hradce do Josefova.

Historii nejen Josefova, ale i Jaroměře přibližuje expozice muzea umístěného v bývalé radnici. Na náměstí v Josefově odbočuje trasa vpravo po silnici na Třebechovice. Necelé dva kilometry od města projíždí vesnicí Nový Ples a Plesským lesem. Na konci lesa u Smržovského potoka odbočuje vpravo do Lejšovky a za vesnici na křižovatce opět vpravo a přijíždí na horní konec Smržova.

Zde trasa odbočuje vpravo, dostane se dolů do vesnice, kterou projede až na její konec při okraji les, kde stojí malá poutní kaple postavená roku 1879, kolem které byla roku 1882 postavena křížová cesta. Od kaple se cesta vrací zpět vesnicí a nahoře na křižovatce pokračuje rovně do Hubilesu, Čibuze a Skalice. Na konci Skalice opouští silnici a po místní asfaltové komunikaci podél Černilovského potoka dojede do Skaličky, odkud po silnici směřuje do Ruseka, na Pouchov a do Hradce Králové.

Autoři: ,


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

VELKÝ TEST ELEKTROKOL: Kategorie horských kol s pevným rámem

Test elektrokol - Hardtail MTB

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci sedm kousků různých značek: Apache Yamka, Author Elevation,...

Na kole až na samý Východ. Pět dnů na pomezí Polska a Slovenska

Pohoří Gorce již dýchá dalekým východem. Pohled na vrchol Turbacz a...

Pět dní karpatských sedel, pět dní bukolických scenérií. Taky přes pět tisíc metrů převýšení. Čísla 5 jako bychom se...

Jak si užít Lednicko-valtický areál na kole. Tři tipy na parádní výlety

Unikátem Lednicko-valtického areálu jsou mimo jiné stavby nazývané „salety“,...

Do jihomoravských Valtic jezdíme každoročně, našli jsme zde totiž ideální základnu pro výlety na kole i večerní...Najdete na iDNES.cz