Cyklistickou stezkou kolem Labe

  18:57aktualizováno  18:57
Cyklistický výlet po části Labské stezky začíná v Hradci Králové u Městských lázní. Cesta vede po levém břehu řeky k předměřickému jezu, u předměřické elektrárny se napojuje na silnici a za Voženílkovým mlýnem vjíždí do Předměřic, kde za železniční tratí odbočuje vpravo na Lochenice.

V Lochenicích u pozdně barokního kostela Narození Panny Marie z 18. století odbočuje trasa vpravo, po místní komunikaci překračuje řeku a u Skaličky se napojuje na vedlejší silnici z Hradce Králové do Jaroměře.

Mírně stoupá na horní hranu terénní vlny nad Skalici, aby se pod Čibuzským kostelem opět vrátila do údolí. Labe přetíná u odbočky do Smiřic a projíždí Vlkovem a Rasoškami. Za vesnicí přejíždí Rasošský potok a přijíždí do Josefova.

Město Josefov vzniklo na konci 18. století, kdy byla na ploše 289 ha postavena vojenská pevnost. Areál pevnostních objektů a městských domů zůstal v téměř nezměněné podobě zachován do současnosti, zbořeny byly pouze brány. Představuje proto ojedinělý doklad pevnostního stavitelství konce 18. století a byl pro tyto své hodnoty vyhlášen městskou památkovou rezervací.

Pevnost, která se po svém vybudování nikdy vojensky neuplatnila, byla roku 1888 zrušena a využívána hlavně jako zajatecký tábor. Nejvíce válečných zajatců do jejích prostor bylo umístěno v období 1. světové války, kdy jejími prostorami prošlo 40.000 Rusů, Srbů a Italů. Obranný systém podzemních chodeb je částečně zpřístupněn - vchod je před někdejší Hradeckou branou po levé straně při silnici, po které se přijíždí od Hradce do Josefova.

Historii nejen Josefova, ale i Jaroměře přibližuje expozice muzea umístěného v bývalé radnici. Na náměstí v Josefově odbočuje trasa vpravo po silnici na Třebechovice. Necelé dva kilometry od města projíždí vesnicí Nový Ples a Plesským lesem. Na konci lesa u Smržovského potoka odbočuje vpravo do Lejšovky a za vesnici na křižovatce opět vpravo a přijíždí na horní konec Smržova.

Zde trasa odbočuje vpravo, dostane se dolů do vesnice, kterou projede až na její konec při okraji les, kde stojí malá poutní kaple postavená roku 1879, kolem které byla roku 1882 postavena křížová cesta. Od kaple se cesta vrací zpět vesnicí a nahoře na křižovatce pokračuje rovně do Hubilesu, Čibuze a Skalice. Na konci Skalice opouští silnici a po místní asfaltové komunikaci podél Černilovského potoka dojede do Skaličky, odkud po silnici směřuje do Ruseka, na Pouchov a do Hradce Králové.

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Pohoda v údolí i strmé výjezdy. Projeli jsme cyklistický ráj v Tyrolsku

Nečekané setkání v horách vysoko nad údolím Kaiserwinkl

Pot po dlouhém souboji s bezmála tisícimetrovým převýšením pálí v očích, ale nečekaně se stává lákadlem pro koně, kteří...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL: Kategorie krosových kol

Test elektrokol - kros

V kategorii krosových elektrokol jsme testovali čtyři modely: Apache Matto, Author Empire, Merida eSpresso a...

Tady je naštěstí ještě prázdno. Z moravské Vídně na neobjevenou Oslavu

Barokní most přes Oslavu a zámek v Náměšti

Pod vesničkou Vídeň na Českomoravské vrchovině začíná hluboké a přitažlivé údolí řeky Oslavy, podél níž vedou pohodlné...

Najdete na iDNES.cz