Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklisté do autobusů nesmí

  9:43aktualizováno  9:43
Cykloturisté na východní Moravě nemohou se svým byciklem nastoupit do žádného autobusu. Buď musí na místo sami dojet, nebo mohou využít některé vlaky. Zatímco řada dopravních společností v turisticky zajímavých regionech nabízí lidem, že je na začátek trasy přiveze, v Beskydech, Javorníkách či na Slovácku taková možnost ještě nejméně rok nebude.

Přitom by tak mohlo do zajímavých míst Zlínského kraje zavítat více turistů, kteří by zde mohli strávit i více času.

Místní dopravní společnosti k ní v nejbližší době nepřistoupí, třebaže zkušenosti například z Jizerských hor nebo ze Šumavy jsou pozitivní.

"Lidé, kteří přijedou třeba na týdenní dovolenou a chtějí ji strávit na kole, nemusí díky nám jezdit pořád jen po stejných trasách. My je za výhodnou cenu odvezeme třeba osmdesát kilometrů od místa jejich pobytu a oni se pak na kolech sami vracejí zpátky," vysvětluje řidič ČSAD Plzeň.

"K nám se tak podívají i kolaři, kteří většinu svého pobytu tráví jinde a normálně by sem nezavítali. Pochopitelně tady potom také utratí část svých peněz," libuje si obchodnice Pavlína Šíšová ze Železné Rudy.

První linka ze Zlína do Beskyd?
Příkladem českých kolegů se možná nechají inspirovat zástupci vsetínské ČSAD. "Už jsme o tom uvažovali, mohli bychom to vyzkoušet třeba na atraktivní trase Zlín - Velké Karlovice, ale určitě ne dřív než za rok," sdělil ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

"Technicky bychom ten problém řešili podobně jako na Šumavě, na zadní část autobusu stačí připevnit přepravní skříň pro kola. To ale znamená investici několika desítek tisíc korun, což je zatím problém," dodal Holubář.

Návratnost takové investice může ovšem být až překvapivě rychlá.

Invsetice se brzy vrátí
"Neproděláváme, přestože v turistické sezoně jezdí několik našich vybraných spojů jen za polovinu obvyklého jízdného. Díky tomu máme totiž vždycky plný autobus, který by jinak byl poloprázdný," řekl řidič ČSAD Plzeň.

Pavel Šupka z odboru regionálního rozvoje Okresního úřadu v Uherském Hradišti lituje, že podobnou možnost nenabízejí kolařům přijíždějícím do regionu také místní přepravní společnosti.

"Bylo by skvělé, kdyby něco takového existovalo. Každopádně to bereme jako impuls a místní ČSAD něco podobného navrhneme," domnívá se Šupka.

Vlaky vagony pro kola mají
V uherskohradišťské ČSAD nebyl včera k zastižení nikdo, kdo by mohl říct, zda společnost o podobné investici alespoň uvažuje. Pracovnice informační služby ale potvrdila, že tamní ČSAD neprovozuje žádný spoj, který by spolu s turisty přepravil i jejich kola. "Jestli chcete někam s kolem, tak jeďte vlakem," poradila žena.

České dráhy jsou k cyklistům vstřícnější. Například na trase Otrokovice - Břeclav jezdí denně šest spojů určených i pro přepravu kol.

"Zájem o tuto službu během posledních dvou týdnů enormně vzrostl. Například v neděli se dokonce někteří kolaři do vlaku bohužel nedostali," sdělila pracovnice informační služby staroměstské železniční stanice.

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Najdete na iDNES.cz