Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřkolky, strašák ochranářů v Jeseníkách

  16:47aktualizováno  16:47
Ochranáři v Jeseníkách mají nové protivníky - řidiče čtyřkolek. Zatím s nimi svádějí nerovný boj, protože chytit je při devastování přírody je téměř nemožné. Zvažují proto, že budou častěji spolupracovat s policií.
Čtyřkolka - ilustrační fotografie

Čtyřkolka - ilustrační fotografie | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Do jesenických rezervací už nyní o víkendech vyrážejí také desítky dobrovolných strážců. O prázdninách jich bude až padesát. Mohou udělit tisícikorunovou pokutu na místě, v přestupkovém řízení až deset tisíc.

Minulý víkend hlídka strážců přírody marně naháněla čtyři motorové čtyřkolky, které vjely do Národní přírodní rezervace Rejvíz. "Bohužel proti nim nemáme šanci, i když ničí přírodu v nejvzácnějších partiích Jeseníků," řekl šéf stráže přírody Michal Ulrych ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Registrační značky měli motorkáři podle něj pro jistotu zakryté. "Obávám se, že tento nešvar zasáhne Jeseníky stejně jako Krkonoše, Šumavu nebo Beskydy. Budeme muset častěji žádat o pomoc policii," sdělil Ulrych.

Jeseničtí policisté o problémech v horách vědí. "O spolupráci se strážci přírody budeme ještě jednat. Je třeba ale říct, že na větší nasazení v přírodních rezervacích nemáme dostatek policistů," řekla mluvčí jesenických policistů Tereza Neubauerová.

Bikeři v rezervacích

Do zakázaných zón a přísně chráněných oblastí zatím jezdí v Jeseníkách hlavně bikeři. Proto hlídky ochranářů už nyní vyrážejí do rezervací, aby cyklisty z přísně chráněných oblastí vyhnali.

"Hlídky posíláme do národních přírodních rezervací Praděd, Šerák, Keprník, Rejvíz a Rašeliniště Skřítek. O prázdninách budou ještě častější," upozornil Ulrych a dodal: "Není to jen kvůli ničení přírody, ale také kvůli bezpečnosti chodců, protože cyklisté jezdí po stezkách určených pouze pro pěší." Ochranáři chodí po vybraných trasách a snaží se bikery zastavit. Někdy udělují pokuty. Více se ale zaměřují na prevenci.

"Snažíme se hlavně hlídat frekventované rozcestníky a tam bikerům vysvětlovat, proč by neměli do rezervací s výjimkou schválených cyklotras jezdit," uvedl Ulrych.

Bohužel právě národní přírodní rezervace skrývají pro některé bikery nejatraktivnější terény. Cyklisty lákají například zakázané trasy v okolí Pradědu nebo na Rejvízu, kde ničí chráněné rostliny, způsobují erozi půdy a poškozují kořeny stromů.

Jen loni potrestali strážci přírody desítky bezohledných bikerů. "Někteří jsou už tak agresivní, že hlídce odmítnou dát doklady a ujedou," řekl Ulrych.

Loni přistihli strážci přírody jednoho cyklistu v jeden den hned několikrát. "Dvakrát slíbil, že kolo povede, ale vedl svůj bicykl jen do chvíle, než zmizel hlídce z očí. Potřetí už ale dostal pokutu," popsal Ulrych. Jiný dopadený hříšník vyvázl bez pokuty. Zato musel za trest vést kolo náročným horským terénem a jít v nepohodlných cyklistických botách pěšky. Přitom jej několik kilometrů doprovázeli strážci přírody, aby nemohl znovu sednout na bicykl. "Takový trest je výchovnější než nějaká pokuta," míní šéf stráže jesenické přírody.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

Lekce z dějepisu za tisícovku. Otestovali jsme hrady a zámky pro rodiny

Zámek Telč

Dopřejte si v létě kromě koupání i atraktivní výlet do historie. MF DNES navštívila patnáct památek, aby zjistila, jaké...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz