Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřkolky, strašák ochranářů v Jeseníkách

  16:47aktualizováno  16:47
Ochranáři v Jeseníkách mají nové protivníky - řidiče čtyřkolek. Zatím s nimi svádějí nerovný boj, protože chytit je při devastování přírody je téměř nemožné. Zvažují proto, že budou častěji spolupracovat s policií.
Čtyřkolka - ilustrační fotografie

Čtyřkolka - ilustrační fotografie | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Do jesenických rezervací už nyní o víkendech vyrážejí také desítky dobrovolných strážců. O prázdninách jich bude až padesát. Mohou udělit tisícikorunovou pokutu na místě, v přestupkovém řízení až deset tisíc.

Minulý víkend hlídka strážců přírody marně naháněla čtyři motorové čtyřkolky, které vjely do Národní přírodní rezervace Rejvíz. "Bohužel proti nim nemáme šanci, i když ničí přírodu v nejvzácnějších partiích Jeseníků," řekl šéf stráže přírody Michal Ulrych ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Registrační značky měli motorkáři podle něj pro jistotu zakryté. "Obávám se, že tento nešvar zasáhne Jeseníky stejně jako Krkonoše, Šumavu nebo Beskydy. Budeme muset častěji žádat o pomoc policii," sdělil Ulrych.

Jeseničtí policisté o problémech v horách vědí. "O spolupráci se strážci přírody budeme ještě jednat. Je třeba ale říct, že na větší nasazení v přírodních rezervacích nemáme dostatek policistů," řekla mluvčí jesenických policistů Tereza Neubauerová.

Bikeři v rezervacích

Do zakázaných zón a přísně chráněných oblastí zatím jezdí v Jeseníkách hlavně bikeři. Proto hlídky ochranářů už nyní vyrážejí do rezervací, aby cyklisty z přísně chráněných oblastí vyhnali.

"Hlídky posíláme do národních přírodních rezervací Praděd, Šerák, Keprník, Rejvíz a Rašeliniště Skřítek. O prázdninách budou ještě častější," upozornil Ulrych a dodal: "Není to jen kvůli ničení přírody, ale také kvůli bezpečnosti chodců, protože cyklisté jezdí po stezkách určených pouze pro pěší." Ochranáři chodí po vybraných trasách a snaží se bikery zastavit. Někdy udělují pokuty. Více se ale zaměřují na prevenci.

"Snažíme se hlavně hlídat frekventované rozcestníky a tam bikerům vysvětlovat, proč by neměli do rezervací s výjimkou schválených cyklotras jezdit," uvedl Ulrych.

Bohužel právě národní přírodní rezervace skrývají pro některé bikery nejatraktivnější terény. Cyklisty lákají například zakázané trasy v okolí Pradědu nebo na Rejvízu, kde ničí chráněné rostliny, způsobují erozi půdy a poškozují kořeny stromů.

Jen loni potrestali strážci přírody desítky bezohledných bikerů. "Někteří jsou už tak agresivní, že hlídce odmítnou dát doklady a ujedou," řekl Ulrych.

Loni přistihli strážci přírody jednoho cyklistu v jeden den hned několikrát. "Dvakrát slíbil, že kolo povede, ale vedl svůj bicykl jen do chvíle, než zmizel hlídce z očí. Potřetí už ale dostal pokutu," popsal Ulrych. Jiný dopadený hříšník vyvázl bez pokuty. Zato musel za trest vést kolo náročným horským terénem a jít v nepohodlných cyklistických botách pěšky. Přitom jej několik kilometrů doprovázeli strážci přírody, aby nemohl znovu sednout na bicykl. "Takový trest je výchovnější než nějaká pokuta," míní šéf stráže jesenické přírody.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

V holínkách za tajemstvím německé podzemní továrny Diana na Vysočině

Osada Kutiny z malého železničního viaduktu

Nevedou tudy značky, ovšem romantiky, dobrodružství a záhad si člověk užije vrchovatě. Vydejme podél dvou nenápadných...

Najdete na iDNES.cz