Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři tipy na nejlepší lyžování za hranicemi s Německem

  6:00aktualizováno  6:00
Máte před sebou jarní prázdniny, ale nechcete do Alp, protože děti by celý týden na svazích nevydržely. Pak je řešením Šumava nebo Krušné hory. Výlety po okolí, bruslení a sáňkování tady můžete kombinovat s pořádným lyžováním v některém z velkých center hned za německými hranicemi.

Německo, Velký Javor (1456 m) | foto: Profimedia.cz

Arber: téměř alpské lyžování na Šumavě

Stačí přejet za Železnou Rudou česko-německou hranici a po pár kilometrech zaparkovat pod lanovkami. Lyžaře vyvezou na nejvyšší kopec německé části Šumavy Grosser Arber (Velký Javor, 1 456 m).

Jezdit můžete na téměř patnácti kilometrech tratí. Jejich okolí je šumavské, zato svižná FIS trať, moderní šestikabinková lanovka a dvě šestisedačkové lanovky dodávají pocit, jako byste se ocitli o pár desítek kilometrů dál, v některém z alpských středisek.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Je nutné přejet hraniční přechod v Železné Rudě. Hned za hranicemi se odbočuje vpravo, odkud vás cesta po pár kilometrech zavede až do sedla pod sjezdovky.

Kolik to stojí
Dospělí zaplatí za jednodenní permanentku 25 eur, děti od 6 do 16 let a senioři nad 60 let to mají za 19 eur. Šestidenní permanentka přijde na 116 eur (děti 77).
Parkoviště pod lanovkami je zdarma.
Občerstvit se můžete dole u vleků i nahoře na kopci.
Informace pro sáňkaře: Jedna jízda nahoru 3,50. Půjčovné sáněk 5 eur.

Další informace www.arber.de (stránky jsou i v češtině)

Rychle na kopec. Nejdřív do kabinky a těch pár zbývajících metrů vás vytáhne kotva. Pak už stojíte v nadmořské výšce 1 456 metrů na vrcholu Grosser Arber. Odepnout si lyže a vytáhnout foťák stojí za to: je tu pěkný výhled na zvlněné šumavské kopečky i na kulatou kopuli meteorologické stanice opodál. Místní tvrdí, že za pěkného počasí lze zahlédnout i vrcholky Alp. Stromy se sklánějí pod sněhovou peřinou - vypadá to tu jako v pohádce o lyžařském království.

A takový je i sjezd do údolí. Závodní sjezdovka splňující mezinárodní parametry pro závody ve slalomu a obřím slalomu Světového poháru je příjemný krpál.

Tuto pěkně širokou trať obloukem obíhá červená a pozvolnější sjezdovka (dříve známá jako Standard), kam se dostanete jak z šestikabinky, tak z šestimístné sedačky. Její profil je pozvolnější, proto také přitahuje víc lyžařů.

Z druhé strany kabinové lanovky vede dolů lesem ještě sjezdovka označená černou.

Velmi oblíbenou tratí je pak pohodový červený svah Sonnenhang, kde je také noční lyžování, a pak poněkud stranou ležící "modrá louka" Thurnhof s vlekem. Zde jsou rodičům a dětem k dispozici přepravní pásy o délkách třicet, sedmdesát a sto metrů. Freeskieři najdou na trati Osthangstrecke mini freeridovou zónu. Ta zůstává zcela bez úpravy.

Vyzkoušejte i sáňkařskou dráhu: začíná u výstupu z šestisedačkové lanovky Sonnenhang, odkud se jede po 1 200 metrů dlouhé dráze.

Je to příjemné místo pro lyžování. Češi dnes tvoří asi třetinu lyžařů, a tak není divu, že se obsluha restaurace domluví česky a informace u lanovek jsou v obou jazycích.

Německo, Arber

Mitterdorf: Šumava z druhé strany

Může se hodit

Jak se tam dostat
Z Plzně do Strakonic, Vimperku. Za hraničním přechodem Strážný leží Philippsreut, odtud je to pět kilometrů.
Za kolik na lyže
Den lyžování stojí 18 eur, děti do patnácti let zaplatí 13 eur. Šest dnů přijde na 80 eur (děti 54 eur). Parkoviště je hned pod kopcem a je bezplatné.

Kde se ubytovat
V okolí obce Strážný. Ráno pak už jen přejedete hranici.

Jen pár kilometrů na bavorské straně Šumavy leží kromě Arberu i další středisko, které stojí za návštěvu. Obec s krkolomným názvem Mitterfirmiansreut (zkráceně Mitterdorf) je Mekkou rodinného lyžování s dobrou infrastrukturou. Najdete ji pět kilometrů za českým hraničním přechodem Strážný.

Jezdí se na svazích kopce Almberg, který dosahuje výšky 1 139 metrů. Prý odtud za pěkného počasí zahlédnete i zasněžené vrcholky Alp.

Dolů vedou čtyři sjezdovky. Tu nejdelší obsluhuje dvousedačka, dolů se jede po příjemné trati, která je pěkně široká. Pokud se tu nebudou tísnit davy lidí, potěší i milovníka ostřejší jízdy. Nevýhodou je jižní orientace svahu, sníh tu tak dlouho nevydrží. Když však vyleze slunce, čeká vás prosluněné lyžování.

Další dvě tratě označené modrou barvou jsou vhodné spíše pro nenáročného lyžaře, vyřádí se tu rodiny s dětmi a ocení je i milovníci carvingu. Jedna lyžaře přivádí zpět k vleku, druhá ho proveze lesem a vrátí do centra k dětskému svahu, kde se odehrává večerní lyžování. Čtvrtá sjezdovka byla stvořena pro pohodovou jízdu. Snad proto tu bývá nejvíc lidí. Je také označena červenou a skončí nad parkovištěm. V areálu o něco níž u parkoviště je i slalomová trať obsluhovaná dvojkotvou. Je příjemně ostrá a uspokojí i nejnáročnějšího lyžaře.

Volejte levně do NĚMECKA

www.klikniavolej.cz už od 1,19 Kč za minutu

Celkem tu na milovníky prkének čeká pět vleků a jedna sedačková lanovka. Skoro polovina sjezdovek je označena červenou barvou (středně těžký sjezd).

Pamatovali tu i na snowboardisty se snowparkem a krosovou dráhou. V okolí jsou i výborné terény pro běžkaře.

Středisko se zaměřilo i na rodiny s dětmi. Pro ně je tu areál s názvem Junior Ski Zirkus - nabízí jednoduchou sjezdovku, kolotoč, dva pojízdné koberce, vyhřátou odpočívárnu a hernu s toaletami. Děti mají zdarma k dispozici ovocný biočaj. Funguje tu i školka, kde vám pohlídají ratolesti od dvou let.

Německo, Mitterdorf

Po lyžování se v Altenbergu svezete ve čtyřbobu

Může se hodit

Jak se tam dostat
Z Prahy pojedete po dálnici D8 směrem na Teplice, projedete kolem tohoto severočeského města a dále přes Dubí na hraniční přechod Cínovec. Pět kilometrů za ním je u hlavního tahu na Drážďany městečko Altenberg. Vzdálenost mezi Prahou a Altenbergem je 110 kilometrů. Cesta trvá asi dvě hodiny.
Za kolik na lyže
Denní jízdenka, která platí od rána do 18 hodin, přijde dospělého na 11 eur, děti platí 8,50 eura. Skipas na čtyři hodiny pak stojí 7 eur, dětský je ještě o dvě eura levnější.
Kde se ubytovat

Většina lidí však dá přednost bydlení na české straně, například v Cínovci.

Pár kilometrů od hraničního přechodu Cínovec leží německé lyžařské středisko Altenberg, které znají diváci závodů světového poháru bobistů, sáňkařů nebo skeletonistů. Místní ledové koryto je možné zažít také na vlastní kůži. Jako člen posádky čtyřbobu.

Lázeňské městečko v Krušných horách Altenberg má svůj sjezdařský vrchol ve výšce 850 metrů nad mořem. Nahoru lyžaře vyváží 500 metrů dlouhá dvoumístná kotva.

Zajímavostí je otvírací doba místního lyžařského areálu. Kromě neděle se tu jezdí nepřetržitě až do 10 hodin večer.

Nejmenší návštěvníci mají pro první lyžařské krůčky k dispozici pojízdný koberec.

Vedle Altenbergu nabízejí sjezdovky také nedaleká krušnohorská města Rehefeld-Zaunhaus, kde je dvousedačková lanovka, nebo středisko Geising se dvěma vleky v délce 550 a 610 metrů.

Zatímco sjezdové lyžování spíše osloví rodiny s dětmi, na milovníky běžek čekají výborné podmínky. Okolí Altenbergu slibuje 70 kilometrů upravovaných stop. Na běžkaře pamatují takové detaily, jako je převlékárna s odkládacími schránkami a teplou sprchou na nádraží v Altenbergu.

Město je však známé hlavně díky místnímu ledovému korytu. Altenberg patří k pravidelným pořadatelům závodů ve světovém poháru bobistů a sáňkařů.

Za 71 eur je možné si vyzkoušet pocity ze závodního čtyřbobu. Obsadit je možné dvě místa, protože řidič a brzdař musí být profesionálové. Jízda slibuje až stokilometrovou rychlost na trati dlouhé jeden kilometr. Zájemce o svezení dostane potřebné vybavení, včetně helmy.

Německo, Altenberg

Lyžování nad nejvýš položeným městem Německa

Může se hodit

Jak se tam dostat
Oberwiesenthal leží za česko-německým hraničním přechodem Boží Dar. Pokud poslouží jako měřítko vzdálenosti hlavní město, tak je to z Prahy do Oberwiesenthalu 168 kilometrů, což znamená tři hodiny jízdy autem. Trasa vede přes Karlovy Vary a Ostrov.

Za kolik na lyže
Denní jízdenka stojí dospělého 23 eur, děti 17,5 eura. Šestidenní přijde na 100 (děti od 75) eur.

Další informace
www.oberwiesenthal.com

Oberwiesenthal je s výškou 914 m n. m. nejvýš položeným městem v Německu. Známý je však také díky skokanským můstkům a známému místnímu skokanovi Jensi Weissflogovi. Dnes mu v Oberwiesenthalu patří hotel.

Typické pro krušnohorské město nedaleko hraničního přechodu Boží Dar a hory Klínovec jsou také kabinky stařičké lanovky vozící turisty na horu Fichtelberg (1 214 m n. m.). Právě k jejímu vrcholu a k vedlejšímu Malému Fichtelbergu vyjíždějí lyžařské vleky. Ve dvou případech jsou to dnes už málo vídané jednosedačky, nahoru však jezdí také moderní čtyřsedadlová lanovka. Vleků je celkem devět.

Jízda dolů vede po některé z celkem 13 tras, od nejtěžší závodní sjezdovky FIS, která leží pod kabinovou lanovkou, až po lehoučké dětské louky. Nejdelší sjezd je dlouhý 2,5 kilometru. Největší lyžařské středisko v Sasku nabízí celkem 15 kilometrů sjezdovek.

Stará visutá lanovka, nejstarší svého druhu v Evropě, je opravdovou raritou. Turisty vozí na vrchol Fichtelbergu už od roku 1924 a letos v prosinci oslaví 85. narozeniny.

V zimě s ní nahoru vyjíždějí fanoušci běžeckého lyžování. K dispozici mají celý sportovní areál se stadionem a celkem 75 kilometry tratí. Na stadionu se pravidelně konají večerní běhy na lyžích.

Z Fichtelbergu se však spouštějí také sáňkaři po 1 640 metrů dlouhé trati do Oberwiesenthalu.

V ceníku skipasů zaujmou v lyžařském centru pod Fichtelbergem ve srovnání s českými středisky nejen zajímavé ceny pro jednotlivce, ale také výhodné rodinné permanentky.

Německo, Oberwiesenthal

Oberwiesenthal. Nejstarší visutá lanovka vás dopraví na 1 214 metrů vysoký Fichtelberg blízko Božího Daru

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Najdete na iDNES.cz