Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyři dny na nejtajemnějším koutu Evropy

  9:33aktualizováno  9:33
Zapomeňte na výdobytky civilizace. Tady si nenakoupíte, neobjednáte si jídlo v restauraci a peníze můžete uložit na dno batohu. Váš život bude řídit slunce a Bůh. Svatá hora, bašta ortodoxního křesťanství na řeckém Athosu a nejtajemnější kout Evropy, k vám promluví. Na čtyři dny.

Celník na letišti v řecké Soluni bloumá pohledem v davu cestujích. Jeho pohled náhle spočine na sportovním vybavení několika mužů. "Olympos?" nasadí vědoucí úsměv.

Cizinci vrtí hlavou: "Ajío Óros - Svatá Hora". Úředník nejprve svraští obličej do užaslého výrazu. Chvíli trvá, než stráví překvapení. Potom se ho zmocní zamyšlení a s očima upřenýma do nepřítomna polohlasem dodá: "Svatá Hora, to je to nejúžasnější místo na zemi".

Vypravit se na severořecký poloostrov Athos je pro většinu Řeků něco podobného, jako je pouť pravověrného muslima do Mekky. Mnoho jich sice takovou cestu nikdy nevykoná, přesto chovají k existenci Svaté Hory ve své zemi velkou úctu.

A přijede-li s takovým úmyslem cizinec, prohlížejí si ho s nevyslovenou otázkou v očích. Je to pouhý turista sbírající zážitky, nebo hledá něco víc, co může nabídnout jen onen prst pevniny vybíhající hluboko do moře?

Na konci světa

Ranní opar nad mořem se teprve pomalu zvedá, ale v rybářském městečku Ouranopoli, tam, kde štíhlý pruh země zvaný Athos vybíhá z poloostrova Chalkidiki do Thráckého moře (je jedním ze tří "prstových výběžků svého většího bratra), je živo.

V jedné z postranních ulic už v hloučcích postávají skupinky mužů. Každý s taškou či batohem, někteří se navíc opírají o poutnickou hůl. Právě tady, na poslední výspě běžného světa, začíná svoji cestu každý, kdo chce poodhrnout cíp tajemství skrývajícího se v horách na obzoru.

Úředník Poutnické kanceláře Svaté Hory, jak zní oficiální název jakéhosi athoského konzulátu, si dává načas. Po otevření přepážky se pomalu obklopí horou razítek a tužek. Potom pokyne.

Ten, který má na starosti řecké poutníky, je zavalen přívalem zájemců. V rohu, u přepážky pro cizince, je klid. Těch deset šťastlivců, kteří mohou denně na záhadné území Athosu vstoupit, se zvládne rychle.

"Zde je váš Diamonitirion, povolení ke vstupu na Svatou Horu. Jako cizince vás opravňuje ke čtyřdennímu pobytu. Prokázat se jím musíte při vstupu na loď a při příchodu do klášterů," vychrlí plynnou angličtinou přísně se tvářící úředník. Cesta se definitivně otvírá.

* Nezávislý mnišský stát Athos se samostatnou organizací má rozlohu 332 km2.

* Nachází se zde celkem 20 klášterů, z toho je 17 řeckých, jeden bulharský, jeden ruský a jeden srbský.

* Původně tu žilo 40 mnichů, v současnosti tvoří stálé obyvatelstvo poloostrova komunita asi 2 000 lidí. Žijí v klášterech vystavených na nádherných místech přímo nad mořem, věnují se modlitbám, studiu a keramické výrobě. Za rok musí vydržet více než 150 postních dnů.

* Kláštery jsou vyzdobeny mozaikami, freskami, ikonami, liturgickými předměty se vzácnými drahokamy. Nejstarší a zároveň nejbohatší z klášterů – Megistis Lavras se nachází úpatí hory 2033 metrů vysoké hory Athos. Klášter založil v roce 963 Athanasios z Trapezundy a nikdy nebyl poškozen požárem, má také největší křtitelnici ze všech klášterů na ostrově.

* Traduje se, že horu Athos navštívila Panna Maria, která ji prohlásila za svatou a zakázala na ni vstoupit jakékoli jiné, zvířecí či lidské samici. Dodnes mají vstup povolený pouze muži starší 18 let.

* Povolení k pobytu na Athosu je zpravidla vydáváno jen na 4 dni, hotely tu nenajdete. V některých klášterech můžete přespat a dostat i skromnou večeři. Cestuje se tu zpravidla pěšky nebo na oslím spřežení, v posledních letech si lze půjčit i jeep.

Kam žena nevkročí

U přístavního mola se už pohupuje nevelká loď. Před ní, zeširoka rozkročen, kontroluje doklady všech cestujících kapitán se svými pomocníky. "Lituji, ale musíte se převléknout. Na Svatou Horu je zákaz vstupu v krátkých kalhotech," nekompromisně žádá.

Na loď, která je jediným spojením Athosu s okolním světem, může vstoupit jen ten, který splní tři podmínky: prokáže se Diamonitirionem, neodhaluje žádnou část těla a ... není ženou. Zvláště tato skutečnost nedá některým lidem spát.

Nicméně od roku 1045, kdy byzantský císař Konstantinos Monomachos vydal bulu Typikon, jíž na Athos zakázal přístup osobám a živočichům ženského pohlaví, se toto omezení úzkostlivě dodržuje. I po téměř tisíci letech.

Jen co se trajekt s příznačným názvem Svatá Anna odpoutá od břehu a mine první skalnatý výběžek, v dálce se vynoří přízračný obraz, který na palubě okamžitě vyvolá vzrušení. Někteří mniši vracející se do svých klášterů v tichém rozjímání pozorují obrys Svaté Hory, jak pomalu vystupuje z mlhy, ostatní cestující s úžasem hledí na strmý masiv Athosu se zasněženým vrcholkem, který dal tomu zvláštnímu území jeho druhé jméno.

Ve vytržení si jen málokdo všimne, že loď právě míjí podivný plot táhnoucí se napříč celým poloostrovem a označený výstražnými žlutými nápisy: Svatá Hora. Vstup pouze z moře na zvláštní povolení. Nelegální narušení hranice je trestným činem.

Čtyři dny samoty

Jen co utichne menší chaos, když loď dorazí do malého přístavu Dafni, jediné vstupní brány na Athos, člověk náhle zůstane sám. Pro mnichy si přijedou jejich bratři z jednotlivých klášterů, poutníci nakoupí poslední nezbytnosti v několika zdejších obchůdcích, jediných zařízeních toho druhu na celém poloostrově, a poznenáhlu se rovněž vytratí.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat

Nejlépe letecky do Soluně. Odtud odjíždí denně několik autobusů do městečka Ouranopoli. Cesta trvá asi tři hodiny a jízdenka vyjde na necelých 300 korun. Z Ouranopoli odplouvá denně v 9.45 loď přímo k břehům Svaté Hory.

Jak získat povolení

Pokud se rozhodnete vyrazit na Athos v hlavní letní sezoně, musíte si termín rezervovat nejlépe šest měsíců předem. Jediným místem, kde lze rezervaci zařídit, je The Holy Executive of the Holy Mount Athos, Pilgrim's Office, Kon. Karamanli av.14, Thessaloniki (Soluň). Telefon je +30/2310/252578, ale dovoláte se sem velmi obtížně, téměř pořád je obsazeno. Lepší je poslat fax na tel.: +30/2310/222424, nebo písemnou žádost.

Na té samé adrese se také těsně před svým odjezdem na Athos musíte osobně dostavit k vyzvednutí dokladu o rezervaci. Na jeho základě obdržíte v Ouranopoli vlastní Diamonitirion. Jeho vystavení stojí pro cizince podle posledních zpráv 30 EURO. Při pobytu na Athosu však už za nic neplatíte.

Co s sebou

Berte co nejméně věcí, protože všechno si ponesete s sebou na zádech. Nutné jsou dlouhé kalhoty, případně jedna košile s dlouhým rukávem. Fotoaparát si vezměte, na videokameru zcela zapomeňte.

Celý svět se najednou smrskne na kilometry prašných cest, liduprázdné pobřeží a tušení existence klášterů skrytých kdesi v těžko přístupných kopcích. S tlumokem na zádech je to putování stejné jako už stovky let. Den za dnem, krok za krokem.

Cesta od kláštera ke klášteru se vine horskými stezkami padajícími hned k mořské hladině a hned se zase šplhajícími do okolních kopců. Ty se však ani zdaleka neblíží té omračující mohutnosti hory Athos, která se stále naléhavěji vynořuje zpoza každého záhybu cesty.

Se svojí sněhovou čepicí se skalnatá špička boří do líně se převalujících mraků a strhává na sebe veškerou pozornost. Na pozadí takového obrazu se i kamenné kláštery někdy zdají jako titěrná lidská hnízda přilepená na úbočí okolních skal. Jedině ty však dávají tušit, že místo, kde poutník za den nemusí potkat ani živáčka, je obydlené. A to dvěma tisícovkami mnichů, jejichž zdejší komunita je druhá největší na světě, hned po Tibetu.Klášter na hoře Athosu

Tak jako už stovky let stačí vejít do některého z jejich příbytků a požádat zde o nocleh a jídlo. Ráno vstávat se sluncem a večer uléhat se sluncem. Ostatně jako už stovky let. Protože Athos se nemění, Athos zůstává stále stejný, jako už stovky let. Neměnnost a samota trvající celou věčnost, pro cizince však pouhé čtyři dny.

Nahoru za Horou

Ten pohled pálí a jen málokdo tomu volání odolá. Pocukrovaný vrcholek Athosu, často se skrývající v mracích, se prý dotýká samotného příbytku Boha. Je tak vysoký? Ani ne, dvoutisícovka vybíhající přímo z moře nepatří k světovým velikánům. Přesto o tom z nějakého důvodu nelze pochybovat.

A po čtyřech dnech samoty má člověk pocit, že výstup na špici je tím nejlepším završením jeho putování. Horší cesta se hledá jen těžko. Hora se ukáže být celá z mramorových balvanů. A když už sil ubývá, přijde nejtěžší úsek: chvílemi je třeba lézt po čtyřech, poslední metry se zdolávají ve sněhu.

A tam úplně na vrcholku kaple. A za ní obří železný kříž. A neuvěřitelně krásný pohled na celý poloostrov tam dole. A naprostá samota, která osvobozuje až do morku kostí.

Mount Athos, Svatá Hora, dokonalé vytržení z všedních dnů.

 

Řecko, Athos

Řecko, Athos

Řecko, Athos

Řecko, Athos

Autoři: ,Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Turisté naházeli za rok do římské fontány 36 milionů, charita je nedostane

Před římskou fontánou jsou každý den takové davy, že je velice těžké se k jejím...

Peníze, jež turisté nahází do slavné římské fontány di Trevi, už nebude automaticky dostávat katolická charitativní...Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se na novinky lyžařských areálů. Kde zdražili?

Zahájení lyžařské sezony ve skiareálu na šumavském Špičáku.

Lyžaři si v nadcházející zimní sezoně připlatí za permanentky v průměru o čtyři procenta víc než loni. Vyplývá to z...

Další z rubriky

TripAdvisor upozorňuje na hotely, kde došlo k sexuálnímu obtěžování

Server TripAdvisor bude označovat hotely, kde došlo k sexuálnímu obtěžování....

Do boje proti sexuálnímu obtěžování se zapojuje i populární cestovatelský portál TripAdvisor, který se rozhodl...

Turisté naházeli za rok do římské fontány 36 milionů, charita je nedostane

Před římskou fontánou jsou každý den takové davy, že je velice těžké se k jejím...

Peníze, jež turisté nahází do slavné římské fontány di Trevi, už nebude automaticky dostávat katolická charitativní...

Snídaně u Tiffanyho. Klenotnictví nabízí zákazníkům splnění filmového snu

Snídani u Tiffanyho si teď může užít každý. Krásná restaurace vznikla ve...

Posnídat u Tiffanyho bude ode dneška ve Spojených státech skutečně možné. Proslulé luxusní klenotnictví otevírá ve své...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.