Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtrnáct sází na Svojanově na kulturu

  14:07aktualizováno  14:07
Svojanov - Malebný svojanovský hrad převzalo v roce 1992 od památkového ústavu v Pardubicích město Polička. Památka slouží kulturnímu a společenskému životu a o její rozkvět už osm let pečuje kastelán Jiří Čtrnáct. Kastelán na začátku 70. let přerušil studia na Karlově univerzitě a téměř dvacet let pásl ovce, několik let vedl v Poličce knihkupectví. V roce 1994 vyhrál konkurs a stal se vedoucím příspěvkové organizace, která provozuje hrad Svojanov. "Někdy lituju, že jsme nezdokumentovali, jak to tady vypadalo, když jsem nastoupil," říká kastelán.

Na hradě funguje restaurace a turistická ubytovna s kapacitou 50 lůžek. Průběžně se opravuje zchátralá budova bývalých stájí poblíž hradu, kde by měla vzniknout prostorná restaurace a penzion. "Cílem je, aby se tady mohli občerstvit i turisté, kteří jdou pouze okolo na výlet a nechtějí platit vstupné do areálu hradu," vysvětluje kastelán a dodává: "A taky by to památce oblehčilo od nejrůznějších komerčních akcí."

hrad Svojanov

V pramenech je poprvé zmiňován roku 1287 ve Zbraslavské kronice. Vznik hradu souvisí s programovým zakládáním královských měst podél trstěnické stezky v šedesátých letech 13. století králem Přemyslem Otakarem II.  Když král padl na Moravském poli, jeho vdova Kunhuta se provdala za vítkovského velmože Záviše z Falkenštejna. Ten nechal svojanovskou pevnost přestavět. Spolu s nedalekou Poličkou patřil hrad k oporám královské moci v Čechách a zažil i návštěvu císaře Karla IV. Po husitských válkách přešel do soukromých rukou a postupně ztrácel na významu. V 19. století sloužil už jen jako hospodářský dvůr. V roce 1910 se stal majetkem města Poličky, které jej spravuje dodnes. Hrad leží jihovýchodně od Poličky na vysokém ostrohu nad údolím Křetínského potoka.

Otevírací doba:
duben, říjen: 9.00 - 16.00 hodin (sobota, neděle)
květen - září: 8.30 - 18.00 hodin (kromě pondělí)
O prázdninových víkendech vstup vyhrazen pro diváky kulturních programů
Vstupné: dospělí 6, děti a důchodci 3

Provoz restaurace a ubytovny a také různé soukromé akce na hradě plní hradní kasu. S roční tržbou okolo 3,5 milionu korun si památka vydělá na svůj provoz. Opravy hradí Polička. "Získali jsme za ta léta dobré renomé, město vidí, že se snažíme, a tak je v posledních letech příspěvek větší."

Ke zviditelnění památky přispívají festivaly, které zdejší kastelán pořádá. "Začátkem devadesátých let nebylo v okolí žádné kulturní vyžití. Lidé vítali akce pořádané na hradě," vzpomíná kastelán. Nyní je ovšem pořádání kulturních akcí většinou ztrátovou záležitostí. I přesto se v kulturních akcích pokračuje. "Nejsme tady  přece kvůli vydělávání peněz, ale kvůli návštěvníkům a jejich kulturním potřebám," říká k tomu kastelán.

Nejdelší tradici má Loutkářská pouť, která se zde ve dnech 14. a 15. července uskuteční už podeváté. Tuto přehlídku profesionálních i amatérských loutkářů a alternativního divadla pořádají na hradě ve spolupráci s pražským divadlem Minor.
Největšímu zájmu návštěvníků se těší středověký jarmark Svojanovské šermování. Koná se 21. a 22. července.

"Možná je jarmark tak oblíbený i proto, že je dnes nakupování lidem blízké," vtipkuje kastelán. Jarmark je každoročně stylizován do určité historické epochy a doplněn řadou uměleckých vystoupení.

S hradem Svojanov je také spojena tradice folkových festivalů, která sahá až do osmdesátých let. "Dlouho jsem nevěděl, jak na tuto tradici navázat, až přišel s nabídkou brněnský písničkář Slávek Janoušek," vzpomíná kastelán.

Díky jeho péči se letos na hradě od 10. do 12. srpna uskuteční už sedmý ročník přehlídky písničkářů Svojanovská hláska. "Vycházíme z přesvědčení, že hrady a zámky jsou jedním z posledních míst, kam chodí celé rodiny," vysvětluje kastelán. "Snažíme se jim proto připravit společný zážitek."

Se snahou zaujmout co nejširší spektrum návštěvníků souvisí i výstavní akce probíhající v prostorách hradu. Hrad v 19. století vystřídal celou řadu majitelů, z nichž většina skončila bankrotem. Na hradě se i proto nedochovalo vnitřní vybavení a sbírkové předměty.

"Hrad musíme naplnit tím, co dokážeme sehnat," říká Čtrnáct. Jedná se převážně o výstavy. "Rádi u nás vystavují i umělci zvučných jmen," dodává kastelán.

Výtvarníky k výstavám na Svojanově lákají jak zdejší krásné prostory, tak také skutečnost, že zdejší expozicí ročně projde okolo 35 000 návštěvníků. Stálou výstavu keramických objektů Jana Kutálka, která je jedinou stále přístupnou expozicí, každoročně doplňuje další instalace. Většinou se jedná o výstavu, která nějakým způsobem souvisí s letní kulturní aktivitou na hradě. Dalším důležitým kritériem je, aby tato výstava byla zajímavá pro dětské návštěvníky. Letos je tady pro ně připravena výstava loutek z fundusu divadla Minor, které je spolupořadatelem zdejší Loutkářské pouti.

Nejmladší návštěvníky zaujmou živá zvířata, která zde kastelán chová. Ve výběhu kousek od nádvoří se prohání párek divokých prasat a těsně před hradem se v ohradě pasou ovečky.

Svojanovský kastelán bydlí v bývalém hospodářském stavení v předhradí. Svůj půvab si hrad pro místního kastelána uchovává i po osmi letech, které zde strávil. "Když všichni návštěvníci odejdou a utichne každodenní shon, hrad zase získá své tajemné kouzlo a ze zdí začnou čišet staletí."

Svojanovský kastelán Jiří Čtrnáct

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz