Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Crater Lake - inkoust v horách

  19:11aktualizováno  19:11
Oregonský úsek pacifické dálnice (Pacific Highway - silnice č.1) patří k té nejhezčí části amerického západu, kterou lze cestou ze Seattlu do San Francisca vidět. Zhruba v polovině cesty se u městečka Reedsport vyplatí relativně malá - zhruba dvouset kilometrová odbočka směrem na východ. Cíl je jasný: Crater Lake. Česky by zřejmě nejvíce sedělo jméno "Kráterové jezero". Okolí Crater Lake je pro tuto část Oregonu příznačné. Terén kopcovitý, později hornatý. Kam oko dohlédne husté lesy borovic a urostlých sekvojí (Redwoods). K jezeru vede přístup ze severu a jihu.

Na obou stranách stojí vstupní brány s rangery a tudíž bez desetidolarového poplatku za auto dál cesta nevede. Samo jezero je pastvou pro oči. Sevřeno skalními masívy půlkilometrové výšky vypadá jako gigantické oko nejmodřejší modře, což jistě ocení zejména lovci dobré fotografie. Sopečný proces, jenž má toto dílo na svědomí, utichl zhruba před sedmi a půl tisíci lety.

Obrovitý kráter nachrlené lávy tehdy neunesl svou vlastní tíhu a oslaben četnými dutinami se zhroutil prakticky do nynější podoby hlubokého talíře na polévku. Jak hlubokého? Nejvyšší okraj horského plesa Hillman Peak leží v nadmořské výšce 2484 metrů, hladina jezera v nějakých 1882m a jeho nejhlubší bod pak ještě o 589m níže. Rozdíl je tedy úctyhodný - jeden kilometr a jedno sto metrů.

Jezero nemá přítok a také nemá žádný odtok. Kolik je v něm vody tedy zavísí jen a jen na množství deště a sněhu. Světe div se! I přes značné převyšení brázdí hladinu jezera velkokapacitní čluny naložené turisty a navigované zkušenými rangery. Vyjíždějí z Cleetwood Cove, jinak také jediného místa na břehu jezera, kam lze sejít po svých.

Kráčet krok za krokem strmým svahem k azurové hladině bývá zážitek k nezapomenutí. Jednak kvůli kouzlům přírody, čerstvému vzduchu a všemu tomu, proč se lidé procházejí. A jednak také kvůli té prašné klikatici, která, aby to nebylo tak strmé, natáhne skutečnou vzdálenost k vlnám jezera přinejmenším na trojnásobek.

Dolů to jde opravdu dobře. Nahoru je to pot a dřina, zkrátka mizérie. Dole u jezera ale vládne jedním slovem pohoda. Voda svádí k vykoupání. Ta je však i v sebevětších vedrech tuze studená. Namísto plavců jsou vidět potapěči v zateplených neoprénech s kyslíkovými bombami na zádech, s nimiž podnikají dobrodružné ponory v dosud neprobádaných hlubinách jezera.

Léto je k návštěvě jezera jistě čas nejpříhodnější. Už proto, že v zimě je silniční okruh vedoucí po obvodu kráteru kvůli vysokým závějím sněhu uzavřen. Jižní strana žije i v době mrazů čilým ruchem. Je totiž tradičně vyhledávaným cílem dobré lyžovačky a nerušených toulek na běžkách.

Mimochodem, jezero objevil v roce 1853 prospektor a zlatokop John Wesley Hillman. O padesát let později v roce 1902 jej americká vláda vzala pod svá ochraná křídla a učinila z něj národní park. Hlavně díky sedmnáct let trvajícímu lobingu W.G. Steela, jemuž jezero učarovalo už jako malému školákovi, kdy mu maminka zabalila svačinu do novinového papíru s článkem o Crater Lake.

Více o Spojených státech najdete na autorových soukromých stránkách:

Cleetwood Cove odkud vyjíždějí čluny s turisty

Ostrůvek uprostřed je pozůstatek druhého kráteru

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz