Ojedinělé tvary mraků v Patagonii v Národním parku Torres del Paine, jak se je

Ojedinělé tvary mraků v Patagonii v Národním parku Torres del Paine, jak se je podařilo zachytit ruskému fotografovi Dmitriji Dubikovskému. | foto: Profimedia.cz

Výjimečné fotky z Patagonie. I takhle vznikají fámy o UFO

  • 11
Mocná příroda nikdy nepřestane překvapovat. Na tomto snímku to téměř vypadá, jakoby šlo o invazi z vesmíru, přitom jsou na něm zachycené poměrně vzácné lentikulární neboli čočkovité mraky v Národním parku Torres del Paine v Patagonii.

Snímky pořídil ruský amatérský fotograf Dmitrij Dubikovskij, když cestoval po Chile se svými přáteli. "Byl to opravdu nádherný pohled. Pocit, který jsem v tu chvíli měl, byl podobný euforii," řekl ke svému 'úlovku' 47letý cestovatel pro britský list Daily Mail.

"Navzdory tomu, že jsem musel několik hodin strávit venku ve větru a mrazu, abych tyto snímky pořídil, tak když jsem je pak viděl hotové, stálo to za to," dodal Dubikovskij.

Lentikulární mraky jsou nehybné, vícevrstvé útvary čočkovitého tvaru, které se tvoří ve vysokých nadmořských výškách na závětrné straně hor nebo pohoří. Díky svému tvaru a oranžové záři bývají někdy mylně zaměňovány s UFO.

"Čočkovité mraky může vytvořit vlhký vzduch, který je kolem vrcholků hor nucen stoupat nahoru. Z vlhkého vzduchu ochlazeného pod rosný bod kondenzují vodní kapičky a ty činí mraky neprůhlednými. Vlny ve vzduchu, které by byly normálně vidět horizontálně, jsou pak v různých vrstvách, kde vznikají mraky, vidět vertikálně," vysvětluje vznik lentikulárních mraků odborný server astro.cz.

Lentikulární mraky v Národním parku Torres del Paine, jak je nafotil ruský