Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co skrýval zásmucký zámek?

  11:35aktualizováno  11:35
Zásmuky jsou docela malým městem blízko starobylé Kouřimi. V roce 1542 byly za panování Adama z Říčan obdařeny městskými privilegii a znakem, ale dějiny je jinak v poklidu míjely. Nic světoborného se zde nestalo, žily stereotypním životem provinčního městečka. Situace se změnila až na konci druhé světové války. Klášter františkánů se stal místem internace kněží, kteří z různých důvodů nepadli do oka mocným třetí říše. Prošlo jich barokním klášterem 76, mnohým byl pouze přestupní stanicí do koncentračních táborů Terezín či Dachau.

Po porážce německých armád u Stalingradu hledala okupační správa vhodné a hlavně nenápadné místo, kam umístit archiv SS, preventivně odvážený z Ruska. V roce 1943 padla volba na zámek starého českého rodu Šternberků v Zásmukách. Jeho majitel Leopold s okupací ČSR rázně odmítl možnost stát se občanem velkoněmecké říše. Nebyl jediným z rodu.

Totéž učinil i Zdeněk z nedalekého Českého Šternberka. Na celé panství byla pochopitelně uvalena nucená správa a okupanti se stali jeho neomezenými uživateli. Právě po porážce armád generála Pauluse u Stalingradu se do Zásmuk začalo stěhovat obrovské množství dřevěných beden, údajně s různými písemnostmi SS u Ruska. Víme však určitě, že pouze s písemnostmi? Zámek byl tak nenápadný, že jeho zdi mohly ukrývat i leccos jiného. O údajný archiv se až do dubna roku 1945 staral pouze velitel a malá skupina invalidů z východní fronty, bývalých hrdinů SS.

V zámku nesídlil ani strážní oddíl. Jenom proto, že se tam ukrývaly skutečně písemné materiály nebo hlavně kvůli oné nenápadnosti? A byly ony písemnosti tak bezvýznamné, že stálo za to přemisťovat je až z dalekých ruských plání? Válka spěchala k vcelku jasnému konci. Něco mělo beze stop zmizet, něco mělo zůstat zachováno pro možné budoucí použití. Koncem března, snad až začátkem dubna 1945 bylo v Zásmukách poněkud rušněji než dříve. Desítky beden se stěhovaly ze zámku na nádraží. Malé, bezvýznamné a hlavně opět nenápadné. Vlak na slepé koleji vojáci nakládali dva dlouhé dny. Odjel neznámo kam, opět bez ozbrojené ochrany. Archiv SS prý skončil v pražské Invalidovně, kde je dodnes. Jenomže pamětníci vyprávějí, jak tenkrát koncem války několik dní a nocí hořela na zámeckém nádvoří celá řada ohňů.

Co vlastně Němci pálili a co odváželi? Z železniční stanice Zásmuky vedou koleje buď přes Plaňany do Peček nebo přes Ratboř do Kolína. Obě větve směřují na trať z Brna do Prahy, která však tehdy již byla značně přetížená a hlavně ohrožovaná útoky spojeneckých hloubkových letců, občas i odbojových skupin. Třetí cesta vede k Uhlířským Janovicím, Sázavě a Čerčanům. Trať relativně málo využívaná a rovněž nenápadná. A co více, přesně kopíruje severní hranici neprodyšně uzavřeného výcvikového prostoru SS na Benešovsku a Netvořicku. Proč by vlak s archivem směřoval dosti riskantním způsobem zrovna do Prahy? Nebylo by podstatně jednodušší zamířit právě na Benešovsko? Proč vlastně ne, když i dnes těžko blíže specifikovaný Štěchovický archiv odvezli Američané právě z této oblasti. Hlavně však zůstává záhadou, co to vlastně Němci v zámku pálili. Byly to opravdu písemnosti, které dříve pracně převáželi až z Ruska?

Prokazatelně neměli k dispozici odborníky na archivní materiály a vlastně ani dost času. Oblasti někdejšího výcvikového prostoru SS, v Hradištku a na Medníku, se dodnes hemží hledači pokladů. V sedmdesátých letech se zde až podezřele často pohybovali specialisté tehdejší Státní bezpečnosti. Vše opět utajeně a co možná nenápadně. Můžeme doufat, že jednou dojde k serióznímu průzkumu záhadných podzemních prostor na Hradištku, a pak možná vyjde najevo, co koncem války v Zásmukách němečtí okupanti ukrývali. Zlato, poklady nebo snad tajné zbraně? Dnes zatím ještě nevíme, ale máme před sebou záhadu, kterou pravděpodobně budoucnost odhalí.


 

Zásmucký zámek.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Najdete na iDNES.cz