Co se skrývá pod hladinou?

Mimo hlavní sezonu se tady můžete ocitnout v téměř opuštěné krajině. Důvodem jsou úctyhodné rozměry jezera - je sice asi jen kilometr až dva široké, avšak téměř 50 kilometrů dlouhé. Jde o největší vodní plochu v Británii, která je až 200 metrů hluboká. Na březích jezera se nacházejí pouze tři větší městečka. Všechny průvodce se tedy spíše než popisu památek věnují spekulacím, co se prohání pod hladinou.

I kdyby však všechna očitá svědectví o existenci příšery byla pravdivá (dosud jich bylo zaznamenáno přes 4000), nespoléhejte příliš na setkání s prehistorickým živočichem.

Zelená idyla
Loch Ness nabízí i husté lesy, kapradiny, stezky plné nečekaných zákrutů a krajinu hrající všemi odstíny zelené - jak to umějí pouze louky a pastviny nacházející se ve Skotsku. Ta škála barev je obrovská.

V jednu chvíli stojíte na břehu klidné hladiny jezera, nasloucháte kuňkání žab a kocháte se zlatými paprsky slunce odrážejícími se od mnohem strmějšího břehu na jižní straně jezera. A pak během chvíle slunce zmizí, začne pršet.

Divocí Piktové
Několik málo rybářů si sbalí nádobíčko a kvapně odchází. Ptáci ztichli a ani žáby nejsou slyšet. V hlavě se vynoří obrazy zuřivých, potetovaných Piktů - jak původní obyvatele Skotska popsali římští kolonizátoři v 1. století našeho letopočtu. Jako první rovněž popsali jejich pozoruhodnou, až obsedantní potřebu se pomalovávat (odtud název "Pikt") a zároveň zpodobňovat všechna zvířata, na něž jako lovci narazili, v kamenných rytinách.

Tedy - na jednoho z těch tvorů snad ani narazit nemohli. Je jím podivná příšera s dlouhým zobákem (anebo je to chobot?), podlouhlým tělem a ploutvemi namísto nohou. Všechny ostatní práce vynikají věrností zpracování předlohy, avšak tato rytina žádného živého tvora nepřipomíná. Ve skotském folkloru se to jimi jen hemží. Obývají jezera, ale i řeky a potoky. Jsou velké, nevzhledné, vypadají jako vodní koníčci. Většinou nechovají nijak dobré úmysly.

Nebezpečí hrozí také od komárů (midges), kteří dokážou zejména nocležníkům pod širým nebem připravit skutečné peklo na zemi.

MŮŽE SE HODIT

Pěšky podél Loch Nessu

Cesta podél jezera trvá asi dva dny. Severní strana nabízí lepší výhledy, jižní je divočejší. Nejlepší je začít v architektonicky velmi zajímavém Invernessu, jít podél Caledonian Canal k jezeru, které je odtud vzdáleno asi osm kilometrů. Nedaleko Drumnadrochitu se nachází malebná zřícenina hradu Urquhart , asi největší turistická atrakce. Údajně zde nabízejí i možnost přespání. K hradu lze dojet i lodí, která vyplouvá z malebného Fort Augustus na druhém konci jezera.

Slovníček:

Neustále budete narážet na čtyři slova: Ness (název jezera a také příšerky, které se říká Nessie), Loch (starý skotský výraz pro jezero jako takové), Ben (hora) a Glen (údolí, například Big Glen, v němž se jezero rozlévá).



 


Témata: Loď, Skotsko, Žába