Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co na podzimní splín? Tuniská pomerančovice!

  10:42aktualizováno  10:42
Rozlehlé prosluněné pláže, vůně jasmínů a růží, antické památky, lázně i dozrávající pomeranče. To vše nabízí právě nyní klidné letovisko Nabeul na tuniském poloostrově Cap Bon. Pokud si chcete prodloužit léto, může být Nabeul tou pravou volbou.

Cap Bon připomíná ukazovák nasměrovaný na Evropu. Je to 70 kilometrů dlouhý a 40 kilometrů široký poloostrov na severovýchodě Tuniska. Mapku si rozklikněte ZDE.

Zahrada Tuniska

Cap Bon je název poloostrova i jeho nejsevernějšího cípu, mysu, který je od Sicílie vzdálený pouhých 120 kilometrů. Díky rozmanitosti a úrodnosti zdejších končin se mu také říká zahrada Tuniska.

Nyní, když nás evropský podzim nutí oblékat se tepleji a nezapomínat deštník, nastal ideální čas načerpat ve slunném Tunisku energii na vyhřátých plážích a na vinobraní. Tady se daří muškátovým hroznům, ale i olivám, citrusům a hlavně pomerančům, které zrají celý rok a mají každoročně vlastní slavnost.

Ročně zde sklidí na 2000 tun pomerančových květů, ze kterých se destiluje pomerančová pálenka. Ochucuje se jí káva a používá se také jako přírodní medicína na utišení různých bolístek těla.


MŮŽE SE HODIT

Co si přivézt? Keramiku

Žlutá, zelená, hnědá i kobaltově modrá. Antické vzory a tvary pro každou příležitost. Od malých misek na olivy, podélné talíře na ryby přes hluboké polévkové talíře až po velké mísy na ovoce.

Co ochutnat? Muškátové víno

Domovem lahodného vína Muscat sec de Kelibia je rybářský přístav Kelibia ležící asi 58 kilometrů severně od Nabeulu. Již za Kartaginců se tady pěstovala vinná réva a vinicím se zde velmi dařilo. Z červených vín je skvostné Vieux Magon a Saint Augustin. Devět kilometrů od Kelibie leží zbytky Kerkouane, jediného ryze fénického města v Africe, kde se vyráběl purpur.

Kam vyrazit? Do Tunisu

Kdysi tady prý stál zázračný olivovník, kolem kterého se rozrostla osada Tunes. Dnešní moderní metropoli, která je od Nabeulu vzdálená jen asi 60 kilometrů, se s oblibou říká Paříž severní Afriky. Pyšní se nádhernou Medínou, secesním Novým městem, katedrálou i krásným muzeem římských mozaik Bardo. Tunis asi navždy bude trochu ve stínu slavného punského Kartága, kam vás zaveze rychlodráha TGM.

Vítejte na Dobrém mysu

Můžete tady relaxovat u moře, vydat se za antickými památkami, nechat se hýčkat u léčivých pramenů, nebo chytat ryby. (V zimě můžete vyrazit i na divoká prasata.)

Poloostrov se táhne od severního mysu až po nejznámější a rušné letovisko Hammamet u stejnojmenného zálivu. I tady platí to, co v celém Tunisku. Je to příjemná mozaika "nej" z každé země a letovisek u Středozemního moře.

Už od antiky tuto oblast ovlivňovala blízkost k Sicílii a Evropě, odtud ostatně i italská verze názvu Cap Bona, tedy Dobrý mys. Už Kartaginci ocenili jeho bohatství a začali pěstovat fíky, olivy i granátová jablíčka. To nemohli tušit, že o několik století později budou jejich punské koupelny obdivovat turisté, kteří si mezi sluněním na pláži odskočili na výlet.

Na severu padají do moře skaliska, o která se do pěny tříští vlny, najdete tu nedotčené malebné zátoky, malé rybářské vesničky, kde se na jaře konají slavnosti krahujců a sokolníků, vinice a na východě dlouhé písečné pláže.

V království keramiky

Obrovský džbán uprostřed dopravní tepny a z něho roste strom. Nejde o kanadský žertík, ale o hrdou připomínku toho, co má zde dlouhou tradici a je také zdrojem obživy. Hrnčířství.

Již antická Neapolis, dnešní Nabeul, s asi čtyřiceti tisíci obyvateli, hlavní město guvernátu Cap Bon, byla centrem řemeslné výroby. Největší město poloostrova, které leží jen deset kilometrů od proslulého letoviska Hammamet, nabízí pohodu na menších a méně přeplněných plážích. Díky úrodné zemi a řemeslu není totiž na turistice úplně závislé.

Plody i produkty, které se zde rodí na poli, stromě či pod hbitýma rukama mistrů hrnčířů a kameníků, můžete vybírat na trzích od rána až do noci. Při toulkách zvedněte tu a tam oči na střechy domů. Tam se právě suší misky, mísy, vázy a další keramika s geometrickými ornamenty podle antických vzorů, o které budete později smlouvat.

Doba samozřejmě pokročila a ne všechno, co na súku spatříte, je ruční výroba. Poptávka je veliká a mnoho věcí pochází z průmyslové produkce místní fabriky, která vyrábí hlavně nádherné dekorativní dlaždičky do koupelen. Ty by bezesporu rozveselily unylá umakartová jádra českých panelákových koupelen.

Tradici zde má také pletení rohoží a výroba esencí do parfémů, které mají romantické názvy jako Tisíc a jedna noc nebo Pouštní růže a vydrží vám i několik let. Pár kapek při praní či do rozprašovače vzduchu osvěží váš šatník i obývák.

Nabeul je dnes moderní město, které se nadále pyšní svými dějinami. Pár metrů od velkého džbánu, se kterým jsme se již seznámili na křižovatce, je Archeologické muzeum se starobylými poklady a cennými vykopávkami z antických měst Pupput (Hammamet) a Neapolis (Nabeul).

Za návštěvu stojí také malé, ale originální muzeum chleba, nejdůležitější tuniské potraviny, která nikdy nechybí na stole. Najdete zde vše, co bylo a je zapotřebí k setí i sklizni, poučíte se o různých způsobech mletí zrna.

V pátek můžete vyrazit na velbloudí trh, ačkoli ten je spíše atrakcí pro turisty, která obvykle končí svezením se na hřbetu tohoto zvířete.


Místo válení na pláži se můžete třeba svést na hřbetu velblouda. Najdete ho téměř na každé pláži.

V podzimním Nabeulu si na plážích či výletech po poloostrově Cap Bon můžete příjemně prodloužit léto a nasbírat sluneční energii, která vám prosvětlí ponurný evropský podzim.

A pokud byste chtěli vyzrát na českou vlezlou zimu, zajděte do vesničky Beni Khair, pár kilometrů za Nabeulem. Proslavila se nejen tkaním koberců, ale i vlněnými dekami a kabáty s kapucí - kachabia. Originální teplý plášť vás doma může zahřát stejně jako sklenička muškátového vína a vzpomínka na babí léto s pomeranči v domovině Kartaginců.

Kolik za co zaplatíte

Měna a kurz
* jeden tuniský dinár (TD) = 1000 milimů (M)
* 100 USD = 131 TD
* 100 euro = 160 TD
* 18,80 Kč = 1 TD

Měnit můžete všude, a to bez poplatků. Lépe menší částky. Nezapomeňte si uložit doklad ze směnárny. Pokud dináry náhodou neutratíte, musíte je před odletem měnit zpět na valutu. Vývoz tuniské měny je zakázán.

Jídlo, pití, benzin
Místní obchody nabízejí široký sortiment kvalitního zboží, převažují francouzské značky. Doporučujeme síť supermarketů Monoprix a Magazin General.

* bageta 250 M
* mléko 500 M
* minerálka (1,5l) 350-450 M
* coca-cola (1l) 1 TD
* zmrzlina 200 M-1TD
* pivo (0,33 l) 800 M
* máslo 700 M
* jogurt od 150 M
* broskve (1kg) od 600 M
* melouny 300-600M
* datle Deglet an Nur (1kg) od 1-3 TD
* cigarety 800 M-3 TD
* vodní dýmka 2 TD
* známka na pohled 350 M

Ceny některých jídel v restauracích střední kategorie
* polévka 1,2 TD
* Couscous 4 DT
* hlavní jídlo od 4,5 TD
* salát, brik 1 TD
* pizza 3-4 TD
* káva 600 M-1 TD
* čaj 600-800 M
* pivo 1,4 TD
* benzin natural (1l) 900M
* nafta 550 M 

 

V jámách bydlí Berbeři. Jejich ženy jsou proslulé svou krásou a prý také věrností.

Postel i noční stolek jsou vyrobeny ze stejné hlíny, z které je i celé obydlí.

Ve výklenku u vchodu do troglodytu mele na kamenném mlýnku berberská stařena mouku.

Tento troglodyt má dvě patra. V přízemí jsou ložnice, kuchyně a pokoje, horní patro slouží jako skladiště a sýpka.

Jednou z nejrozšířenějších atrakcí na Džerbě je jízda na velbloudech. Jsou to vesměs klidná a vyrovnaná zvířata, alespoň v rukou majitelů.

Na místních trzích koupíte, na co vzpomenete: bubínky, keramiku či vodní dýmky

Město Houmt Souk ležící na severním cípu ostrova Džerba se proslavilo především svými tržišti v centru města

Oáza Mides

Sahara a její koráby pouště - velbloudi - to je dotek s nekonečnem a nespoutanou přírodou

V pouštním horku pokaždé osvěží čaj s čerstvou mátou

TABARKA. Máte Tunisko spojeno výhradně s palmami a velbloudy? Omyl. Magrebská země je natolik pestrá, že vás tady okouzlí zeleň. Ostatně již Římané úrodný severozápad nazvali obilnicí. Tady můžete kombinovat moře, lesy a hory. Na korálovém pobřeží s korkovníkem na severozápadě najdete kromě pláží i ukázkové golfové hřiště.

TUNIS - BARDO MUZEUM. Ráj antických mozaik i soch v bývalém palácovém harému beye s nádherně dekorovanými stropy. Unikátní mozaiky z římského období sem byly přeneseny z původních staveb, například z města Bulla Regia. V prvním patře jsou další mozaiky, které zdobily stěny či podlahy římských patricijských vil v Kartágu nebo Sousse. Obdivovat můžete také nálezy zejména z doby punského Kartága a římské. Tip: nejlepší výhled je z 2. patra.

Berberská tvář Tuniska s nekonečnými písečnými dunami, to je Sahara s velbloudími karavanami

SIDI BOU SAID. Zde vládne tuniská modř. Andaluská vesnička na skále sto metrů nad mysem Cap Carthage je obklopena mimózami, eukalypty a cypřiši. Romantické místo proslavili četní malíři jako například Paul Klee, kteří se nechali inspirovat krásou bílých domů s modrými dveřmi a okenicemi s uměleckými mřížemi na oknech. Jako dárek si přivezte modrobílou ptačí klec.

SBEITLA. Dech vám vyrazí rozlehlá, kdysi římská kolonie Sufetula ve středním Tunisku, přesněji řečeno to, co z ní zbylo. Úžasné zříceniny a vykopávky, u nichž lze strávit několik hodin, vypovídají o době, kdy v Sufetule vládl blahobyt. Najdete zde zbytky malých pevností a kostelů zdobených mozaikami, překrásné baptisterium, Diokleciánův vítězný oblouk či čtvero lázní z římského období. U největších lázní se zachovaly sály pro teplou, vlažnou a studenou koupel.

KAIROUAN. Čtvrté svaté město islámu po Mekce, Medině a Jeruzalému. Svými padesáti mešitami a marabuty láká poutníky z celého islámského světa i turisty. Sedm poutí do Kairouanu má stejnou váhu jako jedna pouť do Mekky. Jméno města, které je rovněž synonymem pro ručně vázané koberce, znamená v překladu karavana. Leží totiž na křižovatce důležitých cest na západním okraji pouště.

Nekonečná magická Sahara a její "koráby" jsou pokaždé nezapomenutelným zážitkem

Jako vystřižená z obrázkové knihy, taková je poušť se svými dunami, horami a oázami

Troglodytská obydlí v okolí Matmaty

Troglodytská obydlí v okolí Matmaty

Ženy v podzemních obydlích ve vesnici troglodytů Matmata melou obilí na kamenném mlýnku a ochotně pózují objektivům

Punská stéla z obětiště, na které je zobrazen symbol bohyně Tanity. Najdete ho paradoxně i na jednom obalu cigaret.

Ze slavného mocného Kartága zbyly pouze ruiny, které jsou na seznamu památek UNESCO. Někdejší křižovatka světa neustále láká turisty i archeology.

Óáza Tamerza je dnes opuštěná, ale stále vypadá jako z pohádky

I řidiči naší malé výpravy se občas museli poradit, kudy dál

Domky města Sousse jsou namačkány jeden na druhém

Římské koloseum v El Jem tvořilo - po počítačové opravě do původní podoby - kulisu pro natáčení filmu Gladiátor

Berberská žena předvádí mletí obilí tradičním způsobem mezi dvěma kruhovými kameny

Vchod do typického berberského obydlí. Z malého nádvoříčka vedou schody do podzemních pokojů.

Také vám připadá, že tato fotografie byla pořízena na jiné planetě? Ne nadarmo zde byly natáčeny slavné Hvězdné války.

K vyschlému jezeru Chott El Jerid jezdí často turisté pozorovat východ slunce.

Jezero má i své sociální zázemí...

Horská oáza Chebika připomíná spíše pevnost

I v pouštních oblastech lze najít příjemně chladné jezírko

Vyhřáté pláže tuniského letoviska Nabeul na poloostrově Cap Bon

Autoři: ,
Nejčtenější

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Další z rubriky

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.