Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co musíte vidět cestou k moři. Tipy na pět nejlepších zastávek

aktualizováno 
Dovolenková cesta do Středomoří nemusí být jen štvanice po ucpaných dálnicích. Cestu na jih vám některé zastávky hodně zpříjemní, například famózní vyhlídka z Wurbauerkogelu, ledovcová jezera v Bavorsku, unikátní opevněné hrady v Bellinzoně, krásné historické centrum Záhřebu, ale třeba i nákupy v Milánu.

Starnbergské jezero s Alpami v pozadí | foto: Wikimedia Commons/Andreas Fränzel

Obvykle to bývá tak: poslední pracovní den honička jako nikdy jindy, pak honem nacpat všechna zavazadla i s dětmi do auta... a už abychom byli u moře! Co takhle zkusit dovolenou, při které nebudete usínat nad volantem a k vytouženému cíli ve Středozemí přijedete odpočatější a v pohodě?

Zveme vás na místa, kde se vyplatí cestu přerušit, protáhnout si ji o den nebo si tady vzít inspiraci na příští krátkou dovolenou.

Pyhrn-Priel: famózní vyhlídky i divoký kaňon

Rakouská dálnice A10 mezi Salzburgem a Villachem zvaná Tauern Autobahn patří v dovolenkové sezoně k nejvytíženějším a kvůli dvěma dlouhým tunelům také nejproblémovějším. Dlouhé zácpy tu jsou v létě na denním pořádku.

Tip na dovolenou

Stále nevíte kam prázdniny? Vybírejte z pestré nabídky zájezdů na dovolená.iDNES.cz.

Pokud míříte z Čech směrem na Benátky či do Slovinska/Chorvatska a chcete se vyhnout dopravním komplikacím, zkuste to středem Rakouska kolem Liezenu. Čeká vás skoro jistě plynulejší provoz a v oblasti Pyhrn-Priel, asi 100 kilometrů za Linzem u dálnice A9, máte na cestě také velezajímavou oblast, kterou Češi v létě zatím moc neobjevili.

Může se hodit

Tranzitní trasa: rakouská dálnice A9 (Pyhrnautobahn)
Základna: Windischgarsten, Spittal am Pyhrn
Vzdálenost z Prahy: 350 km
Co s sebou: výbavu do hor, hlavně dobré boty

Vhodnou zastávkou je Windischgarsten, městečko u stejnojmenného dálničního výjezdu. Přímo nad ním se zvedá vrch Wurbauerkogel, na nějž můžete vyjet po úzké silničce autem, případně zespoda lanovkou. Rozhled po okolí umožní nová rozhledna s integrovaným návštěvnickým centrem Národního parku Kalkalpen a vyhlídka je to famózní: široké údolí lemují ze všech stran pitoreskní vápencové kopce, v pozadí se zvedá majestátní hřeben Totesgebirge.

Kousek odtud probíhá hranice národního parku a není nic jednoduššího, než vydat se na kratší nebo delší výlet po dobře značených stezkách do liduprázdných lesů a údolí.

Lákavou atrakcí oblasti Pyhrn-Priel je divoká soutěska Dr. Vogelgesang-Klamm u městečka Spittal am Pyhrn. Horský potok tu vymlel úzký, strmý a dost dlouhý kaňon zpřístupněný umělými lávkami a více než 500 schody. Průchod soutěskou trvá asi hodinu a pokud si výlet protáhnete až na vyhlídkové louky kolem chaty Hofalm, vydá to na výživnou půldenní túru.

Dr. Vogelgesang-Klamm

Dr. Vogelgesang-Klamm

Vyhlídková věž na Wurbauerkogelu

Vyhlídková věž na Wurbauerkogelu

Jižní Bavorsko: ledovcová jezera i prastaré kláštery

Moře to sice není, ale velkých vodních ploch se na jihu Bavorska najde víc než dost: velká ledovcová jezera jižně od Mnichova patří ve střední Evropě k těm největším. Ideální místo na přerušení cesty, pokud směřujete do Itálie přes Brennerský průsmyk. Jen stačí v oblasti Mnichova zvolit místo obvyklé trasy přes Kufstein kratší cestu směrem na Garmisch-Partenkirchen.

Pokud se chcete jen krátce osvěžit skokem do vody, v létě stabilně vyhřáté, tak sjeďte na dálničním výjezdu Seeshaupt, odkud je to k plážím u Starnbergského jezera pouze pět kilometrů.

Může se hodit

Tranzitní trasa: německá dálnice BAB 95 z Mnichova do Garmische
Základna: Seeshaupt, Murnau
Vzdálenost z Prahy: 450 km
Co s sebou: plavky a kulturní průvodce  

V případě, že kromě těla si žádá osvěžení i duše, tak se v této oblasti můžete podívat hned do několika mimořádně hodnotných starých klášterů. Blízko dálnice, jen pár kilometrů za Starnberským jezerem, najdete Benediktbeuern, založený již kolem roku 730, což ho pasuje na nejstarší klášter v Horním Bavorsku. Benediktbeuern má dnes vrcholně barokní podobu a jeho věže, viditelné na míle daleko, dávají jasně najevo, že klášter byl po staletí kulturním centrem širokého okolí.

O kus dál zase městečko Murnau u jezera Staffelsee potěší milovníky moderního umění. Právě tady totiž počátkem 20. století tvořilo několik vynikajících umělců v čele se slavným malířem Vasilijem Kandinským (1866–1944). V zámeckém muzeu v Murnau můžete vidět díla Kandinského i dalších expresionistů ze známé skupiny Der Blaue Reiter (Modrý jezdec).

Klášter Benediktbeuern

Klášter Benediktbeuern

Jezero Staffelsee u Murnau

Jezero Staffelsee u Murnau

Bellinzona a Lugano: hrady v UNESCO i plavba lodí

Alternativní cesta na italskou nebo francouzskou Riviéru vede východní částí Švýcarska přes průsmyk San Bernardino. Za průsmykem, již v italsky hovořícím kantonu Ticino, projíždíte kolem dvou mimořádně atraktivních měst, Bellinzony a Lugana.

Impozantní soustava tří pevných hradů a důmyslného systému fortifikací a obranných zdí v Bellinzoně nemá zřejmě v Evropě obdoby a její kvality uznalo v roce 2000 i UNESCO zápisem na seznam světového kulturního dědictví.

Bellinzona, pohled na Castelgrande z hradu Montebello

Bellinzona, pohled na Castelgrande z hradu Montebello

Nejstarší zdejší hrad, Castelgrande, je sice nejsnáze dostupný, protože stojí přímo dole ve městě, ale radíme nejprve vystoupit po schodech na pevnost Montebello, odkud je lepší výhled. Ještě výše nad údolím pak stojí samostatná pevnost Sasso Corbaro. Nádvoří všech hradů jsou volně přístupná a pokud hodláte "dobýt" všechny tři, tak se připravte na pěkných pár stovek schodů.

Může se hodit

Tranzitní trasa: švýcarská rychlostní silnice A13 Chur–Bellinzona
Základna: Bellinzona, Lugano
Vzdálenost z Prahy: 750 km
Co s sebou: plavky a dobré boty  

V nedalekém Luganu vládne uvolněná atmosféra, jak se na místo oblíbené mezi boháči celého světa sluší. Po dlouhé cestě může přijít vhod projížďka lodí po jezeře, při které si vychutnáte fantastické panoráma okolních kopců. Vévodí jim Monte San Salvatore a Monte Bré, díky nimž se městu také přezdívá "evropské Rio".

Děti potěší blízký zábavní park Swissminiatur se zmenšeninami všech významných švýcarských atrakcí, zvenčí ho i za plotem prozradí silueta Matterhornu.

Pohled na Lugano

Pohled na Lugano

Bellinzona, hrad Montebello

Bellinzona, hrad Montebello

Záhřeb: staré památky i krásné výhledy

Chorvatské vnitrozemí je docela jiný svět než jadranské přímoří a platí to i pro metropoli země Záhřeb. Po dálnici na okraji města projedou každoročně miliony dovolenkářů, zastaví se však málokdo. Zkuste to a možná zjistíte, že ani jeden celý den vám na Záhřeb stačit nebude.

Nejvíc historie najdete v Záhřebu v takzvaném Horním městě (Gornji grad), kam se vchází Kamennou branou, pokrytou stovkami votivních kamenných tabulek. Centrem Horního města je náměstí Markov trg s pěkně opraveným kostelem sv. Marka.

Kontrastem ke stísněným uličkám historické části je pak šachovnicovitý půdorys Dolního města (Donji Grad) s monumentálními budovami jako je Chorvatské národní divadlo, vesměs z 19. století, kdy Záhřeb aspiroval na to stát se "malou Vídní".

Může se hodit

Tranzitní trasa: chorvatská dálnice A2 od slovinské hranice
Základna: Záhřeb
Vzdálenost z Prahy: 700 km
Co s sebou: průvodce po městě

Ale v chorvatské metropoli neuniknete ani historii docela nedávné. Jednou z předních atrakcí města je totiž hřbitov Mirogoj, kde na prestižním místě trůní obří černý náhrobek prezidenta Franjo Tudjmana – pro jedny prezidenta osvoboditele, pro druhé válečného zločince.

Bezprostředně na sever od Záhřebu se zvedá zalesněný masiv Medvednica, jehož výšiny nabídnou i v létě příjemně chladivý vzduch. Od rekonstruované hradní zříceniny Medvedgrad se otevírá krásný výhled na Záhřeb i širé okolí.

Zřícenina Medvedgrad, v pozadí vrch Medvednica nad Záhřebem

Zřícenina Medvedgrad, v pozadí vrch Medvednica nad Záhřebem

Milán: nejstarší katedrála i skvělé nákupy

Je to jen pověra, že v Miláně, hospodářsky nejdůležitějším městě Itálie, není nic zajímavého. Jsou to jen trochu jiné atrakce, než jste možná zvyklí z jižněji ležících italských měst. V Miláně vás každopádně čeká největší gotická katedrála na italské půdě, několik velmi starých chrámů v čele s raně křesťanskou bazilikou Sant' Ambrogio i přeslavná Poslední večeře od Leonarda da Vinciho.

Ale Milán (italsky Milano) je především chic. Poznáte to hned, jakmile se vmísíte do davu – kdo není oblečený podle poslední módy, jako by vůbec nebyl. Slavnou ulici Via Montenapoleone, místními zvanou "Montenapo", kterou najdete pět minut pěšky od dómu, lemují obchody nejproslulejších značek světa módy, od Armaniho po Versaceho.

Může se hodit

Tranzitní trasa: italské dálnice A4 od Verony, respektive A9 ze Švýcarska
Základna: Milano
Vzdálenost z Prahy: 800 km
Co s sebou: naditou platební kartu

Pokud by vám tamější poněkud snobské prostředí nevyhovovalo, zastavte se na chvíli aspoň v proslulé pasáži Galleria Vittorio Emanuele, vedoucí od katedrály k neméně proslulé operní scéně La Scala. Vyleštěná podlaha z různobarevných mramorů dokonale ladí jak s prosklenou střechou, tak načinčanými výkladními skříněmi. V takovém prostředí dokonce i McDonald vypadá jako luxusní podnik. Pozorujte chvíli dav okolo a garantujeme, že během minuty objevíte řadu pozoruhodných týpků.

Milán máte na cestě, pokud směřujete na italskou Riviéru. Nepodlehněte pokušení a nepokoušejte se zajet autem do centra, je mnohem jednodušší a časově výhodnější odstavit vozidlo na kraji aglomerace a dojet metrem. Dobrým východiskem s dostatkem parkovacích ploch je například stanice Lotto Fiera na severozápadě města.

Galleria Vittorio Emanuele v Miláně

Galleria Vittorio Emanuele v Miláně

Piazza del Duomo s katedrálou v Miláně

Piazza del Duomo s katedrálou v Miláně

Autoři:
Nejčtenější

Hrad Sklabiňa. Někdejší sídlo Turčianské župy lehlo popelem až rukama...
Skromné a tiché Slovensko. Cyklovýlet po Turčianské magistrále

Turiec je malebná slovenská kotlina sevřená horami ze všech stran. Velice estetická krajina s pohádkovými přírodními scenériemi a absencí masového moderního...  celý článek

Etnograf, spisovatel, novinář a bývalý velvyslanec ČR v Kolumbii a Ekvádoru...
Islám nás zničí stejně jako kolonizátoři indiány, řekl v Rozstřelu etnograf

Západní civilizace se podle etnografa Mnislava Zeleného Atapany chová k indiánům stejně jako dobyvatelé v 16. století. Nedávná vražda deseti indiánů na...  celý článek

Barely ropy zkrátka k Dubaji patří. Snímek byl pořízen 4. srpna 1961.
Před padesáti lety bylo v Dubaji 13 aut. Neznámá fakta o ropné metropoli

Perla pouště. Marnotratná, krásná, fascinující. Ačkoli je Dubaj známá svým oslnivým luxusním životním stylem a světovými rekordy, její kořeny sahají do...  celý článek

Solná poušť po dešti
Dotknout se nebe. Putování nádhernou Bolívií s bleskem za zády

Druhá půlka mého bolivijského pobytu byla stejně nabitá jako ta první. Vydáváme se na povedený trek do And, poté sestoupíme do Amazonské nížiny a nakonec...  celý článek

Microsoft Image Composite Editor - výběr zobrazení (projekce)
NÁVOD: Jak vyfotit a složit dechberoucí panorama? Zvládne to každý

Široké panoramatické fotografie dokážou na první pohled zaujmout. Lépe zachytí pohled na město nebo krajinu a zprostředkují tak zážitek, který běžná fotka 4:3...  celý článek

Další z rubriky

Na prohlídku komplexu věží a rozsáhlých nádvoří pevnosti a hradu v Nazvá si...
Parádní arabský svět bez turistů a selfie tyček. Čtyři zastavení v Ománu

Nepotkáte turisty s batůžky pořizující selfíčka na každém rohu, nezažijete přelidněné pláže ani dotěrné prodavače. Omán stojí jaksi stranou turistického ruchu....  celý článek

Až do nedávné doby bylo lezení po petrohradských střechách sice časté, ale...
Prohlídky ze střech Petrohradu jsou drahé, zlobí se nelegální průvodci

Mimořádné vyhlídky na ruský Petrohrad ze střech města už několik dní nabízí cestovní agentura, která několik let bojovala s místními úřady, aby získala...  celý článek

Českou stopu ve Lvově najdete téměř všude. Dnes tu ale moc Čechů už nepotkáte.
Putin na toaleťáku a hrdý lev. Lvov učaruje unikátní atmosférou Východu

Češi sem odjakživa patřili, mají to z vlasti jen kousek. Přesto jich tady teď moc nepotkáte. Jejich škoda. Lvov je totiž zapomenutou perlou západní Ukrajiny,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.