Co je dobré vědět před cestou do Chorvatska. Sedm cenných tipů

  11:52
Cestou na Jadran a zpět ujeli redaktoři MF DNES přes 3 000 km. Nyní vám přinášíme nejdůležitější tipy a upozornění z obou cest - na objížďky, levný benzin, dálniční známky i ubytování na trase.

Chorvatsko, Kornati | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE: kilometr za kilometr na Jadran a zpět

SEDM RAD NA CESTU DO CHORVATSKA - SHRNUTÍ

1. Trasu vybírejte s ohledem na hraniční přechody

Cesta na Jadran a zpět – infografika

Stáhněte si návod cesty do Chorvatska včetně tipů na levné benzinky a jídlo a také s výstrahami na dopravní omezení.

Autem do Chorvatska

Dopravní tepna, jíž jsme se vydali - z Brna přes Mikulov, Vídeň, Graz, Maribor, Záhřeb, Split a Dubrovník - je o prázdninách nejfrekventovanější.

  • Místem, kde prakticky vždy hrozí zdržení, je hraniční přechod Macejl ze Slovinska do Chorvatska. Je to výjezd a vjezd do schengenského prostoru, Chorvatsko totiž není v EU. A obě strany nespěchají s kontrolou dokladů, občas probírají i kufry. Ve špičkách, jimiž je třeba sobotní noc, se tady čeká i hodiny. Následuje chvilka úlevy, jenže pak se před tunelem Brezovica dva pruhy dálnice smrsknou do jednoho a řidiče opět čekají kolony. Pokud se něco nestane v tunelech na splitské dálnici A1, jsou až k Jadranu poslední, pak už se jede hladce.

  • Možností, jak se vyhnout Macejlu, je několik. Lze ještě ve slovinském Ptuji uhnout na silnici číslo 2, z ní na 228 a dojet přes hraniční přechod Zavrč do chorvatského Varaždinu. Cesta má asi 50 km, z Varaždinu pojedete dálnicí A4 na Záhřeb a Split. Celková zajížďka je právě těch zhruba 50 km, může však být zvlášť ve špičce více než vyvážena rychlostí průjezdu.

2. Kde hrozí možné dopravní komplikace na silnicích

  • Během cesty do Dubrovníku jsme na mnoho komplikací nenarazili. Pár omezení je v Rakousku, ale až na jedno zúžení u Grazu je vždy provoz vedený ve více pruzích, byť užších. Průjezd Slovinskem byl po hranici s Chorvatskem plynulý, zádrhele nastávají až u tunelů. My jsme narazili v pátek i v neděli při zpáteční cestě na velkou překážku - šestikilometrový tunel Sveti Rok měl v provozu pouze jediný tubus, takže bylo nutné přejet do protisměru. Lidé z Chorvatského autoklubu nás však 9. června ujistili, že už jsou otevřené oba tubusy a všechna omezení skončí do 15. června.
  • Na cestě do Dubrovníku se nenechte zmást internetovými plánovači, jež vás nutí nechat auto převézt trajektem na poloostrov Pelješac do Trpanje a odtud jet do cíle. Nic takového není třeba, kromě možného zdržení projedete bez problémů přes desetikilometrový úsek kolem města Neum, patřící Bosně a Hercegovině.

3. Pokuty za nevylepené známky i za rychlost jsou dost vysoké

  • Během cesty jsme úzkostlivě dodržovali předpisy, měli nalepené potřebné dálniční známky a nepřekračovali povolenou rychlost. Vyplatilo se to, na policejní hlídky jsme narazili několikrát, v Rakousku, Slovinsku i v Chorvatsku. Většinou se měřila rychlost. Slovinci na konci své minidálnice, Chorvaté na dálnici A1 i na silnici z Ploče do Dubrovníku, své přidali i Bosňané před Neumem. Neriskujte, pokuty jsou nemalé.
  •  Za byť jen malé překročení rychlosti v obci (do 10 km/h) vysázíte Chorvatům skoro tisíc korun, Slovinci jsou přísnější: do 10 km/h v obci za 2 000 korun, do 20 km/h už přes šest tisíc! Třemi tisíci korun se pokutuje nejen jízda na oranžovou(!), ale i telefonování během řízení. Minimálně 7,5 tisíce a maximálně 20 tisíc Kč je za jízdu bez dálniční známky. Ani Maďaři soucit s šoféry nemají: třeba za jízdu na červenou nadělují pokutu 9 000 Kč, za jízdu rychlejší o 15 km necelé tři tisíce korun. Jízda bez dálniční známky je prohřeškem bezmála za 10 tisíc korun.

4. Objeďte slovinskou dálnici, poradí vám naše mapka

Objížďka slovinské dálnice

Nechcete-li platit 740 korun na cestě tam i zpět za kousek slovinské dálnice, můžete ho objet několika způsoby. Třeba po staré silnici přes Maribor, ale ta je stále přeplněná.

  • Lepší je odbočit ještě v Rakousku z dálnice A9 na výjezdu číslo 226 (Gersdorf) a po silnici 69 jet na Mureck. Na jeho konci odbočíte doleva podle šipky Slowenien, přejedete hraniční most a na stopce se dáte doprava na Lenart a Ptuj.
  • Lenartem projedete podle ukazatelů, Ptujem také - na první světelné křižovatce zahnete doprava, pak poslechnete šipku vlevo s nápisem Zagreb. Cesta vás vyvede přímo na konec dálnice, vše je dobře značeno na Zagreb. Po slabé hodince jste na místě, na nějž po dálnici dojedete za poloviční dobu, ale o hodně dráž. Na objížďce nás nečekala žádná komplikace.

5. Dálniční známky v Česku nekupujte, ušetříte

  • Kupony na zahraniční dálnice nekupujte u českých benzinek, ani ve směnárnách. Mít klid a známku na skle je sice fajn, ale třeba rakouský dálniční kupon na 10 dnů vám na české benzince prodají za 279 korun, přitom za hranicí stojí v přepočtu 195. A mají je všude. Totéž platí o slovinském.
  • Příznivější ceny má Ústřední automotoklub, který kupony prodává prostřednictvím některých cestovek a pošt (seznam na www.uamk.cz). Rakouský kupon tady stojí 209 korun, což je solidní, slovinský už přeplatíte o 50 korun, slovenský o 30 Kč. Maďarské kupony fyzicky neexistují, jízdu po dálnici musíte "předplatit" na tamních benzinkách.

6. Tankujte v cizině, je to levnější

  • Léty zažité stereotypy se mění těžce, ale zkuste to. Česko se totiž ukázalo být nejdražší zemí během celé cesty. Levněji je všude, rekordmanem je Bosna a Hercegovina, byť jsme přes ni jeli pouhých 10 km. Čerpací stanice Petrol nabízí bezkonkurenčně levná paliva: v době naší návštěvy stál litr nafty 27 korun, benzinu 29,50 Kč. Platit se dá bez problémů kartou. I síť chorvatských pump Ina má naftu za 29,60 a benzin za 32, tedy za podstatně méně než doma.
  • A když už se budete vracet, nezapomeňte si nabrat plnou v rakouském Poysdorfu, litr nafty nás stál 32,70. V Praze ho koupíme nejlépe o dvě koruny dráž, v nedalekém Mikulově o 2,50. Na 55litrové nádrži naší octavie jsme ušetřili skoro 140 korun.

7. U dálnice se levně nevyspíte, čím dále od ní, tím je to lacinější

Chcete-li vyrazit v pátek odpoledne s tím, že po osmi hodinách jízdy přespíte někde na trase, budete to mít těžké. Motely kolem dálnice ve Slovinsku i v Chorvatsku jsou drahé a je jich málo.

  • Ve Slovinsku jsme sjeli z dálnice na předměstí Mariboru a našli penzion, v němž stál dvoulůžkový pokoj 1 350 Kč, v Chorvatsku je to ještě horší. Motel Plitvice u Záhřebu má dvoulůžák za 1 660 Kč, kvalita je poplatná době vzniku před 30 lety. Moderní Marché Ravna Gora pod Záhřebem účtuje totéž. Pak několik set kilometrů nenajdete u dálnice nic, až na odpočívadle Zir zhruba na půl cesty mezi Záhřebem a Splitem je motel Macola, dvoulůžko tady přijde na 1 700 Kč.
  •  Moc si nepomůžete, ani když sjedete kousek z dálnice, třeba v Jodispolu u Zadaru chtějí ve stejnojmenném hotelu za dvoulůžkový pokoj 1 450 Kč. Ale je tady vysloveně pohodová cesta pro nespěchavé, na bývalé hlavní trase číslo 1 kolem Plitvických jezer se vyspíte levněji, od 10 do 20 eur za osobu. V obcích jako Oštarski Stanovi, Rakovica, Grabovac, Irinovac či Korana najdete dost soukromých penzionů, nabízejících "sobe" čili pokoje.
  • V opačném směru je to ještě horší: motel Petrol v Desinci u Záhřebu je zavřený, ve městě je všude stejně draho, pak už je možné přejet až do Maďarska, kde podél cesty najdete spousty noclehů v cenách od 10 do 20 eur.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...