Co čeká ženy na cestách

aktualizováno 
- Ačkoliv každý cestovatel by se měl řídit psanými i nepsanými kódy země, do které cestuje, pro ženy to platí dvojnásob. Jako žena jste totiž nejenom zranitelnější a nápadnější, ale podléháte i spoustě omezení, které pro muže neplatí. Evropská móda vás v mnoha koutech světa může dostat na pranýř. Ačkoliv u mnoha asijských a afrických kmenů je běžnou normou chodit nahoře "bez", neberte na lehkou váhu varování, že v islámských zemích po vás bude požadováno, abyste si zahalily nejenom kotníky, ale mnohdy i hlavu, o zbytku těla nemluvě.
V ulicích Teheránu si proto například nezkoušejte rozplétat dlouhé kadeře, ani neprotestujte proti horku tričkem s krátkými rukávy. Moc daleko byste nedošly - pokud vás k nápravě nepřinutí rozhořčení Iránci sami, postará se o vás mravnostní policie. Ostatně počítejte s tím, že už při žádosti o vízum musíte v Praze odevzdat vlastní fotografii, která vás znázorňuje v šátkovém "obalu".
V jiných zemích - například Sýrii, Tunisku, Egyptě či Turecku byste se pokud možno měly oblékat decentně, ale díky statutu cizinky vám tu mnohé bude odpuštěno. Rozhodně neprohloupíte, když si s sebou vezmete i u nás oblíbené plandavé dlouhé kalhoty. Pokud vám tato pravidla připadají příliš přísná a cizí, nezapomeňte na to, že v domácí Evropě na vás podobné triky a háčky čekají také. Málokdo se například dostane do italského kostela, aniž by měl zakryté části těla, které nejsou pokládány za slušné - ramena i kolena. V Evropě je však ženám učiněno zadost - stejné pravidlo totiž platí jak pro ně, tak pro muže.
Ženu na cestách čekají i další horké chvilky. Ať vypadáte jakkoliv, pro velkou spoustu mužů od nás na jih budete symbolem volného sexu a podle toho s vámi budou nakládat. Syčení, pomlaskávání, pokřikování a jiné druhy "harašení" vám budiž koloritem cest po zemích, v nichž muži od svých žen paradoxně vyžadují absolutní mravní ukázněnost. Dejte si přitom pozor - v určitých situacích i jen navázání očního kontaktu může být interpretováno jako odpověď na výzvu. Otrlé cestovatelky radí - až vám v přeplněném autobuse přistane cizí ruka na pozadí, nevyřizujte si účty osobně, ale ztrhněte kravál. Domácí publikum tím většinou naladíte proti dotyčnému a přesvědčíte je tak i o své bezúhonnosti.
Ačkoliv toto všechno jsou jevy zejména v arabských zemích se vyskytující, rozhodně by vás to nemělo odradit od cesty za nádhernými památkami a lidmi, které v těchto turistikou většinou nepříliš poznamenaných zemích jsou k vidění. V mnohých islámských zemích je právě kvůli přísnému režimu pro cestovatele velmi bezpečno - nemusíte se bát krádeží ani přepadení, za které podle místních obyčejů hrozí velmi vysoké tresty. Ušetřete si každopádně faux-pas a nepodávejte v islámském světě mužům ruku - stejně vám ji nestisknou, protože tělesný kontakt s jinou ženou než vlastní jim jejich víra zakazuje.
Žena na cestách se musí vypořádat nejenom s muži a jinými kulturami a jejich kódy, ale paradoxně i se svým vlastním tělem. Evropanky mají při cestách do tropických oblastní často poruchy menstruace, většinou jde o silné krvácení, ke kterému se mohou přidat i velké bolesti. Psychická i fyzická zátěž spojená s cestováním, časové rozdíly i poruchy biorytmu při překročení několika časových pásem (známé v angličtině pod pojmem "jet-lag") mohou naopak způsobit, že se vám měsíční cyklus vůbec nedostaví. Mějte na paměti, že účinky hormonální antikoncepce mohou být narušeny různými střevními pochody, kterým se ve vzdálených zemích jistě nevyhnete, stejně tak i používáním antibiotik.
Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...Najdete na iDNES.cz