Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co Čech, to běžkař! Tipy, jak vybrat správné lyže

aktualizováno 
Čím dál víc lyžařů utíká z přeplněných sjezdovek do terénu a do přírody. I proto běžky zažívají v posledních letech doslova boom. Pokud trend bude pokračovat, bude brzy platit "Co Čech, to běžkař."

Na běžky vyráží stále víc lidí | foto: Profimedia.cz

Jaké lyže si koupit?

Každý by si měl před nákupem ujasnit, k čemu bude lyže převážně používat a kolik je za to ochoten zaplatit. Chci bruslit, běhat klasickou technikou, nebo obé střídat?

Chci jezdit po upravených tratích, nebo v hlubokém sněhu?

Budu chtít na lyžích závodit, nebo se pouze procházet zasněženou přírodou s kamarády? Kolik peněz chci přibližně investovat do lyží i celého vybavení? Zodpovězení těchto otázek pomůže při základním výběru.

Většina předních výrobců rozlišuje zhruba sedm až osm základních kategorií lyží – závodní, sportovní, rekreační, fitness, juniorské, dámské a back country. Přitom konkrétní názvy kategorií u různých výrobců se mohou poněkud lišit.

Závodní lyže
jsou určeny pro lyžaře, kteří se účastní vrcholových i výkonnostních závodů, případně pro lyžaře, kteří ocení použité špičkové technologie. Určitě se nehodí do neupravené stopy.

Sportovní lyže
dobře poslouží lyžařům, kteří mají rádi dobrý skluz a kvalitní jízdní vlastnosti. A dají se na nich s úspěchem absolvovat i závody nižších kategorií.

Davos

Rekreační lyže
Lyže rekreační, jak již  název napovídá, jsou určeny pro pohodovější jízdu na širší, stabilní, odolné, nicméně těžší lyži.

Fitness lyže
se objevily na trhu před zhruba pěti lety a jsou určeny pro lidi, kteří se rádi odlišují, kteří mají rádi pohyb v různých formách a nechtějí se výkonnostně srovnávat – pro sportovce, kteří v zimě na určitou dobu opouštějí fitness centra a přesunují se do zimních středisek.

Fitness lyže
Dejte si pozor na to, aby fitness lyže byly podstatně kratší než lyže na klasiku

Juniorské lyže
se vyrábějí pro mladší lyžaře, v kratších délkách, a v některých případech se dají doporučit i pro subtilnější ženy.

Dámské lyže
Speciální kategorii představují lyže dámské. Tato kategorie se technologicky prolíná lyžemi sportovními, rekreačními i fitness, ale je tvrdostně i designově přizpůsobena ženám.

Řada Balanze od firmy Atomic
Dámské lyže jsou odlišné nejen stavbou, ale také designem. Řada Balanze od firmy Atomic.

Back country
Z kategorie back country se někdy ještě vydělují lyže telemarské. V obou případech se jedná o vysoce odolné lyže robustní stavby, širší, s ocelovými hranami, určené do volného terénu zasněžených plání a kopců.

Back country lyže

Konstrukce a doporučení pro výběr

Lyže v různých kategoriích je možno dále rozdělit na lyže pro bruslení, klasický způsob běhu, kombi nebo lyže se šupinami. Podle toho je třeba volit i optimální délku lyže, od které se následně odvíjí jedna z podstatných vlastností lyží, a to její "vodivost" – schopnost udržet přímý směr. Čím je lyže delší, tím je vodivost lepší. Naopak klesá ovladatelnost lyží a roste jejich hmotnost.

Při nákupu lyží je pak snahou tyto jednotlivé vlastnosti dostat s pomocí odborné obsluhy do optimálních poměrů pro konkrétního lyžaře. Obecná pravidla, která vycházejí z doporučení výrobců, říkají, že lyže pro bruslení kupujeme přibližně v délce odpovídající výšce postavy až plus 10 cm nad ni.

Pozor na to, že délka, která je vyznačena na lyži, značí délku skluznice a faktická délka lyže, která se postaví vedle lyžaře, je o 3–4 cm menší. Lyže na klasiku lze doporučit o 20 až 30 cm delší, než je výška postavy. Obdobně je to i u lyží se šupinami.

Velmi populární kombi

Délkový interval mezi bruslařskou a klasickou lyží je vyhrazen velmi populární kategorii lyží kombi (někdy značenou jako univerzál). Zde je dobré se zamyslet, zda bude lyžař více na této lyži bruslit a jen občas se projede klasickým způsobem, nebo naopak. Podle toho bude optimální délka lyže kombi buď kratší, tj. 10–15 cm nad výšku postavy, nebo delší, tj. 15–25 cm nad výšku postavy.

Lyže v kategorii fitness jsou pro konkrétního lyžaře doporučovány vždy o 5–10 cm kratší než klasicke lyže pro stejného lyžaře.

Běžkaři

Obtížné je při nákupu bez odborné rady vybrat lyže správně "tvrdé" pro konkrétního lyžaře. Platí to opět pro nové i starší lyže. V zásadě mohou nastat dva extrémy – lyže je příliš "tvrdá", tzn. lyžař by se ani při největší snaze v odrazové fázi běhu nedotkl středem lyže sněhu. Tudíž přestože by lyže při sjezdu jela, špatně by se ovládala, odraz by byl velmi obtížný, někdy téměř nemožný a klasické lyže by podkluzovaly.

Opakem je lyže příliš "měkká", kdy i mimo odrazovou fázi je lyže téměř celou plochou v doteku se sněhem, tzn. lyže nejede, skluz je velmi špatný.

Kde nakupovat?

Řešení je v zásadě trojí. Nejhorší variantou se jeví klasický hypermarket. Lyže jsou většinou nejnižší kvality, ve velmi omezeném výběru modelů i délek. Zákazník je odkázán na svůj úsudek bez možnosti odborné rady ze strany obsluhujícího personálu. Jedinou výhodou tak zůstává, že se lyže nemusí k pokladně nést v ruce – můžeme je naložit na nákupní vozík.

Druhou možností je všesportovní obchod. Výběr bývá mnohem bohatší než u výše uvedené varianty. Rovněž kvalita nabízených lyží dosahuje výrazně lepších hodnot. Prodavač v tomto typu obchodu je schopen poskytnout některé základní rady a doporučení týkající se parametrů prodávaných lyží. Nabídka tohoto typu obchodu zahrnuje levnější, střední a výjimečně i dražší modely běžek.

Třetí a srdci běžkaře lahodící možností, kde nakoupit svoje nové běžky, je návštěva některého z  obchodů specializovaných na tuto oblast. Není jich mnoho, ale zákazník se tam setká s vysoce odbornou obsluhou té nejlepší kvality a s plným servisem (měření tvrdosti, úpravy a ošetřování skluznic...) s nákupem spojeným.

Příkladem mohou být obchody vedené bývalými závodníky - třeba M2 Sport Bečvář ve Strakonicích, Nyč Sport v Liberci, Intersport Henych v Jilemnici a na Mísečkách. Náročným běžkařům z Prahy lze pak doporučit například šikovný a velmi dobře zásobený obchůdek Testudo v Nuslích, AZ sport Lidická nebo Čekosport v Radlické.

Autor článku je redaktorem časopisu NORDICmag a vedoucím HUDYsport Nordic Racing Centra a člen SWIX servis teamu

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Sněhu je dost, lyžaře čeká dobrý víkend. Záchranáři nabádají k opatrnosti

(ilustrační snímek)

Horská střediska v Česku hlásí před prvním březnovým víkendem ideální lyžařské podmínky. Díky mrazivému počasí si...

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Najdete na iDNES.cz